Київ – Бійці ОМОНу й інших силових відомств увірвались із обшуком до будинку голови мусульманської громади кримського села Воїнка Шаїба Сулейманова. Вони пояснили свої дії тим, що, за наявною в них інформацією, він утримує у себе в будинку десять кримських татар, які готують теракт. Одразу після інциденту за Сулейманова несподівано заступився Муфтіят Криму, який зазвичай не реагує на допити й обшук у будинках кримських мусульман.
Шаїб Сулейманов проживає в селі Воїнка Красноперекопського району, де очолює мусульманську громаду «Дін ЄПУ». Рано вранці 4 березня він почув дзвінок у двері. Коли Шаїб відкрив їх, побачив з десяток екіпірованих і озброєних бійців ОМОНу і стільки ж силовиків у штатському.
«Вони надали постанову на обшук. У ній мене звинувачують у тому, що в мене відбуваються якісь збори людей і нібито переховується осіб десять громадян кримськотатарської національності. Вони перебувають у моєму домоволодінні й уже тривалий час не виходять за його межі, і є підстави припускати, що вони займаються екстремістською й терористичною діяльністю», – розповів Сулейманов у коментарі для Крим.Реалії.
Силовики так і не виявили десятьох терористів, про яких ішлося в постанові, але вилучили в Сулейманова релігійну літературу й ноутбук
За його словами, обшук тривав приблино дві години, стільки ж – складання документів. Силовики так і не виявили десятьох терористів, про яких ішлося в постанові, але вилучили в Сулейманова релігійну літературу й ноутбук. Шаїб зазначив, що співробітники ФСБ вели себе коректно і ввічливо.
Поки тривав обшук, до його дому почали підходити односельці, щоб підтримати співвітчизника. Про це кореспонденту Крим.Реалії розповів голова місцевого меджлісу села Воїнка Музафар Фукала.
«Я намагався увійти до будинку, а на мене направили дуло й не пустили. Спочатку нас було четверо людей, а потім усе більше – до сорока. По периметру будинку розставили автоматників і прочесали всю територію. Але які в нас можуть бути терористи?! У нас таких і близько немає! Наша мудрість сильніша за їхню зброю, ми ніколи не вдавалися до крайніх методів», – розповів Музафар Фукала.
Акція залякування
Сулейманов передбачає, що обшук у його будинку – це чергова акція залякування, адресована кримським татарам. На думку Шаїба, мішенню обрали саме його, оскільки він є головою сільської мусульманської громади.
«Напевно, вибрали мене як об'єкт для залякування. У нас село найбільше в Красноперекопському районі, в ньому живе приблизно 400 сімей. І це, мабуть, такий прийом. Більше ні з чим пов'язати це не можу», – сказав Сулейманов.
У той же час голова Красноперекопського регіонального меджлісу Саніє Аметова передбачає, що причиною обшуку в її односельця могли стати його критичні висловлювання на адресу муфтія Криму Еміралі Аблаєва. При цьому сам Сулейманов у коментарі для Крим.Реалії спростував інформацію про те, що він колись критикував ДУМК і його керівника.
Одразу після обшуку голова Духовного управління мусульман Криму запросив Сулейманова до себе на зустріч і пообіцяв підтримку.
«Муфтій висловив стурбованість подією і відзначив, що мусульманська громада Воїнки «Дін елу» входить до структури Духовного управління мусульман Криму та міста Севастополя, з 1992 року і до цього дня головою громади є Шаїб Сулейманов, він сумлінно виконує свої обов'язки, ніколи не був прихильником якихось ісламських течій і партій, користується великою повагою і довірою мусульман», – ідеться в офіційному повідомленні на сайті ДУМК.
За інформацією прес-служби Муфтіяту, Аблаєв доручив юридичній службі ДУМК надіслати до відповідних органів влади звернення із проханням пояснити причини обшуку.
Підтримка поневолі
За останній місяць російські силовики неодноразово проводили обшуки в будинках кримських мусульман, а також вивозили їх на допити. 12 лютого за клопотанням ФСБ були відправлені під арешт четверо прихильників ісламу: представник Контактної групи з прав людини Емір-Усеїн Куку, житель Алушти Муслім Алієв, а також Енвер Бекіров і Вадим Сірук із Ялти. Слідчі стверджують, що вони були членами організації «Хізб ут-Тахрір», що визнана в Росії терористичною. Їхній адвокат Еміль Курбедінов 4 березня заявив, що співробітники ФСБ відсторонили його від захисту фігурантів цієї справи.
Варто відзначити, що Духовне управління мусульман Криму не відреагувало на жоден із подібних випадків. У зв'язку з цим їхня увага до обшуку в Сулейманова виглядає для багатьох несподіваною. Голова Духовного управління мусульман України УММА Саїд Ісмагілов вважає, що реакція Муфтіяту викликана тим, що Сулейманов є помітною й авторитетної персоною.
«Такий дружній жест із боку кримського духовного управління стався вперше. Але тут необхідно враховувати саму значимість і розмір цієї людини. Шаїб Сулейманов – це не просто кримський татарин, це дуже популярна й авторитетна людина в усьому районі, він має велику питому вагу. Його просто так, як якогось юнака, не схопиш, не скрутиш, не забереш», – сказав Ісмагілов.
Муфтій України передбачає, що керівництво ДУМК пообіцяло Сулейманову підтримку не за своєю ініціативою. Ісмагілов стверджує, що кримський Муфтіят – це несамостійна структура, яка не може робити подібні дії без вказівок російської влади.
«Раз вони нічого не говорили, значить не було відмашки що-небудь говорити. А раз вони вчинили по-іншому – значить надійшла така вказівка. Їх абсолютно не бентежило те, що протягом двох років вони не реагували на порушення прав і свобод», – сказав Ібрагімов.
Шаїб Сулейманов сподівається, що у силовиків більше не буде до нього ніяких претензій, хоча не виключає, що тиск може тривати й надалі
Кореспондент Крим.Реалії спробував зв'язатись із представниками ДУМК, щоб дізнатися їхнє бачення ситуації з Сулеймановим і запропонувати відповісти на висловлену на їхню адресу критику. Однак прес-секретар Муфтіяту Ніяра Нурмамбетова не відповідала на дзвінки, інші представники управління також не виходили на зв'язок.
Шаїб Сулейманов сподівається, що у силовиків більше не буде до нього ніяких претензій, хоча не виключає, що тиск може тривати й надалі. При цьому він підкреслює, що не вчинив нічого забороненого, й у російських правоохоронців немає жодних законних підстав застосовувати до нього заходи впливу.