У середу, 9 грудня, російські силовики прийшли за місцем проживання громадянського журналіста, кримського блогера, медіа-координатора громадського об'єднання «Кримська солідарність» Нарімана Мемедемінова, який звільнився з колонії в Ростовській області сусідньої Росії у вересні цього року. Мемедемінов повідомив «Кримську солідарність», що вони хотіли провести з ним «бесіду».
«Прийшли двоє людей. Список був у руках, я попросив його показати, бо в цьому ж списку була і моя дружина вказана, побачив своє та її прізвище в переліку. Бесіда була короткою. Вони сказали: «Нам сказали провести з Вами профілактичну бесіду. Ви ж не збираєтеся проводити мітинги, здійснювати правопорушення?». Я відповів негативно. На цьому ми попрощалися», – розповів Мемедемінов.
Наріман Мемедемінов 21 вересня звільнився з російської колонії-поселення в Ростовській області. Він відбув увесь термін ув'язнення. Мемедемінов не виключає, що після повернення до Криму знову займеться висвітленням судових процесів над кримськими татарами.
Кримський адвокат Едем Семедляєв підкреслив, що згідно з вироком російського суду, Наріману Мемедемінову не заборонено займатися публічною діяльністю після звільнення. Проте, за словами захисника, група юристів уже готує скаргу до Європейського суду з прав людини.
У жовтні 2019 року російський суд засудив Нарімана Мемедемінова до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні за звинуваченнями в «публічних закликах до здійснення терористичної діяльності через Інтернет». Підсудний провину не визнав.
Військовий апеляційний суд Власіха Московської області 14 травня залишив вирок чинним. МЗС України висловило протест у зв'язку з цим рішенням.
Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2018 році визнав Мемедемінова політв'язнем. До арешту він співпрацював з низкою українських ЗМІ, в тому числі з Крим.Реалії. У листопаді 2019 року колективним лауреатом Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка Національна спілка журналістів України визнала кримськотатарських громадських журналістів, яких переслідують у Криму, включаючи Мемедемінова.
Справа Нарімана Мемедемінова
Наріман Мемедемінов – кримськотатарський блогер, громадянський журналіст. До арешту Мемедемінов співпрацював з низкою українських ЗМІ, в тому числі з Крим.Реалії.
Російські силовики затримали його наприкінці березня 2018 року. Мемедемінова звинуватили за ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, здійснені з використанням мережі Інтернет). У жовтні 2019 року російський суд засудив його до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні. Мемедемінов своєї провини не визнав.
Претензії у російських силовиків викликав відеоблог на YouTube, який Мемедемінов вів із 2013 до 2015 року. В ньому розміщені кілька десятків відеороликів із коментарями політичних подій і тем, закликами дотримуватися норм ісламу і думками про російські державні свята: День захисника вітчизни, Міжнародний жіночий день, День захисту дітей та інші.
Прокуратура АРК 23 березня 2018 року внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) Кримінального кодексу України.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) назвала арешт Мемедемінова в Криму «порушенням прав на свободу думки, вільне отримання і поширення інформації, в тому числі за допомогою мережі Інтернет».
Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2018 році визнав Мемедемінова політв'язням.
21 вересня 2020 року він звільнився з російської колонії-поселення у Ростовській області Росії. Він відбув весь термін ув'язнення і повернувся до Криму.