Спроби молодих активістів з Сімферополя 26 березня провести поодинокі пікети проти корупції завершилися затриманнями, нападами і штрафами. Організатор кримської акції «Дімон відповість» Дмитро Кісієв отримав 10 діб адміністративного арешту. Кореспондент Крим.Реалії зв'язався з учасниками пікетів і з'ясував, чому вони вирішили вийти на протест, як з ними поводилися російські силовики, а також яким чином активісти мають намір оскаржувати їхні дії.
Кримські прихильники Олексія Навального планували провести вуличні акції протесту в Сімферополі та Севастополі 26 березня. Однак адміністрації цих міст, підконтрольні Росії, відмовили в узгодженні мітингів. Сімферопольська мерія обґрунтувала своє рішення тим, що у повідомленні про мітинг не всі заявники додали копії своїх паспортів. У підсумку організатори акції замість спільного заходу вирішили провести серію одиночних пікетів, для яких, згідно з російським законодавством, не треба отримувати згоди влади.
Однак і в цьому їхнім планам перешкодили силовики. Заявника акції ‒ сімферопольця Дмитра Кісієва ‒ напередодні протестів неодноразово викликали в поліцейську дільницю і підконтрольну Росії прокуратуру. 25 березня ‒ за день до передбачуваної дати пікетів ‒ російські силовики затримали сімох активістів, які обговорювали свої плани в сімферопольському кафе «Верона». Їх відвезли до РВВС, де провели допит, а потім ще й відправили на медичний огляд. Близько опівночі всіх відпустили.
Дмитро проти Дімона
В день проведення акції ‒ 26 березня ‒ в центрі Сімферополя знаходилася велика кількість поліцейських патрулів. За словами сімферопольського громадського активіста Олексія Єфремова, за багатьма активістами встановили стеження, до деяких силовики прийшли прямо додому.
Двох хлопців, які приїхали з Євпаторії, «взяли» в кафе. Вони (силовики) відстежували переписку «ВКонтакте», знали про наміриОлексій Єфремов
В цілому, за його словами, в поліцейські дільниці потрапили близько десяти кримчан, які планували взяти участь у протестах.
«Когось під будинком просто «брали», когось вистежили на вулиці. Двох хлопців, які приїхали з Євпаторії, «взяли» в кафе. Ті навіть не встигли нічого зробити. Вони відстежували переписку «ВКонтакте», знали про наміри», ‒ розповів Олексій Єфремов.
Поки немає точної інформації щодо того, які саме санкції застосували до всіх затриманих сімферопольців. Відомо тільки, що двох активістів суд визнав винними в порушенні статті 19.3 КоАП Росії ‒ «непокора законному розпорядженню співробітника поліції». Засуджений за цією статтею Олексій Єфремов отримав штраф у розмірі 500 рублів, а заявник мітинга Дмитро Кісієв ‒ 10 діб арешту.
Олексій Єфремов висловив сумнів в тому, що Дмитро дійсно чинив спротив співробітникам російської поліції
За яких обставин затримали останнього ‒ поки невідомо. На момент виходу матеріалу з ним не вдалося зустрітися ні родичам, ні адвокату. Соратник Кісієва Олексій Єфремов висловив сумнів в тому, що Дмитро дійсно чинив спротив співробітникам поліції.
«Маю великі сумніви, що Діма міг «розкидати» поліцію, лаятися, битися з ними. Я абсолютно впевнений, що він вступав в розмову з ними, тобто доводив, що вони не мають права переривати його одиночний пікет, що це дозволене Конституцією (Росії ‒ КР) і для цього не потрібні ніякі надіслані документи», ‒ сказав активіст.
Наразі Дмитро Кісієв перебуває в ізоляторі внутрішнього утримання Залізничного РВВС Сімферополя. 27 лютого активістам вдалося передати йому їжу й одяг.
Як повідомив Єфремов, захищати інтереси Кісієва буде адвокат Еміль Курбедінов, який спеціалізується на політичних справах.
«Найближчим часом ми плануємо зустрітися з ним (Курбедіновим ‒ КР) і мамою Дмитра, щоб обговорити, як ми подаватимемо апеляцію, й інші подальші кроки. Але в будь-якому випадку, йому, мабуть, доведеться відсидіти цей термін», ‒ сказав Єфремов.
Дмитро Кісієв ‒ ініціатор створення в Сімферополі передвиборного штабу російського опозиціонера Олексія Навального для президентських виборів 2018 року
За його словами, Дмитро Кісієв ‒ ініціатор створення в Сімферополі передвиборного штабу російського опозиціонера Олексія Навального для президентських виборів 2018 року. Для цього активіст створив спільноти в соціальних мережах і подав заявку до центрального офісу кандидата у Москві. Однак там, за словами Єфремова, поки сумніваються в доцільності створення кримського штабу, оскільки вважають Крим «суперечною територією».
Двохвилинні пікети
Двом сімферопольським прихильникам Навального все-таки вдалося провести поодинокі пікети в центрі міста. Але пікетування тривало всього кілька хвилин. Про це кореспонденту Крим.Реалії розповів один з активістів, який спостерігав за акцією і побажав залишитися анонімним з міркувань безпеки.
За словами очевидця, двоє пікетувальників встали в різних частинах вулиці Пушкіна. Вони заклеїли рот скотчем, а в руках тримали табличку з написом «Влада» і кросівки (символ протесту проти Дмитра Медведєва ‒ КР). Однак на них, за словами співрозмовника Крим.Реалії, практично відразу напали двоє невідомих.
«Пікетників повалили на землю і забрали плакат, крикнули: «Іди додому, тобі тут нічого робити», і відійшли на пару метрів. Неподалік був поліцейський. Хлопець, на якого напали, підійшов до нього і попросив вжити заходів до його кривдників. Тут же підійшов другий пікетник, і виявилося, що на нього так само напали», ‒ сказав наш співрозмовник.
Як стверджує співрозмовник, після цього обох пікетників відвезли до Центрального РУВС, в той час як нападники приїхали туди своєю машиною. У поліцейській дільниці у активістів «відкатали» відбитки пальців і взяли зразок ДНК.
«Як мені стало відомо від хлопців, поліцейські на них тиснули і погрожували наслідками за проведення пікету. В їхній присутності поліцейський телефонував директору технікуму, в якому вчиться активіст, і попросив вжити заходів проти нього», ‒ сказав активіст.
«Пікетників повалили на землю і забрали плакат, крикнули: «Іди додому, тобі тут нічого робити»Співрозмовник Крим.Реалії
Наразі, як повідомив співрозмовник Крим.Реалії, пікетники готують скаргу на дії поліцейських до російської прокуратури.
Як стверджує активіст, до нападу на його товаришів причетні члени прокремлівської організації «Молода гвардія». Як підтвердження їхньої причетності до зриву пікетів наш співрозмовник прислав скріншот закритого листування кримських «молодогвардійців».
Одна з учасниць цієї переписки просить відгукнутися всіх, у кого є час 26 березня у проміжку з 11:00 до 15:00, для вирішення «важливого завдання». Саме на цей час в центрі Сімферополя були заплановані пікети проти Дмитра Медведєва.
Кримське відділення «Молодої гвардії» очолює депутат кримського парламенту, підконтрольного Росії, Владислав Ганжара. Кореспондент Крим.Реалії намагався взяти в нього коментар з приводу можливої участі членів його організації в розгоні пікетів в Сімферополі. Однак під час телефонної розмови він попросив зателефонувати пізніше, оскільки перебуває за кермом, після чого перестав відповідати взагалі.