«Серпентарій друзів бореться за місця»: чого очікувати від виборів у Криму

Кримська влада готується до осінніх виборів до місцевих рад. Офіційно чиновники й депутати затвердили новий склад виборчкому Криму, залишивши в ньому 90% старих кадрів, а неофіційно формують списки кандидатів у депутати кримського парламенту. Чого очікувати кримським виборцям, читайте в нашому матеріалі.

У вересні в Криму очікуються вибори в підконтрольний Росії кримський парламент і місцеві ради. Це означатиме зміну цілої вертикалі влади в Криму. Але чи зміниться вона по суті, поки говорити складно. Незважаючи на зниження рейтингу партії влади ‒ «Единой России» ‒ на півострові в останні роки, говорити про яку-небудь реальну альтернативу їй поки зарано.

Дивлячись на поточну ситуацію, ці вибори мало чим відрізнятимуться від попередніх. Виняток можуть скласти майбутні кандидати від федеральної влади Росії та бізнесу, яких спробують просунути в парламент за списками «Единой России».

«Новий виборчком так само добре працюватиме»

Російські місцеві вибори цього року збіглися в часі з переобранням виборчкому Криму. Рахувати голоси кримчан і оголошувати результати виборів на півострові довірили майже всьому старому складу комісії. На кадри, перевірені колишніми виборами, зробили ставку й кримські депутати, і глава російського уряду Криму Сергій Аксенов (Аксьонов) ‒ вони формували комісію відповідно до своїх квот.

У новому Виборчкомі Криму всього чотири людини з правом вирішального голосу, які зайняли ці посади вперше. За квотою Аксенова місця в виборчкомі вперше дісталися клерку з Ради міністрів Артемію Добровольському та екс-судді Господарського суду Криму, якому не вдалося влаштуватися в російській судовій системі, Віктору Мокрушину.

За квотою кримського парламенту новачком у Виборчкомі Криму стала Ольга Балагура (висунута партією «Справедливая Россия») ‒ юрист із Сімферополя, екс-довірена особа колишнього кандидата в Держдуму Росії від Криму Вікторії Білан (в депутати не пройшла). Ще одним новим обличчям є Сергій Куликов (висунутий кримським Союзом ветеранів та інвалідів війни, праці, військової служби та правоохоронних органів) ‒ заступник командира полку «кримської самооборони» 2014 року, представник «Росвоєнцентру» в Криму та член сімферопольського відділення «Единой России».

Решта кадрів перейшли в новий виборчком з попереднього складу і пройшли разом із кримською владою не одну виборчу кампанію.

Переобраний на наступні п'ять років навіть голова виборчкому Михайло Малишев, який очолює відомство вже другий десяток років.

Михайло Малишев

«Виборча комісія Криму сформована парламентом Криму і главою Криму в повному складі, в кількості 14 членів із правом вирішального голосу. Всі члени комісії мають вищу освіту, у 7 ‒ вища юридична, 11 членів комісії з правом вирішального голосу мають досвід роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму (кримського «референдуму» 2014 року ‒ КР)», ‒ повідомляється на офіційному сайті виборчкому Криму.

Члени нового Виборчкому Криму з правом вирішального голосу

Сергій Аксенов уже встиг подякувати їм за попередні вибори. «Крим із честю пройшов усі випробування, пов'язані з виборчими кампаніями минулих п'яти років, і головна заслуга в цьому належить виборчим комісіям. Новий склад кримського виборчкому так само добре працюватиме, оскільки в комісію увійшли люди, які мають досвід у цьому напрямку», ‒ сказав він на першому засіданні виборчкому Криму.

«Кримський виборчком ‒ це спадок Партії регіонів»

Спиратися на старі кадри під час виборів ‒ давня традиція влади на півострові, каже кримський політолог Дмитро Омельчук.

У Криму процес виборів завжди був надзвичайно керованим
Дмитро Омельчук

«У Криму завжди дуже ревно ставилися до формування виборчкому, який значною мірою визначав і підсумки голосування. Адмінресурс завжди в Криму працював дуже сильно, а в останні двадцять років особливо. Нічого дивного немає. Кожна зі сторін, прагнучи гарантувати максимальний результат для себе, намагається отримати якомога більше впливу в виборчкомі. На кого ж ще влада спиратиметься, як не на свою багаторічну команду, яка майже не змінюється за винятком одного-двох людей? У Криму процес виборів завжди був надзвичайно керованим», ‒ пояснює він.

Дмитро Омельчук

На майбутніх виборах у Криму «Единой России» навряд чи можуть загрожувати несподівані сценарії, оскільки навіть при зниженні її рейтингу реальної альтернативи поки не спостерігається, говорить політолог.

Нинішній виборчком ‒ це спадок ще української Партії регіонів, він не є незалежним, він обслуговує інтереси Аксенова, Константинова та їхніх колег із федерального уряду
Володимир Гарначук

Колишній член команди Сергія Аксенова ‒ екс-радник його тодішнього заступника Михайла Шеремета, російський громадський активіст Володимир Гарначук ‒ вважає, що від виборчкому на кримських виборах нічого не залежить. «Хто буде в виборчкомі, взагалі не має ніякого значення. Там усе повністю підконтрольне (кримській владі ‒ КР), і будуть результати, які необхідні. Нинішній виборчком ‒ це спадок ще української Партії регіонів, він не є незалежним, він обслуговує інтереси Аксенова, Константинова та їхніх колег із федерального уряду. Я бачив ізсередини, як це все працює. Це не вибори, це фальсифікація», ‒ говоритьвін.

«Гроші збирають кешем куратори виборів»

Дмитро Омельчук зазначає, що поряд із формуванням нового виборчкому в Криму вже почали тіньовий передвиборний процес ‒ формування списків майбутніх кандидатів у депутати: «Є процес, який не афішується. Це так звана шахматка, де влада приблизно прикидає квоти: хто на якому окрузі може перемогти, кому давати «зелене світло», а кого краще притримати. Це більше відображає розстановку сил, аніж склад виборчкому. Виборчком завжди буде провладним, опозиційних сил там майже немає, як і немає в Криму реальної опозиції».

За інформацією Володимира Гарначука, наразі кримська влада змушена ділити розклади в цій шахматці з впливовими російськими бізнесменами, які хочуть бачити своїх представників у новому парламенті Криму.

Є інформація, що зараз триває боротьба федералів із Аксеновим і Константиновим за квоти в списках «Единой России» на виборах до кримського парламенту
Володимир Гарначук

«Є інформація, що зараз триває боротьба федералів із Аксеновим і Константиновим за квоти в списках «Единой России» на виборах до кримського парламенту. Аксенов намагається протягнути всіх своїх друзів і колег із 90-х до кримського парламенту, включаючи Сергія Абісова (екс-голова Управління МВС Росії у Криму ‒ КР) та Миколу Янакі (екс-віце-прем'єр, бізнесмен ‒ КР). А Константинов (спікер підконтрольного Росії кримського парламенту ‒ КР) намагається своїх людей розставити, щоб мати «контрольний пакет» у владі. Федеральні чиновники, ротенберги та ковальчуки (збірний образ із прізвищ впливових російських бізнесменів ‒ КР) намагаються теж внести своїх людей, які в Криму лобіюватимуть їхні інтереси. І ось цей серпентарій друзів бореться за місця», ‒ розповів він.

Володимир Гарначук стверджує, що місця в списку партії влади на майбутні вибори коштують від 50 тисяч доларів: «Гроші збирають кешем куратори виборів. Бігунків багато, вони закріплені за регіональними відділеннями «Единой России» і відповідають за збір грошей із кандидатів і можливості їхнього внесення в списки. Це тільки грошова історія, яка не має відношення до виборчого процесу. Тим більше, що в Криму немає нормального контролю за виборами».

Тому боротьбу за депутатський мандат у Криму громадський активіст називає «безглуздою тратою грошей і часу».