Напередодні Дня перемоги навколо Ялтинського театру ім. Чехова спалахнув скандал. На 9 травня тут була запланована вистава для дорослих московського режисера Дмитра Рачковського «Мартовские коты» про стриптизерів-початківців. Цей факт обурив деяких ялтинців, які розцінили майбутні гастролі як знущання над «святою датою». Спочатку керівництво театру у відповідь звинуватило своїх опонентів у святенництві, але зрештою виставу скасували.
Афіша вистави Московського незалежного театру «Мартовские коты» з'явилася в Ялті за кілька тижнів до дати її проведення. На ній стояла позначка «18+» і було зазначено, що ця «суперкомедія» присвячується прекрасним дамам. Плакат проілюстрували портретами акторів з голими торсами. У виставі вони грають збанкрутілих чоловіків, які вирішили покращити своє фінансове становище, ставши учасниками елітного стриптиз-шоу.
«Поки четверо закомплексованих мужиків навчаться більш-менш правильно рухатися і при цьому скидати одяг, зал задихнеться від сміху», – обіцяли автори постановки в своїх анонсах.
Рухомі законами природи, вони кричать ночами. Їх і називають «березневими котами». Але в цьому році в Ялті у котів стався збій календаряСергій Сардико
Деяких ялтинців обурило, що вистава такого змісту відбудеться в їхньому місті у День перемоги. Одним з головних поборників моралі виявився громадський активіст Сергій Сардико, який наразі бере участь у праймеріз «Єдиної Росії». 30 квітня на дебатах учасників попереднього голосування він закликав нинішнього главу Криму Сергія Аксьонова скасувати гастролі московських артистів.
«Всі ми звикли до крикливих котів у березні. Рухомі законами природи, вони кричать ночами. Їх і називають «березневими котами». Але в цьому році в Ялті у котів стався збій календаря. Вони вирішили влаштувати свій хтивий гала-концерт не в березні, як їм належить, а в День перемоги 9 травня. І не де-небудь на горищах, а в найбільш статусному і знаменитому театрі міста – імені Чехова», – обурився Сергій Сардико.
«До речі, запрошуємо і ветеранів»
Керівництво Криму ніяк не відреагувало на його звернення. А директор театру ім. Чехова Микола Рудник оголосив, що ні про яке скасування гастролей не може бути й мови.
«Я далекий від святенництва і вважаю, що це фарисейство – вимагати скасування веселої і легкої вистави. В усій Росії у цей день йдуть різні шоу, працюють вар'єте, показують мюзикли, і це правильно. Я вважаю, що День перемоги – це радісне свято. Тому нічого страшного, що в цей день на сцені нашого театру йтиме комедія. На яку ми, до речі, запрошуємо і наших ветеранів», – сказав Микола Рудник у коментарі сайту Ялта24.
Ці слова ще більше розгнівали Сергія Сардика та його соратників, і вони почали підготовку акцій протесту. Скандал розгорався, і про конфлікт почали писати кримські ЗМІ.
У результаті Чеховський театр оголосив про скасування вистави. Однак своє рішення обґрунтував не тим, що «Мартовские коты» викликали у городян неоднозначну реакцію.
Артисти цього театру задіяні в кінозйомках. Тому вони вирішили скасувати гастролі в ЯлтіКатерина Андрусенко
«Вона дійсно скасована, виходячи з того, що, за офіційною версією Московського незалежного театру, артисти цього театру задіяні в кінозйомках. Тому вони вирішили скасувати гастролі в Ялті», – сказала в коментарі для Крим.Реалії прес-секретар Ялтинського театру ім. Чехова Катерина Андрусенко.
За її словами, жителям і гостям Ялти, які купили квитки, будуть повернуті гроші. Скільки саме квитків уже продалося, вона сказати не змогла.
Московський незалежний театр, якому належить постановка «Мартовские коты», ніяк не коментував підготовку гастролей у Ялті та їх скасування.
«Велика психлікарня»
Кримський театральний режисер Галина Джикаєва зазначила, що вона не поділяє заборони театральних постановок, але виступає проти того, щоб такі вистави, як «Мартовские коты», відбувалися де-небудь і коли-небудь.
«Одна й інша сторона виглядає смішно. Сама вистава «Мартовские коты» далека від мистецтва. Це така некрофілія – любити те, що вже давно віджило, те, що низькопробне, масне й огидне. З іншого боку, ці «скрепники» смішні самі собою», – сказала Галина Джикаєва в коментарі для Крим.Реалії.
За її словами, у цьому конфлікті вона не може зайняти жодну зі сторін. Галина Джикаєва пояснює це тим, що Московський театр своїми діями дискредитує мистецтво, а противники «Мартовских котов» втручаються у внутрішні справи театралів, виходячи з абсурдних і смішних міркувань.
Ще один кримський режисер, автор фільму «Хайтарма» Ахтем Сейтаблаєв також засудив обидві сторони конфлікту. На його думку, в Росії до 9 Травня помилково ставляться як до приводу для торжества, хоча насправді – це день скорботи і пам'яті про загиблих.
«Уявіть, наскільки всі вони живуть у паралельних світах. Ними рухає відчайдушне бажання заробити на гастролях, причому абсолютно не враховуючи дату, яка у них же самих є основним святом в нинішній Росії», – зазначив Ахтем Сейтаблаєв у коментарі для Крим.Реалії.
Режисер вважає, що автори вистави і противники її демонстрації потролили самі себе, і їх, на думку артиста, можна тільки пожаліти. За його словами, вся ситуація навколо «Мартовских котов» посилила його враження про те, що нинішній Крим нагадує велику психіатричну лікарню.