Що кримчанам готує 2016 рік?

З початком 2016 року має завершитись так званий перехідний період у Криму. Це означає, що «поблажки», які кримчанам надавав російський уряд, тепер згорнуть, а півострів накриє російське правове поле.

Чого ж чекати криманам 2016 року?

Автомобільні знаки

Перше, що викликало найбільш потужну хвилю обговорень і запитань «як далі бути» – заміна номерних знаків на кримських автомобілях.

Уряд Росії затвердив 1 квітня 2016 року граничним терміном перереєстрації автомобілів і мотоциклів для громадян Російської Федерації, які проживають на Кримському півострові, і зареєстрованих там юридичних осіб.

Перереєстрація автомобілів у Криму почалась у липні 2014-го року, після зміни на півострові влади. За інформацією начальника управління ДАІ МВС Росії у Криму Анатолія Борисенка, зараз на півострові машин з українськими номерами залишилось не більше 18%.

Кримські водії непокояться, що дорога в Україну для автомобілів під триколором буде закрита, і шукають альтернативні варіанти

Згідно з постановою керівництва Росії, авто з українською реєстрацією не можуть перебувати в Криму більше 90 днів. В іншому випадку, українські машини будуть штрафувати або навіть вилучати.

Кримські водії справедливо непокояться, що дорога в Україну для автомобілів під триколором буде закрита, і вже сьогодні шукають альтернативні варіанти.

«Вихід елементарний. Житель Криму може подати заяву в російський ДІБДР про те, що він нібито загубив техпаспорт і номерні знаки. Йому в такому випадку видають копію свідоцтва про реєстрацію і паспорт транспортного засобу вже російські, і видають нові номерні знаки – російські. При цьому у нього зберігаються і український техпаспорт, свідоцтво про реєстрацію, і українські номерні знаки. І він теоретично може на російських номерних знаках – 82, 92 регіон – кататись Кримом. А на нічийній смузі між двома КПП він просто дістає старий техпаспорт, вішає інші номерні знаки і їде на територію України», – розповів Крим.Реалії директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

Повідомлення про друге громадянство

З 1 січня 2016 року жителі Криму зобов'язані повідомити про наявність у них іншого громадянства. Як пояснили у ФМС Росії, жителям Криму, які мешкали на півострові на день «визнання їх громадянами Російської Федерації», не треба повідомляти органи ФМС про їх українське громадянство.

«З 1 січня 2016 року подавати повідомлення про наявність іншого громадянства мають жителі Криму, які мають або знову придбають громадянство іншої іноземної держави, наприклад, Вірменії, США, Німеччини та інших», – пояснило відомство.

Громадянам, які будуть приховувати факт наявності другого громадянства, загрожує кримінальне покарання у вигляді штрафу до 200 тисяч рублів або в розмірі річного доходу засудженого, або до 400 годин обов'язкових робіт

Від подачі повідомлення про друге громадянство звільняють росіян із паспортом Туркменістану або Таджикистану, з якими у Росії підписані договори про подвійне громадянство.

«Громадянам, які навмисно будуть приховувати факт наявності другого громадянства, загрожує кримінальне покарання у вигляді штрафу до 200 тисяч рублів або в розмірі річного доходу засудженого, або до 400 годин обов'язкових робіт. Якщо ж громадяни Росії подадуть повідомлення про подвійне громадянство пізніше визначеного терміну або вкажуть у ньому неповні або завідомо недостовірні відомості, то їм загрожує адміністративна відповідальність – штраф від 500 до 1000 рублів. Звертаю увагу, що кримінальна відповідальність настає за приховування громадянства, а не за придбання або наявність іншого (подвійного) громадянства», – пояснила кримський юрист Ленура Енгулатова.

Повернення кредитів українським банкам

341 депутат Державної Думи Росії підтримав законопроект, який дозволяє стягувати з кримчан борги перед українськими банками. Ідеться про борги кримчан перед українськими банками, які «припинили роботу в Криму після його приєднання до Росії». Тепер вимагати борги у кримчан будуть російські кредитні та некредитні організації, «які надали докази набуття відповідних прав».

За словами міністра економічного розвитку російського уряду Криму Валентина Демідова, заборгованість визначатимуть станом на 18 березня 2014 року, а пені, неустойки та штрафи враховуватися не будуть. Він же запевняв кримчан, що їм вигідне ухвалення закону «Про особливості погашення та позасудове врегулювання заборгованості позичальників, які мешкають на території республіки Крим або на території міста федерального значення Севастополя».

А ще 2014 року Володимир Путін, відповідаючи на питання кримчан під час прямої лінії, вилив бальзам на душу позичальників, які взяли в кримських філіях українських банків кредити або оформили в лізинг транспорт: «Ну, катайтеся спокійно», –- виголосив президент Росії.

Продукти

З 1 січня 2016 року набуде чинності заборона російського уряду на ввезення продовольчих товарів із України. Про це в листопаді 2015 року оголосив міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв. Він назвав продовольче ембарго «захисними заходами».

Економічний експерт Борис Кушнірук зазначає, що такі заходи не підуть на користь кримчанам.

Російська влада ніколи не відчувала провини з приводу страждань власного населення... Росіян залишать без якісних продуктів​
Борис Кушнірук

«Російська влада ніколи не відчувала провини з приводу страждань власного населення. Тому, коли народ почне витрачати більше грошей, у влади не буде жодних моральних страждань. Продукти стануть значно дорожчими. І не секрет, що в цілому українські продукти якісніші, ніж російські, тобто, росіян залишать без якісних продуктів», – сказав Кушнірук.

Кабінет міністрів України в грудні також офіційно опублікував постанову про обмеження торгівлі з Кримом, яка набере чинності за 30 днів із дня опублікування.

Податки

До 1 грудня 2016 року кримчани зобов'язані сплатити майнові податки за 2015 рік, зокрема податок на транспортні засоби, податок на землю і податок на майно фізичних осіб.

Відповідно до російського законодавства, за кожен календарний день відтермінування виконання обов'язку зі сплати податку або збору нараховують пеня, виходячи з однієї трьохсотої чинної на цей момент ставки рефінансування Центрального банку Росії.

Якщо сума заборгованості перевищує 25 тисяч рублів, судовий акт надсилають на виконання у Федеральну службу судових приставів Росії для стягнення заборгованості за рахунок майна боржника з одночасним клопотанням про арешт майна та тимчасове обмеження на виїзд боржника за межі території Російської Федерації.

«Вивчення податкового законодавства, заповнення податкової декларації, спілкування з бухгалтерією та податковою, похід у банк за випискою – усе це вимагає досить великих витрат часу і сил. Однак масова кампанія з повернення своїх податків була б набагато ефективнішою формою протесту, ніж усі більш нечисленні пікети і мітинги, на які влада остаточно перестала звертати увагу», – зазначає економічний оглядач Максим Блант.

Освіта

А от у сфері освіти президент Росії вирішив продовжити перехідний період, випускники кримських шкіл 2016 року ще зможуть вибирати між класичним іспитом і ЄДІ (єдиний державний іспит), обов'язковим для всіх випускників у Росії. Закон передбачає, що прийом на навчання здійснюється не лише на підставі результатів ЄДІ, але також вступних іспитів, що проводять освітні організації вищої освіти самостійно.

Випускники кримських шкіл 2016 року ще зможуть вибирати між класичним іспитом і ЄДІ

Однак передбачається, що такі правила для кримських школярів змінять уже 2017 року.

«Ми аналізуємо те, як випускники в Криму складають іспити, на 2016 рік рішення про особливий порядок вступу до вишів ухвалений. Три роки – це достатній термін до того, щоб система освіти в Криму та Севастополі вже змогла відповідати тим вимогам, які висуває система ЄДІ. Тому після 2017 року ми обов'язково розглянемо питання про внесення Криму і Севастополя в єдину систему вступу до вишів», – повідомив міністр освіти і науки Російської Федерації Дмитро Ліванов на парламентській годині в Раді Федерації наприкінці жовтня 2015-го.

Вибори

Вибори в Державну думу Росії, в яких візьме участь Крим, були призначені на грудень 2016 року, однак їх перенесли на вересень. Оновлення складу депутатського корпусу нижньої палати російського парламенту проводять раз на чотири роки. Відповідно до закону, ухваленого з ініціативи «Єдиної Росії», виборчий бар'єр знизили до 5%, а половину з 450 депутатів оберуть в одномандатних округах.

«Враховуючи, що опозиційні російські партії не поспішають відкривати власні осередки в Криму, ймовірно, що за підтримку місцевого населення боротимуться чотири основні парламентські політичні сили. Реальні шанси є лише в «Єдиної Росії» і ЛДПР просто тому, що крім Путіна і Жириновського кримчани більше нікого не знають. Набагато цікавіше, кого єдинороси пошлють до Держдуми як мажоритарників. Є підозри, що парою цих політиків (квота півострова може скласти троє-четверо депутатів) стануть Наталія Поклонська від Криму (зараз місцеві ЗМІ активно опрацьовують її образ уже не як прокурора, а як символу республіки), а також Олексій Чалий від Севастополя», – писав кримський політолог Лев Абалкін.

Тож лише наступний рік покаже, наскільки кримчани готові до російських змін.