«Затримали в стилі садо-мазо»: кримські прихильники Навального отримали нові терміни

Кримський активіст Дмитро Кісієв

У сімферопольському спецприймальнику перебувають двоє прихильників російського опозиціонера Олексія Навального: Дмитро Кісієв та Олексій Єфремов. Їх заарештували 29 квітня, коли в Росії й у анексованому Криму відбувалася антипутінська акція «Надоел». Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, як відбувалося затримання активістів, яке рішення виніс суд і в якому стані вони знаходяться зараз.

Минулої суботи, 29 квітня, в десятках міст Росії відбулася акція під назвою «Надоел», організована рухом Михайла Ходорковського «Открытая Россия». Її суть полягала в тому, що всі охочі приходили до приймалень Володимира Путіна, щоб надіслати листа з вимогою до російського президента не висувати свою кандидатуру на майбутніх виборах.

Цього ж дня в Сімферополі приблизно об 11 годині ранку активіст Дмитро Кісієв вийшов з дому і поїхав до університету складати іспит. Біля ВНЗ його зупинили поліцейські й забрали з собою до поліцейської дільниці. У рапорті вони в такий спосіб пояснили причини затримання Дмитра: «Був виявлений раніше незнайомий нам чоловік, який був одягнений не по сезону, а саме – у чорне драпове пальто, зимовий светр, мав блідий вигляд обличчя і неспокійний збуджений стан, після чого було ухвалене рішення перевірити документи».

О 10 ранку мене затримали в стилі садо-мазо, з наручниками посадили в клітку, як особливо небезпечного
Олексій Єфремов

Приблизно в той же час в іншій частині міста інший активіст Олексій Єфремов очікував свого батька біля місця його роботи. До нього також підійшли поліцейські і забрали до відділку.

«О 10 ранку мене затримали в стилі садо-мазо, з наручниками посадили в клітку, як особливо небезпечного», – написав активіст на своїй сторінці «ВКонтакте».

«Не суд, а цирк»

Дмитро Кісієв і Олексій Єфремов – лідери кримських прихильників російського опозиціонера Олексія Навального. Стали відомі після того, як 26 березня спробували влаштувати в Сімферополі акцію проти корупції «Дімон відповість». Тоді мерія відмовилася узгоджувати мітинг, і організатори закликали своїх прихильників проводити поодинокі пікети. Напередодні дня протестів – ввечері 25 березня – Кісієва, Єфремова і ще кількох активістів затримали в сімферопольському кафе, а через кілька годин відпустили. 26 березня їх знову забрали в РВВС. Дмитру Кісієву тоді присудили 10 діб арешту за «непокору законним вимогам співробітників поліції», а Олексій Єфремов відбувся штрафом у 500 рублів.

Цього разу за ґратами опинилися обидва. Причому Єфремова через місяць після протестів проти «Дімона» засудили за організацію саме цієї акції.

По суті, 26 березня ніякого мітингу в Сімферополі не було. Єдине, що сталося в той день – два одиночних пікети в різних частинах вулиці Пушкінська. Їх учасники простояли з плакатами всього кілька хвилин, після чого на них напали невідомі люди спортивної статури.

Одиночний пікет у Сімферополі, 26 березня 2017 року



Усі ці події Центральний районний суд Сімферополя, підконтрольний Росії, кваліфікував як «масове одночасне перебування громадян у громадському місці, що спричинило за собою порушення громадського порядку». Організатором цього «одночасного перебування» був визнаний Єфремов. Його засудили за статтею 20.2.2 КпАП Росії і призначили йому покарання – 10 діб арешту.

Сам активіст охарактеризував минуле засідання наступним чином: «Не суд, а цирк з помилковими свідками, брехливими рапортами поліції, дуже грубо сфабрикована справа».

Вслід над Єфремовим відбувся ще один суд, у результаті якого його звинуватили в «непокорі законній вимозі співробітника поліції» і присудили ще 10 діб арешту.

«Сам бився головою об стінку»

Засідання у справі Дмитра Кісієва було призначене в підконтрольному Москві Залізничному районному суді Сімферополя. До слухань з ним вдалося зустрітися адвокату Олексію Ладіну. Коли той прибув до відділку, він побачив на активісті сліди побоїв.

«Він (Дмитро Кісієв – КР) стояв у внутрішньому дворі в наручниках і в запилюженому й брудному пальто. Я запитав, що сталося. Він сказав, що його повалили, надягнули наручники й завдали пару ударів. Відповідно, він і я попросили огляду. Перед судом співробітники поліції завезли (Кісієва – КР) до лікарні, де був зафіксований забій м'яких тканин голови. А співробітники поліції потім в рапорті написали, що Кісієв сам бився головою об стінку», – сказав Олексій Ладін в коментарі для Крим.Реалії.

Дмитро Кісієв

За його словами, Кісієву вдалося зняти на відео запис свого затримання. Адвокат Ладін стверджує, що на цьому записі видно, що поліцейські не висунули активісту ніяких законних вимог, а самі, в свою чергу, відмовлялися пояснити причини затримання.

«Кісієв став досить голосно кричати й просити людей навколо, щоб вони повідомили його адвокату, тобто мені, про те, що його затримують. А співробітники поліції, які його затримали, написали в рапорті про те, що він закликав сторонніх громадян до непокори співробітникам поліції», – сказав Олексій Ладін.

Адвокат стверджує, що все це відображене на відео, яке було зняте активістом. За клопотанням Ладіна цей запис долучили до матеріалів справи. Але Кісієва все одно визнали винним і призначили покарання у вигляді 15 діб арешту.

«Чергові на відсидку»

Наразі обидва активісти перебувають у ізоляторі тимчасового тримання. Причому Дмитро Кісієв перебуває в камері один.

«Його мамі співробітники поліції сказали, що він нібито сам попросився в одиночну камеру. Але мені Кісієв сказав, що його навмисне ізолюють. Він ні в кого не просився, він знаходиться один. На прогулянки його виводять одного. Він навіть не знає, хто разом з ним сидить, але, наскільки мені відомо, в цьому ж спецприймальнику знаходиться і Єфремов», – сказав адвокат Олексій Ладін.

Співробітники поліції сказали, що Кісієв нібито сам попросився в одиночну камеру. Але мені він сказав, що його навмисне ізолюють
Олексій Ладін

На стан здоров'я Кісієв не скаржиться. За словами адвоката, єдине, за що сильно переживає активіст – це навчання. Його заарештували в розпал сесії, за 20 хвилин до іспиту, і Дмитро не знає, чи вдасться йому все перескласти.

Обидва заарештованих активісти переконані, що їх затримали серед білого дня в зв'язку з тим, що 29 квітня відбувалася антипутінська акція «Відкритої Росії». Хоча вони говорять, що не мають відношення до її проведення.

«Менти вирішили відзвітувати, що у нас вже два «головних опозиціонери» сидять. Хочуть зробити з нас чергових на відсидку. Якщо десь якийсь мітинг, то ви знаєте, що робити – треба ловити мене, судити й садити», – написав Олексій Єфремов у себе «ВКонтакте».

Олексій Єфремов



Напередодні в соціальних мережах з'явився анонс акції «Надоел» в Сімферополі. У описі до цієї події кримчанам пропонувалося прийти до представництва президента Росії і відіслати листа Путіну з вимогою не балотуватися на виборах-2018.

Організатори акції повідомили, що останньої миті вони вирішили змінити формат заходу й не зустрічатися біля представництва президента. За словами активістів, вони самостійно зібрали підписи серед сімферопольців і відіслали їх Путіну поштою.

«З огляду на становище з опозицією в Криму, виведення на вулицю людей, як гарматного м'яса, не передбачався», – повідомив організатор акції «Надоел», який побажав залишитися анонімним.

Він підтвердив, що ні Єфремов, ні Кісієв не мають відношення до організації їхніх заходів у Сімферополі.

«Діяльність цієї акції ніяк не пов'язана з цими людьми, вони не брали участі, окрім репоста», – повідомив співрозмовник Крим.Реалії.

Наразі адвокат Олексій Ладін готує апеляцію на судове рішення щодо Олексія Єфремова. Скаргу на арешт Дмитра Кісієва він уже відіслав. Коли відбудеться її розгляд у суді, поки невідомо.