Слідчий ФСБ 28 квітня викликав кримського журналіста Миколу Семену на допит. Позаштатному оглядачеві Радіо Свобода вручили постанову про присвоєння йому статусу обвинуваченого у справі про заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації. У той же час міжнародні медіа-організації продовжують наполягати на тому, що переслідування кримчанина є грубим наступом на свободу слова й вимагають припинити тиск на журналіста.
На допит до ФСБ Миколу Семену викликали не за правилами, а телефоном. Але він разом із адвокатом Емілем Курбедіновим вирішив піти до слідчого. Від дачі показань журналіст відмовився, посилаючись на право не свідчити проти самого себе.
«Жодного слова він не говорив. Раніше він був підозрюваним, але йому вручили постанову про те, що він залучений до справи в якості обвинуваченого», – повідомив Еміль Курбедінов у коментарі Крим.Реалії.
За словами адвоката, привласнення Миколі Семені статусу обвинуваченого говорить про те, що слідство вважає свої підозри обґрунтованими й має намір передавати справу до суду. Також, як повідомив він, слідчий вручив його підопічному постанову про призначення експертизи. Фахівці ФСБ мають намір вивчити матеріал, авторство якого вони приписують Миколі Семені, і визначити, чи відповідає він вимогам законодавства.
Несвобода для Радіо Свобода
Про відкриття кримінальної справи щодо кримського журналіста Миколи Семени стало відомо 19 квітня. Цього дня додому до нього прийшли з обшуком, а підконтрольний Кремлю прокурор Криму Наталія Поклонська повідомила, що журналіста звинувачують у скоєнні дій, що підпадають під статтю 280 Кримінального кодексу Росії – «заклики до дій, що спрямовані на порушення територіальної Російської Федерації».
За інформацією російської прокуратури Криму, окрім самого Миколи Семени, в рамках цієї справи обшуки також відбулися ще за шістьма адресами. Відомо, що силовики прийшли до будинків блогера Заїра Акадирова, фотографів Леньяри Абібуллаєвої й Руслани Люманової. Після обшуку в Миколи Семени його відвезли на допит до ФСБ. Після цього його випустили під підписку про невиїзд.
Російські спецслужби відкрили справу проти одного з найдосвідченіших і відомих кримських журналістів. У різних кримських ЗМІ він працює ще з 1982 року. Останні 20 років Микола Семена пропрацював у всеукраїнській газеті «День» і активно співпрацював із тижневиком «Дзеркало тижня». Також він був позаштатним оглядачем Радіо Свобода.
На відкриття кримінальної справи проти кримського журналіста відреагував президент Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода Ненад Пеїч. Він сказав, що його корпорація не припинить професійно висвітлювати події для людей, які цього потребують, і захищатиме своїх колег.
«Кримський сайт Радiо Вільна Європа – Радiо Свобода є одним із останніх джерел незалежних новин, які ще залишаються в окупованому Росією Криму», – наголосив Ненад Пеїч.
Також переслідування журналістів у Криму засудила Рада директорів мовлення США, яка керує низкою американських медіа-компаній мовлення за кордон.
«Жоден уряд не має права погрожувати вільному здійсненню роботи журналіста», – наголосив директор Ради Джон Лансінг.
Привід для блокування сайтів
На те, що Миколі Семені присвоїли статус обвинуваченого у справі, відреагувало посольство США в Україні.
«Посольство продовжує із занепокоєнням стежити за справою журналіста Миколи Семени, якому, як ми розуміємо, російським слідством тепер висунуте звинувачення в «екстремізмі». Ми засуджуємо обурливе переслідування журналістів, які виступають проти російської окупації Криму, що залишається частиною України», – повідомив прес-секретар посольства Олександр Кліщ.
Міжнародна і Європейська федерації журналістів також закликали російську владу відмовитись від звинувачень проти кримського журналіста
Міжнародна і Європейська федерації журналістів також закликали російську владу відмовитись від звинувачень проти кримського журналіста.
«Міжнародна і Європейська федерації журналістів приєднуються до своїх українських філій, Незалежної медіа профспілки України (НМПУ) і Національної спілки журналістів України (НСЖУ) і закликають російську владу відмовитись від необґрунтованих звинувачень проти Семени», – йдеться у повідомленні, опублікованому на сайті Європейської федерації 28 квітня.
А кримські провладні медіа, навпаки, упродовж двох тижнів видають матеріали, спрямовані проти Миколи Семени й Радіо Свобода.
Правозахисники відзначають, що стаття 280.1, яку інкримінують кримському журналісту, була додана до Кримінального кодексу Російської Федерації спеціально у зв'язку з подіями в Криму, щоб переслідувати кримчан, незгодних із позицією Кремля.
«Ця стаття поширюється, в першу чергу, на журналістів і блогерів. І у випадку Миколи Семени – це якраз наочний приклад переслідування журналістів за їхню незалежну точку зору», – зазначила в коментарі Крим.Реалії координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
За її прогнозами, російські силовики використовуватимуть справу проти Миколи Семени, щоб продовжити блокування новинних сайтів, що містять критичні матеріали про ситуацію в Криму.