Київ – Кабінет міністрів України таки вирішив узаконити припинення постачання товарів до Криму. Уряд ухвалив постанову, згідно з якою прикордонники не повинні пропускати на півострів фури з вантажами, чим уже впродовж трьох місяців займаються учасники «Громадянської блокади». Однак лідери цієї акції не задоволені змістом ухваленого Кабміном документа і стверджують, що він може породити нові схеми й корупцію на адміністративному кордоні з півостровом.
Рішення про товарну блокаду Криму було ухвалене Кабміном 16 грудня. Відповідна постанова №1035 з'явилась на сайті уряду наступного дня. Відповідно до документа, вона має набути чинності через 30 днів після опублікування, тобто 17 грудня.
«Відповідно до рішення Кабінету міністрів України, забороняються постачання робіт, товарів і послуг за всіма митними режимами з тимчасово окупованою територією на іншу територію України та з іншої території України на тимчасово окуповану», – сказав на засіданні уряду прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Через адміністративний кордон із Кримом можна буде провозити тільки особисті речі
У постанові зазначено, що через адміністративний кордон із Кримом можна буде провозити тільки особисті речі. Причому в документі детально прописано, що саме дозволено для провезення і в яких кількостях.
Продукти харчування через блокпости українських митників можна буде провезти далеко не всі, а тільки «соціально значущі». До переліку входять 21 найменування продуктів: борошно, по три види хліба та м'яса, макарони, гречка, рис та інші. При цьому до списку не входять, наприклад, фрукти й овочі, за винятком картоплі.
Продукти з наведеного списку, згідно з постановою, можна провезти через адмінкордон за умови, що їх вага не перевищує 50 кілограмів на людину, а їх вартість не перевищує 10 тисяч гривень.
Обмеження стосуються не тільки провезення продуктів харчування, а й інших особистих речей. Відповідно до документа, з собою можна мати предмети, зазначені в 370 статті Митного кодексу України. У ній перераховані 23 найменування особистих речей (одяг, техніка, предмети особистої гігієни та ін.).
Обмеження не поширюється на продаж електроенергії
В ухваленому Кабміном документі окремо наголошується, що обмеження на постачання товарів до Криму не поширюється на продаж електроенергії, що здійснюється відповідно до рішення Ради національної безпеки й оборони України.
У тексті постанови йдеться про ще один виняток. Дія документа не поширюється на ввезення-вивезення із Криму товарів, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави. Такі вантажі можуть ввозитися на півострів, якщо відповідне підтвердження видало Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Іслямов: наші вимоги не виконані
Голова державної служби з питань АРК і Севастополя Наріман Устаєв повідомив, що постанова №1035 була ухвалена Кабміном, щоб упорядкувати переміщення товарів до Криму і з території півострова.
«Для того, щоб виключити будь-які корупційні ризики й контрабанду, нам потрібно скасувати закон про вільну економічну зону, який абсурдний за своєю суттю. Для того, щоб скасувати, нам потрібно, в першу чергу, з законом вирішити питання. Але постанова на цьому етапі працює, принаймні, ми зупинили цей потік фур не в рамках якоїсь приватної ініціативи, а в рамках держави», – сказав Устаєв у коментарі для Крим.Реалії.
Роботу над постановою уряд розпочав ще на початку червня 2015 року – ще до початку «Громадянської блокади Криму»Наріман Устаєв
За його словами, роботу над постановою уряд розпочав ще на початку червня 2015 року – ще до початку «Громадянської блокади Криму». Як стверджує Устаєв, у підготовці документа взяли участь усі профільні відомства.
Як відомо, з території материкової України фури з товарами не заїжджають до Криму з 20 вересня. Вантажівки не пропускають учасники «Громадянської блокади Криму». Від початку своєї акції вони вимагали від української влади ухвалити рішення про припинення постачання товарів до Криму на державному рівні. Проте лідер «Громадянської блокади» Ленур Іслямов і його соратники залишились незадоволеними змістом ухваленої Кабміном постанови. На їхню думку, норми цього документа дозволяють завозити до Криму товари з комерційною метою.
«Там 50 кілограмів на одну людину, а ми припускали все-таки, як зараз, на один автомобіль. Виходить, можна 10 людей завантажити в бус, це ж треба проїхати тільки прикордонників. А далі вони вже можуть поїхати на інших машинах. І виходить, що ми навіть півтонни зможемо провезти», – сказав Іслямов у коментарі Крим.Реалії.
Крім того, на його думку, ухвалена постанова передбачає корупційну складову. У ній зазначено, що Міністерство економічного розвитку може видавати дозволи на провезення товарів, що необхідні для економіки й нацбезпеки. Іслямов вважає, що цією нормою можна легко зловживати.
«Можна буде поїхати, домовитись і везти якусь фуру, а на ній буде написано, що це для розвитку торгівлі держави. Як ми про це дізнаємось?» – говорить він.
Іслямов повідомив, що він і його соратники будуть вимагати внесення змін до ухваленої постанови. Поки їх позиція не буде врахована, вони не мають наміру переформатовувати свою акцію й залишати блокпости.
Ґрунт для корупції
Різкій критиці постанову Кабміну піддали і правозахисники, але з інших причин. Голова центру громадянської освіти «Альменда» Ольга Скрипник зазначила, що ухвалений документ створить чимало проблем пересічним громадянам України, які проживають на півострові, і спровокує корупцію. Як стверджує правозахисниця, для того, щоб процедура провезення речей була прозорою, необхідно ухвалити вичерпний список заборонених товарів. А замість цього, за словами Скрипник, уряд вчинив навпаки – заборонив все, окрім вузького переліку продуктів і речей.
«Це прекрасний ґрунт для корупції. У розділі «додаток» зазначено, що можна ввозити сметану жирністю 20 відсотків. А якщо я везу сметану жирністю 15 відсотків, то як ми тоді робитимемо? Ми будемо домовлятись із прикордонником, а він уже буде вирішувати, потягнемо ми це до двадцяти відсотків чи ні», – сказала вона.
За її словами, ухвалена постанова також не враховує потреби кримчан в евакуації або переселенні на тривалий термін. Правозахисниця стверджує, що список речей, із якими можна виїжджати на материк, обмежений, і за один раз людям перевезти їх просто не вдасться. Скрипник вважає, що це може створити проблеми для кримчан, яким необхідно екстрено виїхати, щоб, наприклад, утекти від переслідування.
«Тут ідуть норми Митного кодексу, який регулює кордон. Коли до нас, наприклад, заїжджають іноземці або ви виїжджаєте з країни. А тут ви переміщуєтесь усередині власної країни, і ви ще хочете виїхати з окупованої території, забравши всі свої особисті речі. Як мінімум, за один раз ви їх усі не провезете. Тому умов для евакуації в цій постанові немає», – вважає Скрипник.
Устаєв: критика не обґрунтована
Голова держслужби України у справах АРК Наріман Устаєв, у свою чергу, вважає необґрунтованою критику з боку як правозахисників, так і учасників блокади. На його думку, корупції на адміністративному кордоні не буде, якщо профільні відомства будуть чесно виконувати свої обов'язки.
«Є відповідні компетентні органи, що здійснюють контроль на пунктах пропуску та в'їзду-виїзду. Я думаю, що тут уже питання до них. Наскільки сумлінно вони будуть працювати й виконувати свої завдання», – вважає Устаєв.
Якщо людині треба терміново виїхати, її там переслідують, що вона, диван із собою потягне?Наріман Устаєв
Він додав, що незабаром Кабмін має намір ухвалити окрему постанову, в якій буде виписана можливість громадянам України евакуюватись із Криму на материк. Але Устаєв вважає, що якщо кримчанину потрібно екстрено перебратися на континент, то ухвалена Кабміном постанова йому в цьому ніяк не завадить.
«Якщо людині треба терміново виїхати, її там переслідують, що вона, диван із собою потягне? Суть питання в чому? Коли людині потрібно терміново виїхати, вона бере паспорт, речі і швидко їде, вона не везе з собою шафи», – сказав чиновник.
Устаєв повідомив, що кримчани зможуть провезти через адмінкордон тільки ті види продуктів, які вказані в постанові.
«Це не примха авторів постанови. Саме ці продукти у нас в країні зазначені як соціально значущі. Це все давно було ухвалене, і в цьому випадку просто цей перелік продуктів був використаний», – заявив статут.
При цьому він не уточнив, як саме буде відбуватись огляд речей на адмінкордоні, і запропонував переадресувати це питання представникам митниці. У відповідь на прохання кореспондента Крим.Реалії прокоментувати цю тему в прес-службі Державної фіскальної служби України, там запропонували надіслати інформаційний запит, відповідь на який пообіцяли надіслати за кілька днів.