Губернатор Севастополя, призначений Кремлем, Сергій Меняйло став героєм чергового скандалу. В інтерв'ю російському інтернет-виданню «Медуза» він запропонував кримським татарам забиратись «високо-високо в гори». Учасники кримськотатарського національного руху засудили Меняйла за його слова, ті ж кримські татари, які на службі у російської влади, вважали за краще не помітити його висловлювань.
В інтерв'ю, яке у Сергія Меняйло взяв журналіст «Медузи» Ілля Азар, російський губернатор Севастополя наголосив, що не поділяє думку про утискання кримських татар.
«Кримських татар сюди Україна свого часу запустила на противагу російськомовному населенню як інструмент для українізації цієї території, а потім сама розгрібала від них проблеми», – сказав він.
Більше того, сказав Меняйло, кримські татари чинили «бєспрєдєл» і безкарно захоплювали землю на відміну від представників інших народів.
Хочете свою територію? Будь ласка. Високо-високо в горах є неосвоєні території, будь ласка, берітьСергій Меняйло
«До мене вони приходили 2014 року і сказали: «Ми хочемо свою територію». Вибачте, друзі. Хочете свою територію? Будь ласка. Високо-високо в горах є неосвоєні території, будь ласка, беріть. Ми що, сьогодні боремось за території чи ми – громадяни однієї держави і живемо в ній? Це наша батьківщина», – сказав Меняйло.
Щоб вирішити проблему кримських татар, на його думку, необхідно просто приділяти їй менше уваги, а іноді розмовляти з представниками цього народу «жорсткіше». Також він запропонував кримськотатарському народу не скаржитись на те, що їхня мова зникає. Меняйло наголосив, що для вирішення цього питання кримським татарам треба просто більше розмовляти нею в своїх сім'ях.
У вас є поклінний камінь. Будь ласка, йдіть, висловлюйте свою скорботу. Хто вам заважає?Сергій Меняйло
Окрім того, нинішній губернатор зізнався, що він є противником проведення в центрі Севастополя жалобних заходів, приурочених до дня депортації кримськотатарського народу.
«Стоп-стоп, друзі. У вас є поклінний камінь. Будь ласка, йдіть, висловлюйте свою скорботу. Хто вам заважає? Ніхто. Чому ви це хочете проводити в масштабах суб'єкта федерації? У нас до репресованих національностей ставляться болгари, вірмени. Прецедент не можна створювати. Не можна віддавати перевагу в багатонаціональній державі одній національності», – наголосив він.
Образа для Путіна
Учасники кримськотатарського національного руху розцінили слова Меняйла як образливі і дискримінаційні. Член Меджлісу кримських татар Алі Хамзін в коментарі для Крим.Реалії зазначив, що для його співвітчизників подібні заяви чиновника такого рангу є дуже тривожним сигналом.
«Можна сміливо говорити про двоякість цієї провокаційної заяви. Губернатор Севастополя, відсилаючи кримських татар за землею в гори, в той же момент в контексті зухвало демонструє відкрите наплювацьке ставлення до позиції самого гаранта Конституції Росії, який оголосив законодавчо програмні запевнення про відновлення справедливості щодо депортованих кримських татар», – вважає Алі Хамзін.
На його думку, Меняйло фактично оголошує декларативними і порожніми запевнення Володимира Путіна.
Звідки така сміливість у губернатора Севастополя? Він ображає не кримських татар, а президента Росії, за що можна сьогодні отримати термінАлі Хамзін
«Тому виникає питання: звідки така сміливість у губернатора Севастополя? Він практично відкрито ображає не кримських татар, а більше президента Росії, за що можна сьогодні отримати термін, відповідно до законопроекту «Про захист честі й гідності президента Росії», – сказав Хамзін.
Ще емоційніше на заяви нинішнього голови Севастополя відреагував голова ЦВК Курултаю кримських татар Заїр Смедляєв.
«Ми побачили інтелектуальний і етичний рівень цього чоловіка, який і в житті близький до того, як звучить його прізвище. Людина, яка зраджує батьківщину, зраджує все. Не йому давати оцінки. Ми були, є і повертаємось на свою історичну батьківщину, і ми самі визначимось, де нам жити», – сказав він в ефірі телеканалу 112.
Ми були, є і повертаємось на свою історичну батьківщину, і ми самі визначимось, де нам житиЗаїр Смедляєв
Смедляєв запропонував севастопольському градоначальнику повчити історію, щоб зрозуміти, що кримські татари – це корінний народ Криму, який має право на своє самовизначення.
«Нехай трішечки повчиться культурі, кине ось ці «барижні» справи щось на щось міняти. Вся проблема сьогодні саме через таких людей», – наголосив Смедляєв.
Німетуллаєв не вірить
На півострові публічні обурення з приводу заяв Меняйла прозвучали тільки від учасників кримськотатарського національного руху. Кримські татари, які перебувають на службі у російської влади, вважали за краще не помітити слів севастопольського губернатора.
А очільник проросійської організації «Кирим Бірлігі» Сейтумер Німетуллаєв взагалі сказав, що не вірить, що Меняйло міг зробити такі заяви, і засумнівався в достовірності опублікованого інтерв'ю.
«Як він міг так відповісти – «високо в горах», я в це не вірю! І кримські татари до нього 2014 року нібито звернулись. А хто конкретно? Територію вони хотіли. У нас територія – Крим, ми всі живемо в Криму братською дружною родиною», – сказав Німетуллаєв кореспонденту Крим.Реалії.
У свою чергу, директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос назвав висловлювання Меняйла передбачуваними і очевидними.
«Він просто з того типу: чим більше в армії дубів, тим міцніша наша оборона. Він з цієї категорії громадян. Він меле язиком, і це вже не перший випадок, коли він демонструє низький рівень культури», – сказав експерт.
Семиволос нагадав, що своїми діями Меняйло вже встиг налаштувати проти себе навіть багатьох проросійськи налаштованих севастопольців. Тому, як вважає експерт, його дискримінаційні висловлювання на адресу кримських татар не є чимось несподіваним.