«Закатати пляж у бетон ‒ найабсурдніше»: навіщо піщаний берег Сак перетворюють на бетонну набережну

У Саках розпочали будівництво прогулянкової зони вздовж вулиці Морська. Проєкт передбачає бетонну набережну з оглядовими майданчиками завдовжки 5,6 кілометра, його вартість ‒ 1,14 мільярда рублів. На вирівняних таким чином площах пропонується облаштувати рекреаційну зону, проте місцеві жителі виступають проти.

Сакська активістка Марина Галаган влітку цього року звернула увагу на те, що будівництво ведеться приблизно за 40 метрів від берега, на території піщаного пляжу. На її думку, замовникам і підрядникам вигідно забетонувати великі площі, щоб отримати за це гроші з федерального бюджету сусідньої Росії. Про велике сакське будівництво йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Голова російської адміністрації Сак Андрій Івкін, який обіймав цю посаду в липні 2019 року, в інтерв'ю місцевим ЗМІ тоді відкрито визнав, що набережна на деяких ділянках зайде прямо в воду:

«Проходить набережна, опірна стіна десь вздовж урізу води, а десь заходимо прямо в море. Ми спершу готуємо будівельний майданчик, завозимо ґрунти, гравій, який вистилається, і вже на цій подушці будемо робити набережну. Робота складна, ми йдемо від урізу близько 40 метрів, а потім вже у воді. Ніякого бізнесу в пляжному тілі не буде, його не передбачено в будь-якому випадку. Все буде за набережною, на зіткненні нашого об'єкта та бізнес-проєктів, які будуть. На їхньому боці буде облаштування, за ними будуть закріплені карти, за які вони відповідатимуть: прибирання, парасольки, душові, роздягальні, шезлонги».

Кримський еколог Маргарита Литвиненко вважає, що цей проєкт змінить місцеву екосистему.

Такі бетонні споруди однозначно негативно впливають на режим берегів
Маргарита Литвиненко

‒ Місцева влада каже про те, що у них дуже мало землі, яку можна здати в оренду або продати. Я зустрічала таке обговорення в інтернеті, що охоронну зону в 500 метрів потрібно скоротити до 100 метрів, щоб можна було забудовувати прибережну землю. І тоді ділянки відразу після бетонної набережної зможуть віддати під забудову! А якщо є природний пляж, зробити цього не можна. Що стосується екологічного впливу, вчені вже говорили, що такі бетонні споруди однозначно негативно впливають на режим берегів. Виникають так звані наноси, обміління, розмиви, і цю набережну підмиватиме. До того ж, зникає природний береговий ландшафт з дрібним піском. Це просто людська дурість і жадібність. Якщо там створять санаторно-курортний комплекс, то його каналізаційні стоки майже без очищення зливатимуть у море.

У червні 2019 року видання «Примечания» наводило експертну думку провідного наукового співробітника Морського гідрофізичного інституту Російської академії наук, доктора географічних наук Юрія Горячкіна, який назвав проєкт набережної застарілим і руйнівним для природного узбережжя:

«До нас в інститут навесні приїжджали представники підрядника будівництва та адміністрації Сак. Вони прекрасно знають нашу позицію, яку ми озвучуємо вже два роки, і, нарешті, визнали огріхи в проєкті, просили поради. На наше запитання, чому ж підрядники взялися за цей проєкт, вони відповіли, що у них не було часу з ним ознайомитися детально до проведення тендеру. Представника адміністрації дуже хвилювало питання, що після закінчення будівництва солідну частину бюджету міста доведеться щороку витрачати на підтримку штучних пляжів, які будуть створені замість природних. Після зустрічі гості обіцяли нас інформувати, але обіцянку не виконали. А через місяць почалося будівництво».

На початку грудня новий голова російської адміністрації Сак Михайло Афанасьєв після акції протесту місцевих жителів пообіцяв припинити роботи на одній ділянці будівництва набережної до наступного курортного сезону.

Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міськради Сергій Вікарчук висловлює сумнів у тому, що виконавцям робіт вдасться щось кардинально виправити на ходу.

Сергій Вікарчук

‒ Набережна, по суті, потрібна, але якщо вона завдає шкоди екології та спричиняє ерозію пляжних територій, про що говорять фахівці, то тут треба дослухатися до них. Я багато чув про цю проблему, і мені здається, що влада не до кінця чує цих людей. Я сам люблю саме дикі пляжі, я з дитинства відпочивав між Євпаторією та Саками. Закатати все в бетон ‒ найабсурдніше, що можна зробити. Узбережжя має бути облагороджене цивілізовано, включаючи пішохідні зони, стоянки для автотранспорту, кемпінги тощо. Нехай навіть віддадуть це під комерцію, але з урахуванням побажань місцевих жителів. Але якщо вже є проєкт, якщо вже є виділені кошти, то змінити буде вже дуже важко. Тому логічно, що місцеві жителі б'ють на сполох, цю активність потрібно посилювати. Якщо влада до них дослухається, то ще встигне виправити. Але це, звичайно, дуже важко.

(Текст підготував Владислав Ленцев)