Російський глава Криму Сергій Аксенов стверджує, що в Криму «точно немає ніяких» політичних в'язнів. Про це він сказав в інтерв'ю «Россия-24», коментуючи передачу президентом України Володимиром Зеленським американському лідерові Джо Байдену списку полонених у Криму і на Донбасі.
«У Криму точно немає ніяких політичних в'язнів. Є ті, хто перебуває під слідством або засуджені за кримінальними злочинами. Хто б не приїжджав з Європейського Союзу або інших зарубіжних країн: тільки у нас заходить мова про персоналії, (звучать – КР) загальні фрази, що «все добре, політв'язні». Я кажу: «Можна ближче до справи? Персоналії», і на цьому все закінчується. Тобто одне, два прізвища, які в публічному полі бовтаються і до яких претензій в рамках кримінального законодавства більше ніж. Шкода, що ми з вами цю папку не бачили і не розуміємо, кого вони туди включили: своїх друзів, знайомих і таке інше», – сказав Аксенов.
Також він прокоментував затримання кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла, якого російська влада підозрює в скоєнні «диверсії на газопроводі» в Криму.
«Це агент Меджлісу, агент іноземних спецслужб. По-іншому сказати не можу. За підсумками судового засідання, це все буде встановлено про те, що завдання вони отримували від Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України. А ГУР отримувало вказівки з Вашингтона. Це все взаємопов'язано», – вважає Аксенов.
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
У ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.