Прокуратура Криму, підконтрольна Росії, оголосила про відкриття кримінального провадження проти Ільмі Умерова – заступника голови Меджлісу й ветерана кримської політики. За версією слідства, в ефірі телеканалу ATR він допустив висловлювання, які є «закликами до дій, що спрямовані на порушення територіальної цілісності Росії». Українські політологи припускають, що справа проти заступника голови Меджлісу – це акція залякування кримських татар напередодні річниці депортації 1944 року.
12 травня в Бахчисараї, мабуть, став найбільш неспокійним днем цього року. Вранці до міста в'їхало багато російських силовиків і автозаків. В історичному центрі ОМОН оточив кафе «Салачик», а в районах, де компактно проживають кримські татари, озброєні люди в формі і з закритими обличчями увірвались до кількох будинків із обшуками. В результаті були затримані і звинувачені в тероризмі четверо бахчисарайців: Зеврі Абсеїтов, Ремзі Меметов, Рустем Абельтаров і Енвер Мамутов.
Однак на цьому російські силовики вирішили не зупинятися. Після обіду співробітники ФСБ у Бахчисараї прийшли до будинку заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова й оголосили, що проти нього відкрито кримінальне провадження за статтею 280.1 Кримінального кодексу Росії.
Після цього його посадили в машину й відвезли до сімферопольського управління ФСБ. У багатьох соратників Ільмі Умерова з'явилося занепокоєння, що після цього його можуть узяти під арешт. Однак після допиту слідчий обмежився підпискою про невиїзд.
Коли поліція під конвоєм заводила заступника голови Меджлісу з машини до будинку, люди, які стояли по інший бік кордону, почали скандувати його ім'я
Потім у будинку заступника голови Меджлісу відбувся обшук. У цей момент місцеві жителі почали сходитись до місця його проведення, щоб висловити свою підтримку співвітчизнику. У свою чергу ОМОН підігнав до входу в житло Ільмі Умерова автозаки й заблокував вулицю живим ланцюгом. Коли поліція під конвоєм заводила заступника голови Меджлісу з машини до будинку, люди, які стояли по інший бік кордону, почали скандувати його ім'я. Обшук завершився приблизно о дев'ятій годині вечора.
«Нічого не висловлював проти Росії»
Ільмі Умеров сам після того, як силовики залишили його будинок, повідомив, що вони нічого не виявили й не забрали з собою. Також він повідомив подробиці, що стосуються його допиту.
«На допиті слідчий надав інформацію про те, що 19 квітня Ільмі Умеров, тобто я, нібито брав участь в одній із передач ATR і висловлював щось проти Росії. На що я відповів, що я ніколи не говорив нічого проти Російської Федерації. А щодо Криму, російський він чи ні – це велике питання для нас. Для нас це навіть не питання, ми не визнаємо його російським, тому ми інакше дивимося на цю проблему», – сказав він.
За його словами, в результаті він і його адвокати вирішили не відповідати на питання слідства й узяли кілька днів для вивчення проблеми.
Адвокат Джеміль Темішев пояснив, що в цей момент у кримінальній справі Ільмі Умерову присвоїли статус підозрюваного. Слідство вбачає в його діях порушення статті 280.1 Кримінального кодексу Росії – публічні заклики до дій, що спрямовані на порушення територіальної цілісності Росії з використанням телекомунікаційних мереж.
«Ми порадимося, а потім уже ухвалимо остаточне рішення, як ми будемо захищатися. Сьогодні тільки закінчився обшук. У його процесі правоохоронці поводилися доволі коректно, наскільки це можливо й передбачає закон», – сказав Джеміль Темішев.
Проти свободи висловлення поглядів
Справа проти Ільмі Умерова – це вже четвертий відомий випадок, коли ФСБ використовує для переслідування кримчан статтю 280.1. Спочатку її застосували проти журналістів Анни Андрієвської й Андрія Клименка, які зараз вимушено проживають на материковій Україні. А нещодавно порушення цієї статті інкримінували автору Радіо Свобода Миколі Семені, який перебуває зараз у Сімферополі під підпискою про невиїзд.
Стаття 280.1 була додана до Кримінального кодексу Росії рівно рік тому – у травні 2015-го. Правозахисники припускають, що її додали до російського законодавство спеціально, щоб переслідувати всіх, хто висловлює публічну незгоду з тим, що Крим – це частина Росії.
«Сама ця стаття з точки зору правової логіки і правової визначеності – настільки розмита, що дозволяє інкримінувати її будь-якій людині, яка виступала навіть в українських медіа. І в принципі ніяких чітких правових визначень, що таке заклики, і як вони будуть трактуватися – не подається», – сказала в коментарі Крим.Реалії координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
Правозахисниця розцінює порушення справи проти Ільмі Умерова як порушення свободи слова і свободи вираження думки. На її погляд, у якості мішені ФСБ не випадково вибрала саме його. Ольга Скрипник вважає, що це було зроблено для залякування всіх учасників кримськотатарського національного руху.
Ширма для страшних сценаріїв
Примітно, що всі затримання й арешти 12 травня в Бахчисараї відбувались у той час, коли на півострів із офіційним візитом приїхала Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова. Метою її візиту, за її власними словами, було особисто впевнитися – чи дійсно в Криму масово порушуються права кримських татар.
Затримання Ільмі Умерова під час візиту російського омбудсмена – це не випадковий збігЮлія Тищенко
На думку експерта українського незалежного Центру політичних досліджень Юлії Тищенко, затримання Ільмі Умерова під час візиту російського омбудсмена – це не випадковий збіг.
«Це показує, що ці кроки назустріч – це просто ширма для більш страшних сценаріїв, які ми сьогодні спостерігаємо», – зазначила Юлія Тищенко.
Які саме заяви Ільмі Умерова, за версією російських силовиків, є «сепаратистськими» – незрозуміло, але заступник голови Меджлісу ніколи не приховував, що не визнає Крим російською територією. Серед усіх публічних учасників кримськотатарського національного руху, що залишилися на півострові, він дотримується найбільш жорсткої й безкомпромісної позиції.
Він є одним із найбільш досвідчених діячів, як у кримськотатарському національним русі, так і кримській політиці. Ще 1989 року Ільмі Умеров був одним із засновників Організації кримськотатарського національного руху, а членом Меджлісу є із 1991 року.
Починаючи з 1994-го займав різні посади в органах кримської влади, – включаючи віце-прем'єра й віце-спікера. Остання його посада – голова Бахчисарайської РДА: він займав її з 2005 до 2014 р. Він продовжував керувати Бахчисарайським районом навіть після того, як Крим перейшов під російську юрисдикцію, при цьому відкрито наголошуючи, що Крим – це частина України. У серпні 2014 року Ільмі Умеров самостійно пішов у відставку.
Показати, хто в домі господар
На думку політичного експерта Юлії Тищенко, справа проти заступника голови Меджлісу була відкрита саме зараз, щоб улаштувати акцію залякування кримських татар напередодні річниці депортації.
«З одного боку це акція залякування перед 18-м числом, демонстрація, хто в домі господар. З іншого боку, це продовження лінії заборони Меджлісу, від якої ніхто не відмовився, і вона матиме свій розвиток», – вважає експерт.
На її думку, всі затримання й обшуки 12 травня у Криму є ініціативою не кримських силовиків, а спланованими діями Москви.
У Меджлісі розраховують, що Ільмі Умерову вдасться уникнути ув'язнення, і все обмежиться умовним терміном.
«Я думаю, що затримувати й утримувати в СІЗО Ільмі Умерова не будуть. Але суд, швидше за все, відбудеться. Навряд чи, з огляду на вік і стан здоров'я Ільмі-аг'а, йому присудять позбавлення волі. Можливо, це буде штраф чи умовний термін», – припустив перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.
Політолог Юлія Тищенко також прогнозує, що навряд чи Ільмі Умерова кинуть за ґрати. На її думку, Росія навряд чи на це наважиться, оскільки заступник голови Меджлісу є дуже знаковою фігурою, і окрім того має великі проблеми зі здоров'ям.
«В Ільмі Умерова доволі складно зі здоров'ям, і мені складно уявити його в тюремному ув'язненні. Це може взагалі загрожувати не тільки його здоров'ю, а й життю. На мій погляд, до дуже критичних сценаріїв не повинно дійти», – зазначила експерт.
У той час, поки ФСБ у Криму збирає матеріали у справі заступника голови Меджлісу, українські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом репресій проти Ільмі Умерова. Прокуратура АРК при Генпрокуратурі України повідомила, що дії російських силовиків підпадають під кілька статей українського Кримінального кодексу: незаконне позбавлення волі й порушення недоторканності житла.