Світові ЗМІ: Дії Росії в Україні – неприйнятні

Шведський часопис Svenska Dagbladet розмірковує над шляхами поліпшення підтримки України з боку Швеції. Британська газета The Times пише про причетність міжнародної аудиторської компанії до банківського скандалу в Україні. Іспанське видання La Vanguardia пише про плагіат роботи українського митця, що його вчинив суперечливий майстер стилю «нео-поп» Джефф Кунс, який було виставлено в самому центрі Нью-Йорка.

Шведське періодичне видання Svenska Dagbladet вміщує матеріал «Україна потребує допомоги Швеції в її стосунках із Росією». У підзаголовку зазначається, що кривава війна, яку веде Росія проти України, є також і загрозою для безпеки Швеції. Авторка статті – Карін Енстрем, депутат шведського парламенту й колишня міністр оборони країни, наголошує, що саме з огляду на це Швеція має посилити співпрацю з Україною, зокрема, в тому, що стосується кібернетичної безпеки. На думку Енстрем, Швеція може й мусить підтримувати Україну. Швеція також має посилити співпрацю з Україною з тим, аби протидіяти російській гібридній війні. Авторка нагадує, що нещодавно лідер Помірної коаліційної партії Швеції Анна Кінберґ Батра відвідала Україну, щоб продемонструвати підтримку Києва, а також обговорити ситуацію з президентом України, вислухавши його думку щодо того, у який спосіб Швеція може допомогти Україні.

«Швеції важливо мати добрі стосунки з Україною – країною Європи, у самому серці якої точиться війна. Політика Росії має на меті створити «заморожений» конфлікт в Україні, який Росія в будь-який момент може активізувати, проштовхуючи свої внутрішні й зовнішні інтереси», – зазначає депутат шведського парламенту Карін Енстрем.

Далі Енстрем пише, що дії Росії в Україні є неприйнятними й такими, що порушують низку міжнародних угод. Відтак Швеція завжди висловлювалась за проведення політики санкцій щодо Росії. Але, на думку авторки, Швеція може робити значно більше у плані надання гуманітарної допомоги постраждалим унаслідок конфлікту в Україні й у питаннях посилення спротиву України російській агресії. Мільйони українців і надалі потребують гуманітарної допомоги, тому що інфраструктура в зоні конфлікту була майже вщент зруйнована. Швеція, як вказує Енстрем, може зробити важливе зусилля у напрямку поліпшення ситуації у вражених конфліктом районах України, зокрема, коли йдеться про конче необхідні медикаменти й решту медичного забезпечення. Україна також потребує підтримки й допомоги в медичній реабілітації поранених вояків українського війська й цивільних осіб у зоні бойових дій.

Svenska Dagbladet підсумовує, що Швеція загалом має здійснювати зусилля з метою підтримувати країни, які зазнали російської агресії. Швеція потребує сильної, демократичної й реформованої України. Бо ж, на думку авторки матеріалу Карін Енстрем, стабільні й розвинуті країни, які оточують Швецію, також можуть додати до зміцнення безпеки самої Швеції.

«Україна потребує допомоги Швеції в її стосунках із Росією»

Один із найповажніших часописів Великої Британії The Times публікує статтю «Аудиторська фірма PricewaterhouseCoopers втягнута в банківський скандал в Україні». Видання пояснює, що Національний банк України заявляє, що приблизно 4,2 мільярда фунтів стерлінґів було «викачано» з ПриватБанку двома найвпливовішими українськими офшорними олігархами. Йдеться, зокрема, про Генадія Боголюбова, який нині живе в Лондоні в будинку вартістю 60 мільйонів фунтів стерлінґів на фешенебельній Белґрейв-сквер у центрі британської столиці, а також про Ігоря Коломойського, який переважно живе у Швейцарії. Британська газета пише, що, за словами Катерини Рожкової, заступника керівника Національного банку України, аудиторська фірма PricewaterhouseCoopers (PwC) провела аудит і схвалила стан речей у ПриватБанку без жодної згадки про гроші, які зникли з рахунків банку. У своєму інтерв’ю телеканалові Al Jazeera Рожкова заявила, що є можливість заборони діяльності PwC в Україні.

«Якщо якість аудиту перебуває на низькому рівні, ми можемо накласти заборону на здійснення аудиту банківських установ в Україні. І ми маємо намір скористатися цим правом», – заявила заступник керівника Національного банку України Катерина Рожкова.

The Times зазначає, що подібний розвиток подій завдасть шкоди репутації компанії PwC, яка вже зажила сумної слави не лише за цьогорічну серйозну похибку під час організації церемонії вручення «Оскарів» у Лос-Анжелосі, але й раніше, не спромігшися помітити перебільшення показників прибутків британської мережі супермаркетів Tesco на 250 мільйонів фунтів стерлінґів. Британське видання додає, що цей скандал також виводить у центр уваги Боголюбова, чиї статки оцінюються в 1,1 мільярда фунтів стерлінґів. Боголюбова також розглядають як одного з «найтаємничіших» олігархів, що живуть у Лондоні. У Сполученому Королівстві Боголюбов лише відомий як засновник фундації його імені, яка підтримує єврейські справи. Далі часопис із посиланням на колишнього керівника Нацбанку України Валерію Гонтареву пише, що Коломойський і Боголюбов можуть постати перед кримінальним розслідуванням, якщо з’являться докази їхньої навмисної діяльності у справі «зниклих» мільярдів. Тим часом Коломойський відкидає будь-які звинувачення, тоді як речник фундації Боголюбова повідомив, що через конфіденційність Боголюбов не готовий давати інтерв’ю або ж будь-що коментувати.

«Аудиторська фірма PricewaterhouseCoopers втягнута в банківський скандал в Україні»

Найпопулярніша газета іспанського регіону Каталонія La Vanguardia друкує статтю «Джеффа Кунса звинувачують в Україні у плагіаті статуетки «Балерина, що сидить». Ідеться про гігантську надувну скульптуру балерини, яку встановили в самому серці Мангеттена – нью-йоркського округу. Каталонський часопис пише, що автора надувної скульптури – всесвітньовідомого суперечливого митця зі США Джеффа Кунса, який працює у стилі «нео-поп», звинувачують у тому, що він скопіював роботу української скульпторки, яка померла на початку 1990-х років. Видання зазначає, що звинувачення на адресу Кунса у плагіаті спочатку з’явились у соціальній мережі Твіттер.

«Скульптура Джеффа Кунса «Балерина, що сидить», виставлена у Центрі Рокфеллера, є копією порцелянової статуетки померлої української майстрині»

La Vanguardia пише, що сам американський митець згодом визнав, що його 14-метрова надувна скульптура дістала натхнення від маленької, як він зазначив, «російської» порцелянової статуетки. Проте, як додає каталонська газета, скандал щодо плагіату Джеффа Кунса набрав обертів у соціальних мережах, зокрема, в Україні, де багато хто вказував, що насправді робота Кунса є копією роботи української майстрині. Часопис пояснює, що йдеться про статуетку «Балерина Лєночка», авторкою якої є українка Оксана Жникруп, яка померла 1993 року.

«Містер Кунс явно здійснив плагіат роботи українського митця й поставив свій плагіат у самому серці Нью-Йорка!», – йдеться в одному з численних дописів у соціальних мережах, який цитує іспанське видання.

Газета завершує, пишучи, що це вже не вперше Джефф Кунс залучився до суперечностей у плані плагіату чужих творів мистецтва. Раніше французький суд накладав на американця штраф у розмірі 20 тисяч євро, звинувативши Кунса у плагіаті роботи французького фотомитця Жан-Франсуа Боре.

«Джеффа Кунса звинувачують в Україні у плагіаті статуетки «Балерина, що сидить»