Правозахисник з Євпаторії Костянтин Сизарєв вже більше двох тижнів утримується в спецприймальнику в Краснодарському краї Росії. Російські силовики примусово вивезли його з Криму. Формальною підставою для цього стало рішення суду про висилку Сизарєва в Україну в зв'язку з відсутністю у нього російського паспорта. Але рідні юриста переконані, що реальна причина його депортації ‒ правозахисна діяльність.
«Його забрали прямо з будівлі за рішенням цього ж суду. Додому не завозили, не дали навіть речі зібрати, нічого. Відразу звідти посадили в машину і вивезли до Краснодара», ‒ розповів кореспонденту Крим.Реалії син правозахисника Костянтин.
Зараз Костянтин Сизарєв утримується в Центральній установі тимчасового тримання іноземних громадян, яка знаходиться в селі Новоукраїнське Краснодарського краю Росії. Там він очікує депортації на материкову частину України.
В Євпаторії, де Сизарєв народився і прожив усе життя, він кілька десятків років керував організацією «Юстіс». З кінця 90-х років співробітники безкоштовно надавали юридичну допомогу незахищеним верствам населення. На думку соратників і близьких Костянтина, саме професійна діяльність стала причиною вигнання його за межі Криму.
Російський паспорт не для всіх
Поліцейські, які вивозили Сизарєва з Криму, керувалися рішенням підконтрольного Росії Євпаторійського міського суду від 9 грудня 2016 року. У його регулятивній частині говориться, що Костянтин порушив режим перебування у Росії (ст. 18.8 Кодексу про адміністративні порушення).
Суддя Олексій Нанаров призначив відповідачу покарання у вигляді штрафу в розмірі 2 тисячі рублів і «адміністративну висилку за межі Російської Федерації шляхом контрольованого самостійного виїзду». За рішенням суду, якщо відповідач не виїжджає з Криму сам, сума штрафу збільшується, і його депортують примусово ‒ так і сталося.
На висилці Сизарєва в суді наполягали співробітники євпаторійського управління МВС. Вони стверджували, що відповідач, будучи громадянином України, перебував на території Росії більше 90 днів, чим порушив режим перебування в країні. За інформацією поліцейських, російського паспорта у Сизарєва немає, а в українському відсутня кримська реєстрація.
За інформацією поліцейських, російського паспорта у Сизарєва немає, а в українському відсутня кримська реєстрація
У рішенні суду йдеться, що правозахисник звертався в управління міграції із заявою про видачу російського паспорта, однак там йому відмовили. За словами Сизарєва, він спробував оскаржити цю відмову в суді, і зараз триває процес оскарження. Суддя Нанаров не врахував ці аргументи як пом'якшувальну обставину і виніс рішення про депортацію. Правозахисник подав апеляцію, але Верховний суд її відхилив.
Син Сизарєва підтвердив, що у його батька в українському паспорті відсутня чинна кримська реєстрація, а російський паспорт йому видавати відмовилися.
«У нього в українському паспорті була прописка. Але, за рішенням суду, він втратив право на проживання. Хоча штаму в паспорті про те, що він виписаний, не було. Він звертався до паспортного столу за отриманням російського паспорта, а йому відмовляли в зв'язку з тим, що, за рішенням суду, він не мав права проживати за місцем реєстрації», ‒ сказав син правозахисника Костянтин.
Його недолюблювали, тому що він втручався в різні серйозні справи, і відстоював позицію людейсин правозахисника
Він переконаний, що проблеми з реєстрацією ‒ це формальність, за допомогою якої евпаторійські силовики отримали підстави позбутися неугодної людини.
«Він займається юридичною діяльністю, часто судиться з різними місцевими державними органами. Його через це недолюблювали, тому що він втручався в різні серйозні справи, і відстоював позицію людей», ‒ зазначив він.
На думку Костянтина, його батька вислали з Криму незаконно, бо він все своє життя прожив у Євпаторії. Адже навіть за внутрішнім російським законодавством постійне проживання на території Криму є достатньою і безумовною підставою для визнання його громадянином Росії.
Борець з багаторічним стажем
Костянтину Сизарєву зараз 51 рік. У 1997 році за його участі в Євпаторії була створена правозахисна організація «Юстіс». Майже 20 років у місті працювала правова приймальня, співробітники якої безкоштовно допомагали соціально незахищеним городянам. У кримській пресі початку 2000-х писали, що паралельно з консультаціями громадян «Юстіс» вів науково-дослідну роботу про корупцію в місцевих правоохоронних органах. Журналісти писали, що Сизарєв брав з клієнтів розписку про згоду в тому, що їхні справи будуть використовувати як матеріал для наукового дослідження. За цю активність у правозахисника виникали проблеми ще в українські часи.
У 2003 році в офісі «Юстіс» вилучили всі комп'ютери нібито у зв'язку з перевіркою на предмет піратських програм. А в 2004-му проти Сизарєва порушили кримінальну справу за нібито скоєне ним нанесення тілесних ушкоджень і взяли його під арешт. Кримські ЗМІ писали, що в квітні 2004-го року правозахисника відвезли з ізолятора до лікарні з численними травмами голови. Прес-служба МВС тоді пояснювала їхнє походження тим, що «він ліг відпочити на верхні нари, впав звідти і розбив обличчя».
У 2013 році Сизарєв виграв справу проти України в Європейському суді з прав людини. Страсбурзькі судді визнали, що справу кримчанина розслідували неефективно, а під час арешту його не убезпечили.
У 2014 році Сизарєв підтримав «приєднання» Криму до Росії і після «референдуму» взявся боротися з місцевими силовиками вже за російським законодавством. Але в 2016-му році терпінню його опонентів, мабуть, настав кінець. 10 жовтня в офіс «Юстіс» прийшли поліцейські, вигнали відвідувачів і силою забрали засновника організації на допит. 29 листопада прес-служба прокуратури Євпаторії, підконтрольної Росії, повідомила, що діяльність «Юстіс» є незаконною, а її керівника необхідно депортувати з Криму.
У 2014 році Сизарєв підтримав «приєднання» Криму до Росії і після «референдуму» взявся боротися з місцевими силовиками вже за російським законодавством
«На вимогу прокуратури міста Євпаторії, відділом МВС Росії у м. Євпаторії проведена перевірка законності здійснення діяльності на території міського округу Євпаторія громадської організації НТСА «Юстіс», заснованої громадянином України Сизарєвим К.К. до вступу Республіки Крим до складу Російської Федерації. Проведеною відділом МВС Росії у м. Євпаторії перевіркою встановлено, що зазначена організація відповідно до чинного законодавства Російської Федерації в Мін'юсті Росії не зареєстрована, у зв'язку з чим діяльність здійснює незаконно», ‒ йдеться в повідомлення прокуратури.
Через 10 днів після цієї заяви Євпаторійський суд вирішив депортувати Сизарєва. Зараз він готується до примусового вивезення до українського кордону. За словами його сина, правозахисник планує влаштуватися в Києві, де збирається продовжити боротьбу за оформлення російського паспорта і повернення до Криму.