«Викликає настороженість». Чи допоможе перемога Трампа деокупувати Крим?

Володимир Зеленський, Дональд Трамп, Володимир Путін. Колаж

Республіканець Дональд Трамп отримав необхідні 270 голосів Колегії виборників, що забезпечило йому перемогу на президентських виборах у США 5 листопада. Його опонентка, представниця демократів Камала Гарріс визнала поразку та закликала своїх прихильників прийняти результати виборів. Трамп другий президент в історії США, який став главою країни вдруге не поспіль.

Як нова адміністрація вестиме політику невизнання російської анексії Криму? Як це вплине на деокупацію півострова? Чи зможуть США посилити тиск на Кремль для звільнення українських політв'язнів? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Андрій Гевко поговорив із Валерієм Димовим, керівником Центру стратегічних комунікацій «Форум» та головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим.

Урни для голосування у США

Ще до оголошення офіційних результатів голосування у штабі Дональда Трампа заявили про перемогу. Сам Трамп виступив із промовою, в якій назвав свій результат найкращим за всю історію США. Також обраний президент розповів, якої програми дотримуватиметься на своїй посаді.

Дональд та Меланія Трамп

«Я не заспокоюся, поки не буде сильна процвітаюча Америка для вас і для ваших дітей. Це буде золота доба для Америки. Це приголомшлива перемога американського народу, яка дозволить повернути велич Америці. Ми хочемо, щоб були кордони, щоби була безпека, щоби була хороша освіта, щоби була потужна армія. І в ідеалі за роки мого президентства не було воєн, крім того, що ми перемогли ІДІЛ», – заявив Дональд Трамп у своїй переможній промові.

«Мир завдяки силі» — у привітанні Трампа з перемогою Президент України Володимир Зеленський згадав слова самого Трампа під час його першої президентської каденції та порівняв його із 40 президентом США Рональдом Рейганом. Володимир Зеленський розповів і про перспективи співпраці з новим президентом США.

Президент України Володимир Зеленський та 45-й президент США Дональд Трамп (праворуч). Нью-Йорк, США, 27 вересня 2024 року

«Ми цього року говорили вже з президентом Трампом і телефоном у липні, і особисто на зустрічі у вересні, і це були гарні розмови. На рівні команд є взаємодія. Як завжди, безперечно, цінуємо двопартійну підтримку Сполучених Штатів. Щодо всіх пунктів Плану перемоги ми говорили на зустрічі у Нью-Йорку, також на зустрічах у Вашингтоні – у Конгресі та Білому домі. І з оборони, і з економіки, і післявоєнного майбутнього ми маємо потенціал для міцнішого співробітництва. Це те, що зробить і Україну, і Америку, і весь вільний світ більш успішними», – заявив Володимир Зеленський у зверненні.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Президент Зеленський провів розмову з Дональдом Трампом

Перемога Трампа була абсолютно закономірною, вважає керівник Центру стратегічних комунікацій «Форум» Валерій Димов. Якщо українці голосували за прості рішення, такі як «треба просто припинити стріляти», то не варто дивуватися, що й американці голосували за рішення «припинити війну за 24 години», каже політолог.

Валерій Димов

«Якщо ми боремося за ідентичність, за право бути господарями на своїй землі, то чому ми дивуємося, що американці проголосували за ідентичність. Ми маємо розуміти ці процеси. Якщо говорити мовою східних філософів, то треба «осідлати тигра, тобто розуміти ту хвилю, яка є, спробувати артикулювати себе, переформатувати нашу політику», – заявив Валерій Димов.

У своїй промові Дональд Трамп говорив, що за чотири роки його першої каденції США не використовували армію. А американські громадяни зосереджені на внутрішній політиці, зазначає політолог. Тому Україні треба постаратися, щоб слова Трампа «мир завдяки силі» були реалізовані в Україні, каже Димов.

«Україна там, на жаль, не на першому місці, але наголошую, за правильної політики, я думаю, що ми маємо можливість, ну, певною мірою, повернути Америку до того, щоб вона стала лідером, бо це й у наших інтересах», – вважає Валерій Димов.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Як друге президенство Трампа влине на Україну та світ

Радники Дональда Трампа нібито запропонували йому кілька варіантів того, як вирішити питання з війною в Україні. Про це йдеться у статті The Wall Street Journal. Спільним у всіх цих підходах, на думку журналістів, одне – відхід від політики Джо Байдена підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Сам Трамп пообіцяв закінчити російсько-українську війну «за 24 години». Проте він сам не знає, як вирішуватиме цю проблему і до кого з радників дослухається, упевнений Димов.

«Ми маємо пам'ятати, що відбувалося у першій каденції Трампа, коли там були різні люди, починаючи з Рекса Тіллерсона, нагородженого орденом «Дружби народів» від Путіна, якого Трамп поставив, щоб він радив йому в питаннях нацбезпеки. Ми пам'ятаємо потім слова Трампа про те, хто він такий, навіть в ефірі не відтворюватиму це. Потім були там Метьюс, були там же Помпео з Болтоном», – каже Валерій Димов.

Україна за останні кілька років зробила кілька кроків для того, щоб наголосити на важливості деокупації Криму. Серед іншого було створено «Кримську платформу». Європейська спільнота зараз визнає, що саме відсутність належної реакції на анексію Криму в 2014 році призвела до ескалації конфлікту у 2022 році.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Кримська платформа»: трибунал для Росії та удари західною зброєю по території РФ

Втім звільнення українських територій залежить не від декларацій, а від необхідної кількості зброї, упевнений політолог.

Деокупація проводиться не меморандумами, а зброєю в руках бійців. В інтересах США і цивілізації, лідером якої є США, європейської цивілізації, цивілізованого світу, сюди входять і Австралія, і Японія, бути добре озброєними, щоб повернути силу права. А сила права, що руйнується Путіним зі своїми поплічниками, має повертатися лише правом сили. Тому тут інших шляхів у них немає, і у нас, на жаль, теж», – зазначив Валерій Димов.

Дональд Трамп

Вибори президента США – подія, яка може вплинути на весь світ і, зокрема, на перебіг російсько-української війни та безпосередньо на звільнення Криму, вважає голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. А ось те, як саме вплине, викликає настороженість у кримськотатарського народу, каже він. Голова Меджлісу пояснює свою позицію тим, що існує багато різних варіантів того, як розвиватимуться події. Один із них, каже Чубаров, має такий вигляд, що зупиняються бойові дії, створюється демілітаризована зона по всьому російсько-українському кордону.

Рефат Чубаров

«Тут дуже багато запитань. Хто забезпечуватиме цю демілітаризовану зону? Чиї там війська будуть? Тому що одночасно з подібними оголошеннями американські політики говорять про те, що США не відправлятимуть війська на територію України, в ці демілітаризовані зони, хай це вирішують європейські країни і таке інше. Для того, щоб змусити сторони розпочати переговори саме за таким варіантом, пропонуватимуться щодо України гарантії вступу до НАТО. Це в одному варіанті», – каже Рефат Чубаров.

«В іншому варіанті – відмова від вступу до НАТО протягом 20 років. Це для того, щоб залучити до таких варіантів Путіна та російських політиків. Тобто все те, що сьогодні обговорюється, ці варіації виключають... я, принаймні, не бачив у них Криму. Це один із приводів, чому люди, сотні тисяч кримських татар, які живуть в окупованому Криму, етнічних українців дуже стурбовані такими варіаціями», – заявив Рефат Чубаров.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Автор «плану Трампа» Кіт Келлог про «повернення усіх земель України після смерті Путіна»

Будь-який із цих варіантів не є ідеальним, і очевидно, що, реалізуючи їх, світ потрапляє в зону ще більшої турбулентності, упевнений Рефат Чубаров.

«Для того щоб провідні країни світу не намагалися виходити з цієї зони турбулентності за рахунок інтересів української держави, за рахунок інтересів української, кримськотатарської нації, тут потрібно нам відповідати на ці виклики і нашій державі з тими партнерами, які не погоджуватимуться на якісь або варіації, що руйнують принципи та цінності, на яких зараз улаштований світ, нам потрібно просто триматися разом», – упевнений Рефат Чубаров.

Будь-які варіанти, які запропонує нова адміністрація Трампа, будуть важкими, довгими і торкнуться інтересів багатьох країн і, звичайно ж, Росії, упевнений політик.

«Проблемою для Трампа буде Росія, тому що Росія не відмовлятиметься від тих цілей та намірів, які вона проводить з 2014 року. Це знищення української держави. І тому, мені здається, що американські політики на чолі з президентом Трампом, вони пройдуть такий тривалий шлях, і на якомусь етапі цього шляху вони будуть змушені кардинально змінити своє ставлення до Росії, розуміючи, що Росія є перепоною, яка не дає світу мати надію на розвиток у майбутньому», – вважає Рефат Чубаров.

Що стосується звільнення не тільки політичних бранців Кремля, а й «націй, які опинилися в заручниках у російських окупантів», то, вважає Чубаров, така можливість буде, якщо мета Трампа – не просто припинення військових дій та створення демілітаризованих зон, але вирішення питань, пов'язаних із людьми.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: The Telegraph написали про деталі ймовірного «мирного плану» Трампа

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.