Випадок з Кара Девлетом Гіраєм змусив беїв Дивану – представницького і дорадчого органу Кримського ханства – нарешті, обрати 28 січня 1717 року нового хана. Ним виявився 55-річний Саадет Гірай IV, ще один із синів хана Ельхадж Селіма Гірая.
Серія відеоблогів «Tугра» розповідає про династію кримських ханів Гіраїв. Хто були ці люди, як прийшли до влади і який слід залишили після себе? У кожній серії – доля одного з героїв.
Як тільки хан вступив у свої права, він побажав залагодити конфлікт із Черкесією, що вибухнув у правління його рідного брата Каплана Гірая.
Після перемоги у Канжальській битві черкеси відмовлялися підкорятися ханству. Саадет Гірай доручив важливу місію – відновити відносини з черкесами своєму синові Саліху Гіраю, який був вихованцем одного з кабардинских князів.
Саліх Гірай блискуче впорався із завданням. Вже наступного року хан одержує звістку, що кабардинські князі присягнули кримському хану. Статус-кво з Черкесією був відновлений.
Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму
І якщо перші роки правління хана були відносно спокійними і стабільними, то через сім років Саадет Гірай виявився втягнутим у інтриги двох родів ханства Ширінів і Аргинів.
А причиною виявилася дівчина знатного походження, яку не поділили між собою представники родини Ширін і Аргин, ставши відразу двома ворогуючими родами.
Саадет Гірай IV змушений був втрутився, щоб не допустити міжусобиці і змусив примиритися сім'ї. Але цей мир виявився крихким. Незабаром вибухнув справжній державний скандал. Хана звинуватили у тому, що він підтримує один клан і ігнорує права іншого.
Однак Саадет Гірай не зміг впоратися із ситуацією. Він добре розумів, що зараз хвиля невдоволення зростає вже проти нього і саме час прийняти важливе рішення.
Піднімати зброю проти своїх підданих він не наважувався, тому скликав свій останній Диван, на якому оголосив, що їде у Буждак, де вирішить, що йому далі робити зі своїми непокірними підданими. А незабаром у Бахчисарай прийшла звістка. Саадет Гірай офіційно склав з себе повноваження хана і віддалився у свій маєток Сарадж-Елі (розташований на території сучасної Болгарії).
Помер колишній кримський хан Саадет Гірай IV 1732 року і був похований поруч зі своїми родичами у дворі мечеті Янболу (нині місто у Болгарії Ямбол).
Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.
Автор тексту і ведуча Гульнара Абдулла, режисер Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу Ельдар Халілов, автор ідеї Еміне Джеппар.
У відеоблозі використані фрагменти з х/ф Osmanlinin Kurulusu, режисер Yücel Çakmaklı, 1988 року, а також музика Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.