У межах російського єдиного дня голосування ‒ 10 вересня ‒ жителі Севастополя вибирали підконтрольного Кремлю губернатора міста. За інформацією місцевої виборчої комісії, явка на виборах склала 34,21%. Від «Единой России» у перегонах брав участь тимчасовий виконувач обов'язків губернатора Дмитро Овсянников ‒ за попередньою інформацією виборчкому, за нього свої голоси віддали 71,05% севастопольців. У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що не визнають вибори на анексованому Кримському півострові й вважають їх порушенням міжнародного права та законів України.
Журналіст із Севастополя Андрій Васильєв розмірковує про причини низької явки на вибори в Севастополі.
У медицині та освіті ситуація стала гіршою, ніж три роки тому. Команда Дмитра Овсянникова зробила наголос не на важливих соціальних питаннях, які хвилюють севастопольців, а на глобальних планах, занадто абстрактнихАндрій Васильєв
‒ По-перше, позначилася апатія населення. 2014 рік приніс світлі надії, було дуже багато обіцянок, але сьогодні люди бачать, що в місті нічого не змінюється в кращий бік. У медицині та освіті ситуація стала гіршою, ніж три роки тому. Команда Дмитра Овсянникова зробила наголос не на важливих соціальних питаннях, які хвилюють севастопольців, а на глобальних планах, занадто абстрактних. По-друге, вибори відбулися без будь-якої інтриги за заздалегідь розписаним сценарієм. Політтехнологи основного кандидата не змогли зацікавити людей, а суперники Дмитра Овсянникова свідомо не використовували шанси набрати додаткові голоси. Опозиція поводить себе слухняно й не хоче псувати стосунків з владою.
Редактор відділу економіки видання «Лівий берег» Андрій Яницький констатує завищені очікування севастопольців від цих виборів.
‒ Севастопольці більше ніж 20 років мріяли вибирати собі керівника, але Росія підійшла до цього питання формально й не дала городянам того, чого вони хотіли. Завищені очікування неминуче привели до розчарування. У російській політиці збереглася конкуренція тільки в партії влади, суто кулуарна ‒ на противагу хаотичній, але справжній українській конкуренції між різними групами впливу. Загалом, перший варіант севастопольцям виявився нецікавим ‒ це добре видно за явкою в 30-35%. Мене особливо вразило голосування російських військових з різних регіонів, які, по суті, обрали губернатора для чужого міста. Це плюс адмінресурс, природно, забезпечило Дмитру Овсянникову очікувану перемогу.
На думку російського політолога й політгеографа Миколи Петрова, на виборах у Севастополі та сусідній Росії не могло бути несподіваних результатів.
Політичне життя у Криму в цілому відрізняється від російського: тут є скандали й навіть демарші регіонального керівництва проти федеральної владиМикола Петров
‒ Останніми роками в російських передвиборних кампаніях, особливо місцевих, немає серйозних дебатів, серйозного суперництва, а незручні для влади кандидати видаляються ще на етапі реєстрації. Про голосування навмисне замовчують ‒ влада не зацікавлена в несподіваних результатах. У Севастополі явка виявилася навіть вищою, ніж на виборах у Росії. Ми бачимо, що політичне життя в Криму в цілому відрізняється від російського: тут є скандали й навіть демарші регіонального керівництва проти федеральної влади. Півострів грає роль такого троянського коня, який показує приклад регіонам Росії, що можна поводити себе більш самостійно ‒ це особливо актуально в світлі погіршення економічної ситуації в країні.
(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові