«Аскер» проти ЗСУ: що це було

На адмінкордоні з Кримом спалахнув конфлікт між українськими військовими та особами, які називають себе «батальйоном імені Номана Челебіджихана». За версією Збройних сил України, їхнім бійцям довелося затримати і роззброїти членів «незаконного збройного формування», які прийшли на місце виконання їхнього бойового завдання. Друга сторона конфлікту стверджує, що зіткнення сталося через те, що ЗСУ вирішили проводити нічні навчання поруч з їхнім розташуванням. Крим.Реалії з'ясовували подробиці того, що сталося.

Першими про конфлікт в селі Чонгар повідомили Радио Куреш та видання «Український південь». Ці ЗМІ в ніч з 12 на 13 лютого опублікували інформацію про те, що бійці Збройних сил України захопили базу громадського формування «Аскер».

У відповідь на ці повідомлення прес-служба оперативного командування «Південь» виступила зі спростуванням під заголовком «Фейк ‒ гірше за постріл у спину», яке було опубліковане на їхній офіційній сторінці у Facebook.

У прес-релізі йшлося, що українські військові не нападали на учасників «Аскера». Згідно з повідомленням, конфлікт виник між бійцями ЗСУ, які виконували бойове завдання, і членами «незаконного збройного формування». Останні, за версією командування «Південь», прибули до українських військових, коли ті облаштовували бойові позиції.

«З огляду на специфіку підрозділу й умови ситуації, формування було затримане, роззброєне, і виконані всі вимоги статуту та інших законодавчих актів щодо дій у подібних ситуаціях. Зараз тривають, згідно з нормативно-правовою базою, певні заходи й облік озброєння, яке було вилучене», ‒ йдеться у прес-релізі командування «Південь».

Версія Іслямова

Інша версія того, що сталося, у бізнесмена Ленура Іслямова ‒ лідера «громадянської блокади Криму» і керівника формування «Аскер». По-іншому він позначає і учасників конфлікту. За його словами, зіткнення сталося між ЗСУ з одного боку, і «кримськотатарським батальйоном імені Номана Челебіджихана» ‒ з іншого.

Ленур Іслямов

«Збройні сили України в особі одного з батальйонів, який тут стоїть на «кордоні», вирішили провести нічні навчання поряд з межею нашого добровольчого батальйону, який зараз формується. Звісно, сталася невелика сутичка, під час якої ніхто не постраждав... Невеликі пошкодження мають наші конструкції, вагончики, щось ще, але це все можна виправити», ‒ повідомив Ленур Іслямов у коментарі для Крим.Реалії.

Журналісти ATR повідомили, що майор, який командував військовими, був нетверезий і нібито вступив у змову з місцевим підприємцем, бізнесу якого заважає «Аскер»

На питання про те, яка зі сторін спровокувала конфлікт, він відповісти не зміг. У той же час співробітники телеканалу ATR, що належить Іслямову, поширили версію про те, що першими напали бійці ЗСУ. Більше того, журналісти ATR повідомили, що майор, який командував військовими, був нетверезий і нібито вступив у змову з місцевим підприємцем, бізнесу якого заважає «Аскер». Підтвердження цієї інформації з інших джерел немає.

Ленур Іслямов наголосив, що конфліктний інцидент вичерпаний, і перед його бійцями вибачився один із комбатів ЗСУ. На підтвердження цих слів журналіст ATR Осман Пашаєв опублікував відео, на якому дійсно вибачається командир 34 батальйону збройних сил.

За словами Іслямова, на адміністративному кордоні з Кримом перебувають дві окремі структури: громадянське формування «Аскер» і «батальйон ім. Номана Челебіджихана»

За словами Іслямова, наразі на трьох пунктах пропуску на адміністративному кордоні з Кримом перебувають дві окремі структури: громадянське формування «Аскер» і «батальйон ім. Номана Челебіджихана». Причому, за його словами, дві ці групи виконують різні завдання і складаються з різних людей. Як стверджує Іслямов, «Аскер» проводить цивільний контроль роботи прикордонників і митниці, а члени «формованого батальйону» займаються військовою підготовкою. При цьому Ленур Іслямов не дав прямої відповіді на питання, чи була в «Аскера» або в батальйону бойова зброя, і чи вилучали її правоохоронці.

«Якщо маються на увазі всі ці навчальні гранати і все таке інше, яке у нас є, то, напевно, так. У нас є закон України, якщо ви знаєте, за яким трофейна зброя передається батальйонам. Так ось, якщо у нас буде трофейна зброя, вона так само буде передана батальйону, який буде сформований після отримання номера військової частини», ‒ сказав Ленур Іслямов у коментарі для Крим.Реалії.

Офіційно

Оперативне командування «Південь» продовжує наполягати на тому, що у людей Ленура Іслямова співробітники Національної поліції вилучили цілий арсенал зброї.

Була вилучена стрілецька зброя, вибухонебезпечні предмети цього незаконного збройного формування
Ігор Бірюков

«Була вилучена стрілецька зброя, вибухонебезпечні предмети. Представниками Національної поліції було вилучено та вивезено звідти цю незареєстровану зброю цього незаконного збройного формування. Представниками військової прокуратури і військової служби правопорядку зараз проводяться необхідні дії для з'ясування всіх цих обставин», ‒ повідомив прес-офіцер оперативного командування ЗСУ «Південь» Ігор Бірюков у коментарі для Крим.Реалії.

Національна поліція підтвердила, що зброю біля села Чонгар дійсно вилучили. За інформацією прес-служби херсонського главку Нацполіції, відкрите кримінальне провадження за ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України ‒ незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

«З метою дослідження предметів, які за зовнішніми ознаками нагадують вогнепальну зброю і боєприпаси, призначені балістичні та вибухотехнічна експертизи. Тривають необхідні слідчі дії для встановлення походження вилучених предметів», ‒ йдеться в повідомленні Нацполіції.

Прапор батальйону імені Номана Челебіджихана

У прес-службі військової прокуратури Південного округу спростували інформацію про те, що їхнє відомство проводить перевірку з приводу інциденту на «кордоні», і відмовилися коментувати цю тему. У херсонському главку СБУ кореспонденту Крим.Реалії повідомили, що їхні співробітники перебували на місці події, однак тільки спостерігали за тим, що відбувається.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров ‒ один з головних прихильників створення добробату ім. Номана Челебіджихана ‒ розцінив інцидент як «невмотивоване і силове займання військовослужбовцями території, облаштованої громадською організацією «Аскер». Вдень 13 лютого він зустрівся з міністром оборони України Степаном Полтораком, з яким вони обговорили інцидент.

На сайті міноборони було опубліковане повідомлення на цю тему. У ньому мовиться, що інцидент вичерпаний, і ні слова не сказано з приводу того, як усе, що сталося, оцінює міністр.

Також там повідомляється, що ЗСУ готові розглянути заяви членів «Аскера», які виявлять бажання служити в якомусь «Кримському підрозділі бригади морської піхоти ЗСУ».

Формування зазначеного підрозділу відбуватиметься з урахуванням віросповідання і традицій особового складу
Міноборони України

«Формування зазначеного підрозділу відбуватиметься з урахуванням віросповідання і традицій особового складу. Окрім цього будуть створені умови для дотримання релігійних потреб вірян різних релігійних конфесій, а саме ‒ до пастирської роботи залучатимуться представники різних віросповідань», ‒ наголосили у прес-службі Міноборони України.

У повідомленні відомства не уточнюється, чи йдеться про узаконення «батальйону Номана Челебіджихана», чи про створення нової структури.

Говорять правозахисники

Увечері 13 лютого свою версію того, що сталося, виклала організація «Медійна ініціатива за права людини». Її представники стверджують, що в ніч з неділі на понеділок відбулося наступне.

«Спостережні пости «Аскера» і 34 батальйону перебувають на відстані близько 200 метрів один від одного (з різних кінців ринку). Напередодні ввечері військовослужбовці помітили, що «аскерівці» заступили на пост із бойовою зброєю. Після доповіді командиру, отримали наказ роззброїти їх. Однак добровольці чинили спротив», ‒ говорять правозахисники.

За їхніми словами, після того, як між сторонами почався конфлікт, на допомогу 34 батальйону ЗСУ прибув бронетранспортер, а пізніше ‒ комбат.

«Аскерівці» заблокували БРДМ і мікроавтобус. Конфлікт тривав до ранку»
«Медійна ініціатива»

«Під час обшуку в таборі «Аскера» був виявлений арсенал зброї. Військові викликали поліцію. Зброя була вилучена і складена в мікроавтобуси для доставки у відділок. Однак «аскерівці» заблокували БРДМ і мікроавтобус. Конфлікт тривав до ранку», ‒ йдеться в повідомленні «Медійної ініціативи».

За їхньою інформацією, після прибуття на місце Ленура Іслямова, представників контррозвідки, військової служби правопорядку та прокуратури, був знайдений компромісний варіант. Він нібито полягав у тому, що командир 34 батальйону вибачається за силові дії щодо добровольців, а «Аскер» розблокує БРДМ і здає всю нелегальну зброю правоохоронцям.

«Медійна ініціатива» повідомляє, що вилучені поліцією автомати значаться як загублені 24 окремим штурмовим батальйоном «Айдар». З приводу зникнення зброї батальйону, яка налічує 3 тисячі одиниць, раніше військова прокуратура відкрила кілька кримінальних проваджень. Підтвердження того, що автомати «Аскера» входять в число цього арсеналу, з інших джерел відсутні. Нацполіція повідомляє, що намагається встановлювати походження вилученої зброї».

Your browser doesn’t support HTML5

Конфлікт на Чонгарі: ЗСУ і кримськотатарські активісти