Через укуси кліщів у Криму до лікарень звернулися понад 1300 осіб, серед них 684 дитини, повідомила голова кримського управління Росспоживнагляду Наталія Пеньковська. За її словами, більшість людей постраждали від кліщів при відвідуванні гірсько-лісової та передгірної зон, парків, скверів півострова.
Пеньковська зазначила, що станом на кінець травня зареєстровані три випадки захворювання на іксодовий кліщовий бореліоз, а тих, хто заразився вірусним кліщовим енцефалітом поки немає. У зоні підвищеного ризику ‒ Алушта, Феодосія, Бахчисарайський та Сімферопольський райони.
Науковий співробітник Інституту зоології імені Шмальгаузена НАН України Ігор Небогаткін пояснює, чим ще можна заразитися від кліщів, окрім загальновідомого енцефаліту.
‒ Особливість іксодових кліщів у тому, що вони харчуються кров'ю на всіх стадіях свого розвитку й заражаються мікроорганізмами від своїх об'єктів. Всього вони переносять близько 60 хвороб, але найважливіші ‒ кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма, тобто кліщовий бореліоз. У Криму ще є марсельська лихоманка. Кліщовий енцефаліт на півострові зараз європейського типу, він не такий агресивний до людини. Ми думали, що вже перемогли хворобу Лайма, але це не так: проникаючи в організм людини, борелії маскуються, бо імунітет бореться не стільки з бактеріями, скільки з людськими клітинами, викликаючи автоімунні симптоми. Наприклад, борелїї імітують хрящові клітини, й наш організм знищує справжні хрящові клітини, будучи впевненим, що це ворог. Борреліоз практично невиліковний, тільки в 5-7% випадках не залишається до кінця життя.
За словами Ігоря Небогаткіна, нещодавно в Європі з'явилася ще боррелії Міямото, яка наслідує клітини не тільки нервової, серцевої та хрящової тканин, але й ниркові, печінкові клітини. До того ж, ці бактерії, на відміну від збудників хвороби Лайма, містять токсичні для людини білки.
Щоб ви заразилися борреліями, кліщ має висіти на вас мінімум 24 годиниІгор Небогаткін
‒ Якщо на території Криму виявлять боррелії Міямото, потрібно буде дуже чітко ставитись до профілактичних оглядів. Тобто вживати не більше двох таблеток антибіотика доксицикліну один раз і все. Коли ви виявили на собі кліща, потрібно з'ясувати, хто в вашому населеному пункті спеціалізується на їхньому видаленні. На материковій частині України в ветеринарних аптеках продають так званий кліщовидавлювач, для самостійного видалення. Йодом ранку обробляти не треба, максимум одновідсотковою зеленкою. Якщо ви перебуваєте в кримській зоні ризику, прийміть разово 2 таблетки доксицикліну ‒ це 200 міліграмів ‒ і стежте за своїм станом. Якщо почнуться головні болі, треба звернутися до інфекціоніста. Щоб ви заразилися бореліями, кліщ має висіти на вас мінімум 24 години, так що поспішайте його видалити. А ось кліщовий енцефаліт передається відразу.
Ігор Небогаткін рекомендує використовувати спеціалізовані репеленти саме проти кліщів, ретельно оглядати себе після кожної прогулянки у високій траві, а взагалі ‒ за місяць до сезону робити щеплення проти енцефаліту.
Голова кримського управління Росспоживнагляду Наталія Пеньковська пообіцяла, що досліджувати кліщів на борелії та енцефаліт на півострові будуть безкоштовно, втім, не назвавши термінів:
«Минулого року це питання було внесене в програму, яка розробляється міністерством охорони здоров'я Криму за дорученням глави республіки Сергія Аксенова. У ній передбачено створення мережі лабораторій у лікувально-профілактичних організаціях, які будуть проводити ці дослідження безкоштовно. І це буде внесене в програму обов'язкового медичного страхування».
Кишкова паличка ‒ це мікроорганізм, який є всюди. Все залежить від концентрації, скільки саме її виявляють, наприклад, у морській водіОлександр Моїсеєв
Український лікар вищої категорії Олександр Моїсеєв нагадує також про небезпеку кишкових захворювань, які традиційно поширені в курортних регіонах ‒ зокрема в Криму.
‒ Кишкова паличка ‒ це мікроорганізм, який є всюди. Все залежить від концентрації, скільки саме її виявляють, наприклад, у морській воді. Вона може викликати захворювання, починаючи від гастриту й закінчуючи ентеритом. Яким чином людина може убезпечити себе від неї, мені навіть важко уявити. Зараження кишковою паличкою ‒ випадковий процес. Навіть їжа може бути інфікована. Однак зовсім не факт, що після потрапляння збудника в організм почнеться захворювання. Стовідсоткової заразності бути не може, це індивідуальне питання. Головне ‒ особиста гігієна та знання загальної санітарної ситуації. Що стосується стійкості кишкової палички до медикаментів, яку мусують у ЗМІ, мені ця проблема здається штучною.
(Текст підготував Владислав Ленцев)