Кримська влада, підконтрольна Росії, схоже, змінила гнів на милість щодо фестивалю KaZaнтип. Російський міністр курортів і туризму Криму Сергій Стрельбицький повідомив, що не проти повернення оупен-ейру на півострів, хоча рік тому тодішній прокурор Наталія Поклонська говорила, що «наркофестиваль» заборонений назавжди. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, наскільки ймовірно, що відомий на весь світ фестиваль електронної музики повернеться на півострів.
Нинішній міністр курортів і туризму Криму Сергій Стрельбицький повідомив про те, що KaZантип має повернутися 27 квітня. З 2000 до 2013 року фестиваль відбувався у селі Попівка поблизу Євпаторії. Але Стрельбицький запропонував відродити оупен-ейр на його історичній батьківщині, що дала йому назву ‒ поруч з мисом Казантип.
«У Ленінському районі ‒ наша пропозиція зробити два кластери, які можуть претендувати на організацію молодіжного фестивалю. Той фестиваль, про який ми говоримо, КаZантип, мені здається, він може й має повернутися до Ленінського району, там є прекрасні об'єкти ‒ недобудована атомна станція, яку можна використовувати. Молоді дійсно буде цікаво, тому що там найширші пляжі, там простір», ‒ процитувало Стрельбицького агентство РИА Новости.
Молоді «важко дихати» в курортних містах, їй потрібен «простір, пляжі, щоб танцювати й веселитися»Сергій Стрельбицький
Міністр додав, що фестиваль може відбуватися у Криму, якщо «в його організації не буде протиправних дій». Він також сказав, що молоді «важко дихати» в курортних містах, їй потрібен «простір, пляжі, щоб танцювати й веселитися».
«Я думаю, що, коли ми почнемо розробляти ці кластери, вони будуть реалізовуватися ‒ ось тут буде місце для фестивалів», ‒ сказав Стрельбицький.
Цю заяву він зробив на засіданні «Молодіжного дискусійного клубу», яке відбулося в Сімферополі. Темою дискусії там була роль молоді в туристичній сфері Криму, і одним з питань для обговорення стояло «Чи є альтернатива закритому КаZантипу?».
Три роки гонінь
Слова Стрельбицького викликали у багатьох здивування, оскільки рік тому, напередодні минулого курортного сезону, кримська влада робила діаметрально протилежні заяви з приводу долі KaZантипу.
«Це питання національної безпеки. Здоров'я молодого покоління має бути вільним від згубних пристрастей ‒ це перш за все. Держава не проти різних молодіжних акцій, але все має бути в рамках закону. Подібним «наркофестивалям», як би вони не називалися ‒ KaZантип, «Befooz» або «Музей під відкритим небом» ‒ не місце в Криму!» ‒ говорила в березні 2016 року тодішній прокурор Криму Наталія Поклонська (зараз ‒ депутат Держдуми Росії ‒ КР).
Вона говорила, що на KaZантипі процвітає торгівля наркотиками й, окрім того, порушуються протипожежна безпека й санітарні норми. Замість «місць поширення алкоголю й наркотиків» Поклонська запропонувала проводити в Криму «красиві фестивалі з пропагандою здорового способу життя».
Взаємини організаторів KaZантипу з новою владою не склалися відразу, коли півострів перейшов під контроль Росії
Взаємини організаторів KaZантипу з новою владою не склалися відразу, коли півострів перейшов під контроль Росії. Хоча президент фестивалю Микита Маршунок з ентузіазмом сприйняв новину про «приєднання» півострова і оголосив, що Республіка «Z» визнає результати кримського «референдуму» ще до того, як він відбувся.
Однак навесні 2014 року російська Федеральна служба з контролю за оборотом наркотиків загрожувала влаштувати рейди на КаZантипі, а місцева влада розпочала демонтаж паркану в Попівці, який огороджує фестивальну територію. У результаті організатором довелося вперше проводити КаZантип за межами Криму ‒ в грузинському місті Анаклія. Але там фестиваль зіткнувся з протестами Грузинської православної церкви. Тоді оупен-ейр спробували провести в Камбоджі, але місцева влада також заборонили його за тиждень до початку.
У результаті влітку 2015 року організатори оголосили про повернення фестивалю в Крим під новим брендом «Befooz». І в цей момент конфлікт між командою КаZантипу й фактичною владою півострова досяг апогею. За кілька тижнів до відкриття про заборону фестивалю заявив особисто підконтрольний Москві очільник Криму Сергій Аксьонов. Він сказав, що організатори не забезпечили санітарно-епідеміологічні та інші норми, передбачені російським законодавством.
Однак фестивальна команда не підкорилася владі й наперекір Аксьонову й Поклонської не стала скасовувати «Befooz». У результаті МНС відключило від електропостачання територію проведення оупен-ейру. Тисячі шанувальників КаZантипу таки приїхали в Попівку, але на територію проведення Befooz їм потрапити не судилося – її оточили бійці Омону.
Після цієї невдачі організатори вирішили перевести фестиваль у В'єтнам. І там, вперше з 2014 року, оупен-ейр таки відбувся. Він відбувався під новим брендом «Epizode» впродовж перших двох тижнів 2017-го.
«Готові в будь-який момент»
Зараз організатори фестивалю повідомили, що дізналися про зміну настрою кримської влади з медіа, а до них на зв'язок ніхто не виходив.
«З приводу зустрічі й переговорів, я готовий вилетіти в будь-який момент, якщо це дійсно нова прогресивна політика кримського керівництва, а не випадково кинута фраза міністра під час інтерв'ю», ‒ сказав президент КаZантипу Микита Маршунок журналістам видання «Аргументи тижня-Крим».
Він звернув увагу на те, що міністр Стрельбицький у своїй заяві говорив про повернення КаZантипу в Щолкіне, але останніми роками місцем проведення фестивалю було село Попівка.
«Я, як маленький президент великого КаZантипського народу, маю зважати на думку народу. А він більше всього на світі хоче повернутися саме в це село», ‒ пояснив Маршунок.
Він додав, що готовий обговорити з владою зокрема й варіант повернення в Щолкіне. За словами Маршунка, «це прекрасне місце», але там більше організаційних і логістичних проблем.
Минулого року фестивальна територія КаZантипу в селі Попівка була передана в користування ТОВ «Центр молодіжних ініціатив «Зебра». Ним володіє Микола Карпов ‒ колишній бізнес-партнер Микити Маршунка, з яким вони зі скандалом розійшлися. Минулого літа «Зебра» відкрила в Попівці центр пляжного відпочинку під назвою «НашПляж.РФ». Що буде там розташовуватися цього року ‒ поки незрозуміло.
Після вигнання фестивалю з Криму КаZантип встиг придбати нову обладнану територію ‒ на в'єтнамському острові Фукуок. Там встановлені три танцпола, а також серія інсталяцій та інших архітектурних конструкцій. І якщо питання з поверненням фестивалю в Крим поки що зависло у повітрі, то з перспективами КаZантипу у В'єтнамі все більш-менш зрозуміло. Минулої зими шанувальники оупен-ейру обжили нову територію, і організатори вже оголосили дату наступного фестивалю, який буде проводиться під назвою «Epizode». Очікується, що він відбудеться з 31 грудня до 10 січня 2018 року.