21 листопада Україна відзначає День гідності і свободи – річницю початку Євромайдану. Тоді, 2013 року акції протесту в Києві підтримали і кримські активісти, але з різних сторін: одні приходили з українськими прапорами до Ради міністрів у Сімферополі, інші ж збирали теплі речі для «Беркута» і їздили на Антимайдан до Києва. Тепер деякі противники Євромайдану займають високі посади в анексованому Росією Криму, а проукраїнські активісти змушені були покинути півострів.
Народний депутат України Рефат Чубаров згадує, як тодішня кримська влада налагодила регулярні поставки «тітушок» до Києва:
Меджліс також допомагав проукраїнськи налаштованим кримським татарам та іншим дістатися до Києва. Проти них навіть здійснювалися провокації СБУРефат Чубаров
– Поїздки кримчан на Антимайдан організовувала Президія Верховної Ради Автономної Республіки Крим, безпосередньо спікер парламенту Володимир Константинов, та й уряд тоді очолював Анатолій Могильов. За їхнього сприяння відбувалася повноцінна ротація учасників Антимайдану. Для кримської влади було дуже важливо продемонструвати Віктору Януковичу, що його підтримують, крім інших, кримські татари, і таким чином їм все ж вдалося мобілізувати десятки наших товаришів. Меджліс, зі свого боку, також допомагав проукраїнськи налаштованим кримським татарам та іншим дістатися до Києва. Проти них навіть здійснювалися провокації СБУ на кшталт підкидання наркотиків.
Your browser doesn’t support HTML5
Сімферополь, 24 листопада 2013 року
Один із координаторів Євромайдану в Криму Сергій Мокренюк розвінчує міф про те, що акції протесту на півострові були занадто нечисленними, тому що кримчани нібито підтримували виключно Віктора Януковича:
Після того, як Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС, приблизно двісі наших активістів прийшли на площу Леніна в СімферополіСергій Мокренюк
– Акції в Криму почалися ще за тиждень до київського Євромайдану: наприклад, у Феодосії ми збиралися щовечора. Після того, як Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС, приблизно двісі наших активістів прийшли на площу Леніна в Сімферополі. Коли ми побачили, що Партія регіонів зібрала проти нас приблизно триста тисяч людей, то вирішили йти до президентського представництва в Криму. Поки ми йшли, до нас спонтанно приєдналися ще приблизно чотириста людей – із магазинів, із кафе, просто так. Вони скандували: «Крим – це Україна», «Крим – це Європа». Після цього ми провели досить численний мітинг, а в цілому в кримському Євромайдані брало участь до трьох тисяч чоловік.
Your browser doesn’t support HTML5
Сімферополь, 1 грудня 2013 року
Текст підготував Владислав Ленцев
Цей матеріал був вперше опублікований в листопаді 2016 року