Забута анексія: як європейські ЗМІ висвітлюють ситуацію в Криму?

Сімферополь

Російські військові інженери навчають кримських школярів поводитися з вибуховими пристроями, оскільки це допоможе розбудити в них інтерес до армії та виховає почуття патріотизму, ‒ так очима телеканалу Euronews виглядають будні сучасного Криму. Про те, що півострів анексований Росією, автори сюжету не згадали.

Спікер українського Міністерства закордонних справ Мар'яна Беца в Твіттері нагадала Euronews про те, що «Росія незаконно зайняла Крим», і закликала телеканал виправити матеріал відповідно до міжнародного права. Після хвилі критики телеканал доповнив текст до сюжету згадкою про російську анексію Криму, однак у відеоролику ця інформація не прозвучала.

Український медіаексперт, шеф-редактор українського порталу «Детектор медіа» Наталія Лігачова вважає, що європейські журналісти не до кінця розуміють небезпеку російської пропаганди.

‒ Подібні інциденти в ЗМІ ‒ не рідкість, просто не так часто це відбувається на телеканалах рівня Euronews. Треба відзначити, що він уже став приватним, раніше зі скандалом закрили його українську редакцію. Звичайно, зневажання анексії Криму в матеріалах європейських журналістів насторожує й говорить про те, що вони не до кінця розуміють суть проблеми та небезпеку дезінформації. На жаль, Захід занадто повільно реагує на загрози, які походять від російської пропаганди. У цьому сенсі українські журналісти підготовлені краще. Добре, що наш МЗС так реагує й виправляє помилки зарубіжних ЗМІ. Я вважаю, що Euronews мав не просто додати текст, а перемонтувати або зняти з сайту відео.

Член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Сергій Костинський зазначає, що українські ЗМІ завдають кримській темі всередині країни більше шкоди, ніж європейські.

Більшість українських телеканалів не дуже цікавить, що відбувається в Криму

‒ Той відеосюжет з'явився на сайті, а наше відомство регулює тільки ефірне мовлення. Проте ми готуємо офіційний лист в офіс Euronews, в якому викладемо всі зафіксовані нами порушення. Мене більше хвилює те, що більшість українських телеканалів не дуже цікавить те, що відбувається в Криму. Інформування про події на півострові взяли на себе регіональні теле- та радіостанції, але цього недостатньо. В таких умовах в Україні розквітають кремлівські міфи про Крим, нібито там всі за Росію і так далі. Ми розуміємо, що висвітлювати життя в Криму об'єктивно складно й дорого для ЗМІ на материковій Україні, а для глядачів або читачів це не тема номер один. Проте в умовах інформаційної війни потрібно формувати попит на Крим в Україні, не можна дивитися на цю проблему з точки зору маркетингу.

Сергій Костинський

Експерт Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова переконана, що Euronews насправді зробив Україні послугу, показавши цей сюжет.

Важливо, що іноземне ЗМІ там зібрало фактаж, а політичну оцінку нехай дає міжнародне співтовариство
Ірина Сєдова

‒ Я припускаю, що керівництво телеканалу Euronews просто подумало про безпеку журналіста, який знімав цей сюжет у Криму. Згадка про анексію могла підставити його під удар і позбавити можливості працювати на півострові. І потім, можна подивитися на відео з дітьми та розмінуванням під іншим кутом зору. Подібні сюжети ми як правозахисники можемо використовувати для збору інформації про порушення прав людини та військові злочини в Криму. Не так важливо, як прокоментували відеоряд ‒ важливо, що іноземне ЗМІ там попрацювало й зібрало фактаж, а політичну оцінку нехай дає міжнародне співтовариство. Так що Euronews показав пропаганду незаконної служби в російській армії, й Україна може це використати.

Ірина Сєдова