Російський оператор мобільного телефонного зв'язку МТС в останній момент скасував підвищення вартості послуг зв'язку для жителів Криму, намічене на 30 січня. Зокрема, пакетна послуга, що дає абоненту 100 хвилин на вихідні дзвінки на номери МТС, мала подорожчати з трьох до чотирьох рублів на добу.
Після 2014 року на півострові не працюють оператори російської «великої четвірки» – МТС, «Білайн», «Мегафон», «Tele2». Їх абоненти в Криму весь цей час користувалися роумінгом від місцевих стільникових компаній «К-Телеком» (бренд Win-mobile), «КТК-Телеком» ( «Хвиля мобайл»), «Кримтелеком» і «Севтелеком». Про те, що відбувається з послугами мобільного зв'язку на півострові, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Керівництво МТС відклало підвищення тарифів на «невизначений термін» після переговорів з російським міністром внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму Сергієм Зиряновим. Ялтинський активіст Сергій Сардико збирав мітинг протесту проти подорожчання, але російська влада не дозволили провести акцію. Проте він розповів Крим.Реалії, що вважає скасування рішення МТС перемогою громадянського суспільства.
– Мітинг у нас відбувся в інтернеті: ми поширили в соцмережах гасла, звернення до Володимира Путіна і до Сергія Аксенова із закликами не підвищувати тарифи на зв'язок. Зараз Сергій Зирянов намагається зберегти обличчя, але де він був раніше? Все це дійшло до верхів, і тільки тоді міністр виступив на боці трудящих, хоча до цього давав інтерв'ю, що все прекрасно. Але вітати з перемогою поки зарано. Нам хотілося б, щоб всі чотири федеральні російські мобільні оператори прийшли до Криму офіційно, а не в технічному роумінгу. У всякому разі, мінімальну задачу ми виконали, все залишилося по-старому, а не так, як хотіли чиновники. Я думаю, що рішення підняти ціни на МТС у Криму ухвалювали на рівні середньої менеджерської ланки. Вони хотіли скасувати послугу «Домашній пакет Росія +» і замінити на пакет «Легку відпустку», який приблизно в 15 разів дорожче.
Сергій Сардико зазначає, що таким чином замість 100 рублів на місяць оператор брав би з кримських абонентів по 50 рублів на день, хоча при цьому якість послуг мобільного зв'язку на півострові залишає бажати кращого.
– Безумовно, треба оновлювати вишки, обладнання, підстанції. Місцеві оператори приватні, а ми просимо уряд зробити федерального оператора. Держава в Росії багата, нехай купить компанію МТС – чому б і ні? У демократичному суспільстві має бути право вибору, не можна штучно піднімати тарифи МТС, щоб люди побігли до кримських операторів. Взагалі, чим швидше Захід зніме санкції з Криму, тим швидше у нас покращиться мобільний зв'язок. Якщо Україна допоможе зняти ці санкції, то ми зробимо перебування туристів і місцевих жителів більш комфортним.
Російський експерт з мобільного зв'язку Сергій Потресов вказує на можливу причину того, чому оператори прагнуть підвищити тарифи на послуги мобільного зв'язку в анексованому Криму.
– Є таке поняття, як внутрішній-роумінг, коли ви приїжджаєте в інший регіон і користуєтеся послугами свого оператора. І є національний роумінг, коли ви приїжджаєте в інший регіон, де ваш оператор не працює, і змушені користуватися послугами іншого оператора. Всі ці скасування роумінгу, про які оголошували, відносяться тільки до внутрішньомережевих, а в національному ціни можуть бути будь-якими, і істотно більш високими. У Криму офіційно не працює жоден російський оператор, тому технічно там у всіх абонентів саме національний роумінг. З іншого боку, півострів – взагалі окрема пісня.
В середині січня абонентів російських мобільних операторів зв'язку в Криму попередили про перехід на обслуговування місцевими телеком-операторами. При цьому, як стверджували російські чиновники, процедура переходу повинна відбутися без зміни номера і безкоштовно. Заступник міністра цифрового розвитку, зв'язку і масових комунікацій Росії Олег Іванов в інтерв'ю «Кримінформу» розповідав, що після такого переходу тарифи повинні залишитися незмінними:
«Ми провели консультації з кримськими операторами, і вони в один голос сказали, що зроблять тариф умовно «один в один», тобто точно такий же, який існує у всіх операторів з «великої землі», що працюють на території Криму. І зроблять інші тарифи, які будуть більш вигідними. Це абсолютно природним чином буде спонукати кримчан переходити до місцевих операторів. При цьому, за рахунок всіх необхідних формальних процедур ми зробимо так, що кримські оператори здійснюватимуть роумінг не тільки на всій території Росії, а й за кордоном. Я абсолютно впевнений, що вартість зв'язку для кримчан або залишиться на тому ж рівні, або знизиться».
Український експерт з питань телекомунікацій Роман Химич прогнозує подальше збільшення витрат кримчан на мобільний зв'язок, незважаючи на запевнення російських чиновників.
З імовірністю 80-90% витрати кримчан на мобільний зв'язок все одно будуть збільшуватисяРоман Химич
– Зараз не тільки у Криму, а й на більшості ринків діє один і той самий механізм: оператори збільшують обсяги послуг, що надаються і підвищують тарифи, щоб збільшити середній дохід з абонента. Причому зробити це можна не тільки за допомогою підвищення тарифів – є багато способів виманити від людей більше грошей. Тому я виходжу з того, що з імовірністю 80-90% витрати кримчан на мобільний зв'язок все одно будуть збільшуватися. Інша справа, що оператори будуть декларувати більшу кількість послуг. Що стосується переходу кримчан на місцевих операторів – вони отримають можливість обслуговуватися в нормальному офіційному салоні в Криму, а не їздити кожен раз до Краснодарського краю. З іншого боку, великі російські оператори забезпечують більший комфорт для тих, хто регулярно виїжджає з півострова. Що тут краще, однозначної відповіді немає.
(Текст підготував Владислав Ленцев)