У Криму розгорівся скандал з приводу звільнення головного архітектора Сімферополя Ернста Мавлютова. Підконтрольний Росії голова Криму Сергій Аксьонов на початку листопада відправив його у відставку, звинувативши в бездіяльності. У відповідь Мавлютов, який до роботи в Криму був заступником головного архітектора Москви, повідомив, що кримська влада саботувала всі його починання. Кореспондент Крим.Реалії спробував з'ясувати, що насправді спонукало фактичне керівництво півострова відправити фахівця у відставку.
Про звільнення головного архітектора Сімферополя Ернста Мавлютова російський глава Криму Сергій Аксьонов оголосив 2 листопада. Це сталося під час селекторної наради з головами муніципальних утворень півострова.
«Чим займаються архітектори, я просто не уявляю. Велике до всіх питання. Архітектор Сімферополя, пан Мавлютов, звільнений у понеділок», ‒ сказав Аксьонов.
Чим займаються архітектори, я просто не уявляю. Відчуття таке, що всі просто на прийомі сидять, кеш рахуютьСергій Аксьонов
Причиною звільнення він назвав те, що головний архітектор кримської столиці нічого не робив для боротьби з незаконною забудовою.
«Чим зайнятий архітектор? Будь-який у будь-якому місті. Збором коштів, наскільки я розумію. Не хочу всіх під загальну гребінку підводити, але якщо судити за обсягом лиха, скільки за ці два роки набудовано самовільних об'єктів, то відчуття таке, що всі просто на прийомі сидять, кеш рахують», ‒ сказав Аксьонов.
На ці заяви Ернст Мавлютов відреагував відповідними звинуваченнями на адресу кримської влади. Він сказав, що керівництво Криму не здатне керувати регіоном, а крайнім за це оголосили його.
«Усі програми зустрічають запеклий саботаж. У головного архітектора немає жодного важеля впливу на ситуацію. Відібрано за рік: управління капітального будівництва, управління транспорту, управління реклами, управління архітектури. Головний архітектор перетворений на маріонетку», ‒ обурився Мавлютов.
По суті, йде хиже розкрадання суспільного простору під виглядом боротьби з кіоскамиЕрнст Мавлютов
За його словами, із самобудами ніхто не боровся не з його вини, а через саму адміністрацію Сімферополя. Мавлютов повідомив, що сама мерія забрала у нього повноваження для протидії незаконному будівництву.
«Я сам хотів піти після затвердження Генплану. Утримувала надія на реалізацію програми ліквідації старого житла і, з її допомогою, перетворення вигляду міста. Не судилося. Шкода місто і городян. По суті, йде хиже розкрадання суспільного простору під виглядом боротьби з кіосками», ‒ наголосив він.
Від генплану до «замаху»
Ернст Мавлютов отримав посаду головного архітектора Сімферополя в 2015 році. До цього він обіймав посаду заступника голови Москомархітектури. Півтора року тому голова російської адміністрації Сімферополя Геннадій Бахарев повідомив, що радий приїзду російського чиновника, і висловлював надію, що він використає свій досвід для облаштування кримської столиці.
Свою чиновницьку кар'єру Мавлютов почав у Казані, де він закінчив місцевий інженерно-будівельний інститут. З 2005-го до 2009 року він працював там головним архітектором міста. За інформацією місцевих ЗМІ, його звільнення з цієї посади також було пов'язане зі скандалом. Місцеве архітектурне співтовариство тоді висловлювало незадоволення діями Мавлютова щодо затвердження транспортної схеми міста з будівництвом стадіону до Універсіади.
У 2011 році чиновник перебрався до Москви, де очолив інститут Генплану Москви. У 2013-му Мавлютов став заступником головного архітектора російської столиці і пропрацював на цій посаді до 2015 року. Після цього несподівано переїхав до Криму, де отримав посаду головного архітектора столиці.
Через тиждень після свого призначення Мавлютов дав зрозуміти, що планує залишитися на півострові надовго і має амбітні плани ‒ повністю змінити вигляд міста за 5 років. Перше, що він зробив, ‒ організував конкурс на новий генплан Сімферополя, в якому взяли участь п'ять містобудівних кампаній. У результаті робота над цим документом велася упродовж року: план був ухвалений міською радою наприкінці цього літа. Генплан, розроблений під кураторством Мавлютова, передбачає зведення об'єктів культури і мистецтва: двох бібліотек, однієї картинної галереї, планетарію, центру дитячого театрального мистецтва, низки загальнодоступних та спеціалізованих бібліотек і чотирьох сучасних комплексів вищої освіти.
Одним з головних починань Мавлютова була реконструкція центру міста, яка стартувала в середині вересня цього року. Тоді її проект влаштував далеко не всіх, і сімферопольські громадські активісти надіслали кримській владі петицію з вимогою припинити будівельні роботи та провести повторний конкурс.
За рік роботи Мавлютов озвучив низку амбіційних ідей, які він планував реалізувати в майбутньому. Зокрема, він запропонував знести центральний ринок і збудувати на його місці офісний центр, а також об'єднати набережну Салгира і Старе місто в єдиний туристичний каркас. Окрім того, Мавлютов розробив масштабний проект вирішення «паркувальної» проблеми Сімферополя.
14 березня 2016 року російські силові органи повідомили про те, що на головного архітектора був скоєний напад, в результаті якого він отримав травму голови. Сам Мавлютов тоді назвав інцидент «замахом» і пов'язав його зі своєю професійною діяльністю.
«Не прижився в команді»
Усередині кримського архітектурного співтовариства відставка Мавлютова викликала різні реакції. Один із сімферопольських архітекторів, який побажав залишитися анонімним, у бесіді з кореспондентом Крим.Реалії висловив думку про те, що за час своєї роботи чиновник не зміг вибудувати нормальні взаємини з колом місцевих професіоналів. За словами нашого співрозмовника, чиновники під керівництвом Мавлютова «забирали» проекти у місцевих фахівців і віддавали московським.
«Наприклад, заслужений архітектор Криму робить великий проект у центрі міста. Робить за наступністю, за тим, як він робив це ще в радянські роки, робить там торговий центр. Йому кажуть, що потрібно зробити ще проект планування території. І тут же замовник заходить в кабінет, і йому кажуть: «Ви розумієте, ці архітектори не впораються з цим завданням, потрібно звернутися до інших». І називають московське бюро. Так наш архітектор залишається без роботи, і її роблять інші люди. І це не поодинокий випадок», ‒ розповів співрозмовник.
Однак таку думку поділяють не всі кримські архітектори. Деякі представники цієї спільноти в розмові з кореспондентом Крим.Реалії висловили жаль з приводу того, що Мавлютова звільнили. На їхню думку, на посаді головного архітектора у вирішенні окремих питань він показав себе як професіонал.
У середовищі кримських громадських активістів і політиків відставка Мавлютова також викликала неоднозначну оцінку. Так, наприклад, депутат сімферопольської міськради від КПРФ Степан Кіскін, який зазвичай критикує місцеву владу, привітав рішення про звільнення головного архітектора.
У Мавлютова був шанс показати реальний результат роботи, але замість цього було безліч планів і нульовий коефіцієнт корисної дії для городянСтепан Кіскін
«Сімферополю потрібний максимально чесний і професійний архітектор, який не заплющуватиме очі на масове спорудження потворних самобудов. У Мавлютова був шанс показати реальний результат роботи, але замість цього було безліч планів і нульовий коефіцієнт корисної дії для городян», ‒ сказав Кіскін.
А голова громадської організації «Чистий берег Крим» Володимир Гарначук, навпаки, вважає, що звільнення Мавлютова позбавило жителів Сімферополя шансу на те, що місто перетвориться.
«Його кваліфікація дозволяла бути головним архітектором Казані, яка перетворилася. Казань стала сучасним містом, дуже цікавим, там збереглася довоєнна забудова. Це теж заслуга Мавлютова. І саме досвід Казані і досвід найбільшого міста ‒ Москви, де він працював, ‒ давав шанс Сімферополю стати столицею Криму, а не черговим колгоспним ринком і хлівом, в який його перетворили зараз», ‒ сказав Гарначук.
За його версією, головна причина відставка Мавлютіна полягає в тому, що він не прижився в команді Геннадія Бахарева. Громадський активіст вважає, що міська влада Сімферополя не надавала проектам головного архітектора ніякої підтримки, а потім сама звинуватила його в бездіяльності.
Коли він починає займатися, наприклад, рекламними конструкціями, що є його прямим завданням, йому відразу б'ють по рукахВолодимир Гарначук
«Другий елемент ‒ це боротьба із самобудами і неохайним зовнішнім виглядом будівель на вулицях міста, які і формують візуальний ряд Сімферополя. Коли він починає займатися, наприклад, рекламними конструкціями, що є його прямим завданням, йому відразу б'ють по руках, і у нього це відбирає Полонський (Дмитро Полонський ‒ підконтрольний Росії віце-прем'єр Криму ‒ КР). А коли Мавлютов задавав питання: «Чому ми ці рекламні конструкції бачимо, а ці не помічаємо», на це йому відповідали: «Знаєш що, це щити ‒ кого треба щити», ‒ зазначив Володимир Гарначук.
За його словами, головному архітектору Сімферополя, зокрема не давали упорядкувати розміщення нестаціонарних торгових об'єктів, і депутати разом з керівництвом міста на свій розсуд будували ці об'єкти. Гарначук вважає, що саме через подібні суперечності між Мавлютовим та кримським керівництвом і відбулася його відставка.