Люди з команди російського глави Криму Сергія Аксенова разом із впливовими російськими чиновниками, а російські мільярдери разом із захопленими українськими моряками. Ці люди ‒ вимушені сусіди в московському СІЗО «Лефортово», і, як передбачається, тимчасово ділять камери в найвідомішому слідчому ізоляторі Росії. Хто, з ким і чому може перебувати там, читайте в матеріалі Крим.Реалії.
Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег.Крим» Володимир Гарначук оприлюднив скріншот із шахматкою розподілу арештантів СІЗО «Лефортово» у камерах.
«Довго водив пальцем, А, А, Аксе.... (Сергій Аксенов, глава підконтрольного Росії кримського уряду ‒ КР). Він же ж ще не там, а я шукаю. Камери в СІЗО «Лефортово», з ким сидить Нахлупін (Віталій Нахлупін, віце-прем'єр з команди Сергія Аксьонова ‒ КР) та інші герої наших ефірів», ‒ підписав його активіст.
Володимир Гарначук стверджує, що цей скріншот зроблений з системи Федеральної служби виконання покарань Росії (ФСВП), і запевняє, що інформація з нього є правдивою.
«Я не можу піддавати ризику людину, яка змогла надати мені цю інформацію. Але я можу сказати, що ця інформація є правдивою, вона взята з системи ФСВП і дає уявлення про те, хто з ким сидить зараз у СІЗО», ‒ сказав активіст у коментарі Крим.Реалії.
СІЗО «Лефортово» є одним з найстаріших закритих у системі органів виконання покарань Росії. Ізолятор існує ще з часів царської Росії
Деякі пункти в інформації Володимира Гарначука можуть не відповідати реаліям сьогоднішнього дня. Оскільки заарештованих часто переводять з однієї камери в іншу (іноді кілька разів), не всі вони зараз можуть розташовуватися у такий спосіб, як показано в шахматці. Однак це все одно дає уявлення про те, як тісно можуть переплітатися долі людей, які не мали шансів перетнутися на свободі.
В «інформації з системи ФСВП» подані відомості про 98 арештантів, яких тримають у десяти камерах. Загалом СІЗО «Лефортово» розраховане на одночасне утримання 300 осіб. Серед наведених прізвищ чимало відомих фігурантів політичних справ і корупційних скандалів в Росії.
Камера № 5: віце-прем'єр з Криму, чиновник з Комі
Згаданий Володимиром Гарначуком віце-прем'єр підконтрольного Росії кримського уряду Віталій Нахлупін опинився у московському СІЗО в жовтні минулого року зі звинуваченням в отриманні великого хабара.
Його підозрюють за частиною 6 статті 290 КК Росії (отримання хабара в особливо великому розмірі). Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 15 років, великого штрафу та можливої заборони обіймати посади у владі.
За інформацією Володимира Гарначука, Нахлупіна тримають у камері №5. Разом з ним у цій камері перебувають люди з прізвищами Шевченко, Гриценко та Сорока. Судячи з усього, йдеться про трьох українських моряків мічмана Андрія Шевченка, капітана Дениса Гриценка і Василя Сороку, захоплених російськими спецслужбами біля берегів Криму 25 листопада 2018 року.
Ще один арештант цієї камери ‒ Тимур Тумгоєв. Російська влада звинувачує його у причетності до ІДІЛ у Сирії. Інгуш Тумгоєв опинився у «Лефортово» після того, як українська влада у вересні минулого року здійснила екстрадицію його до Росії. Видача Тумгоєва спровокувала акцію протесту під будівлею Генпрокуратури України, оскільки голова добровольчого батальйону імені шейха Мансура Мусліма Чеберлоєвського стверджує, що Тумгоєв воював на Донбасі на стороні України. У Генпрокуратурі України це спростовують, але факт екстрадиції Тумгоєва обіцяли перевірити на наявність можливої службової недбалості посадовців відомства.
Також у цій камері перебуває людина на прізвище Ромаданов. Може йтися про колишнього заступника голови уряду російської Республіки Комі Костянтина Ромаданова, якого з 2015 року звинувачують за чотирма статтями КК Росії: організація та участь у злочинному угрупованні, шахрайство, відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом та отримання хабара в особливо великому розмірі. Щоправда, Ромаданов ще у травні минулого року був засуджений на 7 років ув'язнення в колонії суворого режиму. Його вирок набув чинності ще влітку 2018 року, тому Ромаданова мали перевести з СІЗО в колонію. Але він, згідно з інформацією Гарначука, як і раніше, значиться в камері «Лефортово».
З цього випливає, що «інформація з системи ФСВП», надана Володимиром Гарначуком, може бути дещо застарілою.
Камера № 2: кримський чиновник, російські політики
Ще одного фігуранта справи Віталія Нахлупіна ‒ колишнього в.о. заступника голови російського Міністерства транспорту Криму Валентина Дукорського, судячи з «інформації з системи ФСВП», тримають в окремій камері ‒ № 2.
Він ділить камеру разом з двома відомими російськими чиновниками. Один з них ‒ Рауль Арашуков, екс-співробітник корпорації «Газпром» та батько російського сенатора Рауфа Арашукова з Карачаєво-Черкесії (Росія). Він проходить у справі свого сина-сенатора, якого звинувачують у двох замовних вбивствах та участі в організованому злочинному угрупованні. Самого Рауля Арашукова звинувачують у розкраданні газу в «Газпрому» на загальну суму 30 мільярдів рублів.
Головного фігуранта цієї справи Рауфа Арашукова тримають у сусідній камері №1.
Валентин Дукорський та Рауль Арашуков ділять камеру №2 з екс-головою російської Республіки Марій Ел Леонідом Маркеловим. Його звинувачують в отриманні хабара в особливо великому розмірі. У листопаді минулого року він через захисника поскаржився на жорстокі умови утримання, проблеми зі здоров'ям, неможливість спілкуватися з близькими та моральний тиск, за допомогою яких слідство, як він стверджує, намагається отримати від нього свідчення.
Камера № 7: кримський бізнесмен і московський мільярдер
У камері №7, за інформацією Володимира Гарначука, серед десяти заарештованих тримають двох відомих бізнесменів. Один з них ‒ бізнесмен із Білогірська, кримськотатарський меценат Ресуль Веліляєв. Його арештували у квітні минулого року зі звинуваченням у зберіганні та збуті солодощів із завершеним терміном придатності.
До слова, 24 квітня адвокат Ресуля Веліляєва Джеміль Темішев на своїй сторінці у Facebook повідомив, що бізнесменові змінили запобіжний захід з арешту на підписку про невиїзд. Тому незабаром Ресуль Веліляєв має бути звільнений з «Лефортово».
Кримські активісти вбачають у справі Веліляєва політичний підтекст. Вони зазначають, що він міг опинитися в СІЗО через активну діяльність на підтримку культури та історичної спадщини кримських татар. Згідно з другою версією, за цією кримінальною справою можуть стояти конкуренти, охочі забрати чи послабити його бізнес.
З Веліляєвим у цій камері перебуває російський мільярдер, власник групи «Сума» Зіявудін Магомедов. Разом із братом Магомедом Магомедовим їх затримали у березні минулого року в Москві зі звинуваченням у створенні злочинного товариства, шахрайстві та завданні федеральному і регіональному бюджетам шкоди в розмірі 2,8 мільярда рублів.
Торік Зіявудін Магомедов скаржився на занадто одноманітну музику в СІЗО.
«Від Магомедова загалом немає скарг на умови утримання. Що йому не подобається, так це те, що в прогулянковому дворику СІЗО постійно працює одне й те саме радіо, на якому крутять одні й ті самі пісні. З моменту арешту його з різних причин переводили з камери в камеру сім разів. Зараз його тримають у новій відремонтованій камері, підтримує в ній ідеальний порядок і радіє, що тепер у нього нормально показує телевізор», ‒ розповідав журналістам відповідальний секретар Громадської спостережної комісії Москви Іван Мельников.
Камера № 4: бізнесмени та моряки
Разом з Ресулем Веліляєвим був затриманий, а потім заарештований директор його фірми «КримОпт» Алі Барієв. Його, за інформацією з шахматки Володимира Гарначука, тримають у камері №4. У ній також значиться людина на прізвище Мкртчан. Може йтися про бізнесмена Олега Мкртчана ‒ гендиректора та співвласника «Індустріального союзу Донбасу». Цей холдинг об'єднує гірничо-металургійні підприємства в Україні, Польщі та Угорщині. Мкртчана звинувачують у переведенні в офшор 100 мільйонів доларів з кредитних коштів російського «Зовнішекономбанку».
У цій же камері, як передбачається, значаться прізвища українських моряків Віктора Беспальченка та Андрія Ейдера ‒ двох з 24 захоплених у Керченській протоці.
Не всі моряки позначені в «інформації системи ФСВП». Але видно, що їх розкидали по різних камерах і з товаришами зі служби деякі не перетинаються.
«Тюрма особливої ізоляції»
СІЗО «Лефортово» є одним з найстаріших закритих у системі органів виконання покарань Росії. Ізолятор існує ще з часів царської Росії, в радянські роки контролювався НКВС і КДБ. Сьогодні ізолятор формально підпорядковується Міністерству юстиції Росії, але вважається підвідомчим ФСБ Росії.
У «Лефортово» дуже складно потрапити адвокатам, тому що там лише шість слідчих кабінетів для спілкування з ув'язненими. Адвокати раз на тиждень проводять жеребкуванняЗоя Свєтова
«Лефортово» ‒ це в'язниця особливої ізоляції. У деяких камерах досі немає гарячої води. Там свій власний раціон продуктів. Те, що дозволене для передач в інших СІЗО, там заборонене. Там немає ніякого міжкамерного зв'язку, люди не можуть скористатися мобільними телефонами, як в інших СІЗО. Є телефони-автомати, ними дозволено користуватися тільки за рішенням слідчого, але це залежить від того, як заарештований поводиться. У «Лефортово» дуже складно потрапити адвокатам, тому що там лише шість слідчих кабінетів для спілкування з ув'язненими. Адвокати раз на тиждень проводять жеребкування. Кожен день туди можуть пройти шість-сім адвокатів, а перебувати в СІЗО можуть і 200 осіб. У «Лефортово» немає такої послуги, як електронне листування, яка є в інших СІЗО. Там тільки звичайна пошта, яка відсилається після того, як листи прочитає слідчий і цензор. Тобто це теж ізоляція», ‒ розповіла Крим.Реалії оглядач інформресурсу «МБХ медіа», колишня співробітниця російської Громадської спостережної комісії Москви Зоя Свєтова.
На її думку, загалом в оприлюдненій шахматці ФСВП дотримані основні правила тримання людей під вартою. Однак, зазначила Свєтова, у цьому СІЗО раніше фіксувалися порушення, пов'язані із застосуванням до ув'язнених незаконних методів тиску, зокрема застосування психотропних препаратів і насильницьких методів для схиляння до співпраці зі слідством.