11 серпня в російських ЗМІ з'явилося відео допиту активіста і учасника АТО з Енергодара Євгена Панова, якого в російській ФСБ звинувачують у підготовці терактів на території Криму за завданням Головного розвідуправління Міноборони України. На відео Євген Панов зізнається в усьому, що йому інкримінують російські спецслужби, і називає кілька імен нібито кадрових офіцерів України, які нібито керували зірваною диверсією.
Це відео стало другим, на якому російська сторона показала Євгена Панова після затримання в Армянську в ніч з 6 на 7 серпня. Вперше його у наручниках показали 10 серпня в сюжеті російського державного телеканалу «Росія 24», а вдруге ‒ наступного дня на сайті російського телеканалу РЕН-ТВ, вже під час допиту.
«У ворожому полоні людина говорить все, що потрібно»
На оприлюдненому відео Євген Панов упродовж п'яти хвилин зізнається в усьому, що йому висунули у ФСБ напередодні, підтверджуючи і свій статус диверсанта, і те, що він діяв за завданням Головного розвідуправління Міноборони України.
У той же час чимало тих, хто має досвід проведення допитів, сумніваються в тому, що сказане Пановим є достовірним і озвучене ним з власної волі.
Як зазначив у коментарі Крим.Реалії директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко, сказане Євгеном Пановим на допиті неможливо розглядати як доказ його провини, у першу чергу, тому, що слідчі дії проводили на окупованій території. «У ворожому полоні людина говорить все, що потрібно тим, хто її полонив. Партизанка Зоя Космодем'янська, витримує тортури німців, ‒ це історичний вимисел. При нинішньому рівні розвитку фармакології у світі та здібностях ФСБ Росії ніякого насильства може й не знадобитися. Людина може зізнатися в будь-яких злочинах», ‒ сказав він.
Правозахисники, у свою чергу, передбачають, що до Євгена Панова застосовували тортури перед публічним допитом. На обличчі Євгена Панова є сліди побоїв: у нього глибока рана на лобі, неприродно опухлі губи і, схоже, вибиті зуби.
П'ять хвилин зізнань
Сумніви в істинності зізнань Євгена Панова виникають вже на перших хвилинах допиту. Поведінка затриманого свідчить про те, що його свідчення контролює хтось за кадром. Це чітко видно в епізоді, коли він відповідає на питання про те, чи є у нього бойовий досвід. Євген Панов каже про свою службу в зоні АТО з серпня 2014 до серпня 2015 року. Далі пауза, потім він киває головою комусь за кадром і продовжує: «...У складі 37 окремого мотопіхотного батальйону, який входить до 56 бригади».
Другий момент, який звертає на себе увагу, ‒ це відповідь Євгена Панова на питання про відношення до Головного розвідуправління Міноборони України. «Був запрошений до Києва. Пояснили: створюється група для проведення диверсійних акцій на території Республіки Крим», ‒ говорить він.
Формулювання «Республіка Крим», яку він вживає, викликає сумніви, оскільки так півострів називають тільки ті, хто визнає захоплення півострова РосієюТетяна Гучакова
Формулювання «Республіка Крим», яку він вживає, викликає сумніви, оскільки так півострів називають тільки ті, хто визнає захоплення півострова Росією, зазначає кримська журналістка Тетяна Гучакова. Минулого року вона пройшла через допити ФСБ у Криму в кримінальній справі проти свого колеги ‒ експерта «Майдану закордонних справ» Андрія Клименка і не з чуток знає, які методи застосовують російські спецслужби, щоб отримати від людей потрібну інформацію.
«Перестарались хлопці. Текст трохи по-дебільному написаний. Ну, не може житель материкової України говорити «Республіка Крим». Житель Криму, виїхавши на материк, може «на автоматі» назвати гривню рублем, вставляти якісь ще запоребрикові слова. Тому що фактор оточення впливає на нашу мову часто незалежно від нашого бажання. Але щоб материковий українець неодноразово назвав Крим «республікою» ‒ не вірю», ‒ пише вона на своїй сторінці у Фейсбуці.
Також варто зазначити, що відео допиту має безліч склеювань, тобто з нього багаторазово вирізали якісь моменти під час допиту.
Євген Панов зізнається в усьому, що йому раніше інкримінувала ФСБ. За його словами, у Києві була створена група для проведення диверсійних акцій у Криму, до складу якої увійшли кадрові офіцери головного розвідуправління Міноборони України. Він також назвав імена нібито кураторів цієї операції ‒ Олександра Кирилова з позивним «Кирило», кадрового офіцера з ім'ям Дмитро, Олега Петренка з позивним «Лис», Олексія Сандула з позивним «Сай», людину з позивним «Дешек» і Володимира Сердюка.
У Міноборони України, у свою чергу, спростували причетність зазначених осіб до головного управління розвідки.
«За завданням Сердюка ми з Сандулом Олексієм проїхали через міста Армянськ, Красноперекопськ, Джанкой, Феодосія, Керч, щоб подивитися об'єкти диверсій. Як об'єкти диверсій були визначені поромна переправа, нафтобаза у Феодосії, вертолітний полк, об'єкти міста Джанкой та хімічний завод «Титан». Після виконаних завдань ми повернулися на територію України», ‒ говорить під час допиту Євген Панов.
Після повернення на материк, за його словами, співробітники розвідки заплатили йому за роботу 3,2 тисячі гривень.
Євген Панов також розповідає, що за вказівкою Олександра Кирилова біля Армянська була закладена схованка з комплектами форми російської армії, з боєприпасами, і про те, що був затриманий співробітниками ФСБ під час своєї чергової поїздки до Криму. Цей факт заперечують вже рідні і знайомі затриманого, які напередодні повідомили, що після російської анексії півострова він ні разу не їздив до Криму і не збирався, усвідомлюючи загрозу для себе, як учасника АТО. «Він неодноразово говорив, що поки Крим знову не повернеться в Україну, він ніколи в житті туди не поїде. У Криму у нього немає ні друзів, ні родичів», ‒ стверджує брат затриманого Ігор Котелянець.
Досвід Афанасьєва
Одним з тих, хто не вірить у зізнання Євгена Панова, є колишній кримський політв'язень Геннадій Афанасьєв, якого 2014 року затримали в Криму за схожим звинуваченням у тероризмі. Російські телеканали тоді точно так само оприлюднили відео з його допиту, в якому політв'язень зізнається у зв'язках з «Правим сектором» та підготовці терактів у Сімферополі в групі з іншими політв'язнями Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком та Олексієм Чирнієм.
Через рік, вже відбуваючи покарання в російській в'язниці, він, незважаючи на тиск, відмовився від своїх показань і зміг публічно оголосити в Північно-Кавказькому військовому суді, що давав їх під тортурами ФСБ.
Переглядаючи відео допиту Євгена Панова, Геннадій Афанасьєв припускає, що це відбувалося навіть у тому ж приміщенні, в якому раніше допитували його. «Начебто кабінет пізнаю. Я впевнений, що все, що говорить Панов у полоні, є наслідком жорстоких тортур, які застосовують до нього з боку ФСБ. Можу уявити і навіть відчути, через що він зараз там проходить», ‒ сказав він Крим.Реалії.
Після тижневих тортур прийшов кат з московського ФСБ і сказав, що якщо я не розповім те, що потрібно, то й надалі катуватимуть мене і мою матірГеннадій Афанасьєв
Геннадій Афанасьєв розповів, що в його випадку сценарій допиту був такий: «До мене після тижневих тортур прийшов кат з московського ФСБ і сказав, що якщо я не розповім те, що потрібно, то й надалі катуватимуть мене і мою матір. Ще він дав мені папірець з роздрукованим текстом, я мав розповісти так, як там написано. Після цього завели журналістів «Росія 1», які знімали мої свідчення. Свідчення були заздалегідь сплановані і роздруковані, я підписував їх проти себе та інших на вже готовому роздрукованому папері».
Колишній політв'язень каже, що Євгену Панову терміново необхідний адвокат, оскільки в іншому випадку йому загрожує продовження тортур. «Упевнений, що Панова катують і катуватимуть упродовж певного часу, поки його не відвідають адвокати. Я постараюся зустрітися з братом Панова, щоб дати рекомендації», ‒ говорить він.
Найближчі два місяці Євген Панов проведе в сімферопольському СІЗО. 11 серпня Київський районний суд Сімферополя визначив йому міру запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою.