Із санкціями, але без СНД: як Україна реагує на агресію Росії

Рада національної безпеки та оборони України від 2 травня запровадила нові санкції проти Росії. В РНБО відзначили, що це обмеження, спрямовані проти юридичних і фізичних осіб, які «пов'язані з російською агресією проти України», а також щодо яких «були застосовані відповідні рішення» урядами США і країн Європейського союзу.

Нові санкції запроваджують на три роки. При цьому РНБО не вказав прізвища громадян і назви компаній, включених до списку. Рада нацбезпеки також продовжила дію санкцій, застосованих у попередні роки, і доручила Міністерству закордонних справ України припинити дію окремих міждержавних угод в рамках СНД.

Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Євген Ярошенко називає дві основні цілі, які переслідує Україна при вступі нових обмежень.

Україні потрібно було синхронізувати списки санкцій із Заходом
Євген Ярошенко

– Цих санкцій слід було очікувати. Окремим приводом стали президентські вибори, що відбувалися в окупованому Криму й Севастополі. Крім того, загострилися відносини між Росією, Великою Британією, США та іншими західними країнами у зв'язку з отруєннями в Солсбері. По-перше, санкції РНБО покликані підкреслити перелік осіб, які підлягають переслідуванню і обмеженню за проведення виборів у Криму. По-друге, Україні потрібно було синхронізувати списки санкцій із Заходом. Зрозуміло, що дієвість обмежень зовсім різна: якщо США б'є по капіталам російської еліти, то Україна хіба що може не пустити до країни якихось росіян, які хотіли побачитися з родичами. Але Україна не може не реагувати.

Російський економіст Володимир Рожанковський зазначає, що основної шкоди Росії завдали українські обмеження, запроваджені ще кілька років тому.

Припинення співпраці з тим же «Антоновим», із тієї ж «Мотор Січчю» завдало колосальної шкоди Росії
Володимир Рожанковський

– Навряд чи хтось зараз у Росії говорить про українські санкції. Хоча цей конфлікт позначився навіть на пасажирах поїздів: раніше багато російських маршрутів пролягали через територію України, а тепер склади змушені об'їжджати, що робить поїздки розтягнутими й нудними. З іншого боку, є проблема поставок високотехнологічної продукції. Припинення співпраці з тим же «Антоновим», із тієї ж «Мотор Січчю» завдало колосальної шкоди Росії. Необхідні роки для того, щоб відновити виробництво двигунів, які раніше купували в України. Втім, така шкода завжди двостороння, українці теж втрачають вигоду. Торгівля завжди допомагала людям краще розуміти один одного. На жаль, між країнами пролягла величезна тріщина, яку буде складно замазати.

Радіослухач Володимир виступає за більш кардинальні заходи:

«Я б запропонував Україні перекрити на 100 відсотків транзит російського газу й відмовитися від закупівлі вугілля, а також тепловиділяючих елементів. Думаю, що в такому випадку за один рік проблеми України були б вирішені ось таким кардинальним чином».

Володимир Рожанковський згоден, що в України залишається серйозна залежність від Росії у двох сферах.

– Що стосується транзиту газу, то він фактично вже зараз перекритий. А елементи, що виділяють тепло – це енергозбірки, що постачаються на атомні електростанції. Якби Європа хотіла остаточно зробити Україну частиною свого простору, потрібно було б, по-перше, привести у відповідність ширину залізничної колії, а по-друге, допомогти перебудувати українські атомні електростанції під західні ТВЕЛ. У цих двох сферах Україна, як і раніше, працює за російськими стандартами.

Директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України Григорій Перепелиця робить висновок, що паралельне рішення РНБО почати процедуру виходу з СНД запізнилося на декілька років.

Григорій Перепелиця

Інтеграція в європейське співтовариство і одночасне перебування в складі СНД неможливі
Григорій Перепелиця

– Україна була фактичним, а не юридичним учасником СНД, тому що не підписала статут. Думаю, що рішення РНБО про вихід зі співдружності дуже застаріле. Його потрібно було ухвалювати одразу після початку російської агресії. Наприклад, Грузія вийшла з СНД саме так, 2008 року. Ця організація давно перетворилася на сателітний російський клуб, де реалізуються насамперед інтереси Москви, а рішення, які суперечили цим інтересам, чи не виконувалися. Так чи інакше, інтеграція в європейське співтовариство і одночасне перебування в складі СНД неможливі.

(Текст підготував Владислав Ленцев)