Міжнародна преса пише про невдалі переговори у тристоронньому форматі ЄС-Україна-Росія про зняття застережень Москви щодо глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі України та Євросоюзу. Також світові ЗМІ приділяють увагу зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Брюсселі цього тижня і, зокрема, заявам чільного військового командувача Альянсу, що Москва навряд чи виконає мінські мирні домовленості до кінця цього року.
Газета The Wall Street Journal пише про те, що Україні та ЄС не вдалося досягнути компромісу з Росією щодо зони вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом, яка має запрацювати з нового року.
Росія подала довгий список вимог для внесення правок в документ лише за місяць до моменту, коли ЗВТ має стати реальністю у повному вигляді.
«Після відсутності прориву станом на вівторок після 17 місяців переговорів все менше залишається сподівань на можливість компромісу», – пише видання.
Брюссель запровадив модель тристоронніх переговорів у липні 2014 року з метою пом’якшити напруження між Києвом та Москвою після анексії Криму та початку конфлікту на сході України.
«ЄС сподівається, що угода щодо кроків, які могли б заспокоїти стурбованість, відвернуть Москву від помсти Україні, коли Брюссель та Київ першого січня повністю втілять угоду», – зазначає газета.
ЄС також наполягає, що переговори не дають Росії права вето щодо двосторонньої угоди ЄС та України. Але все ж таки європейські представники вірять, що усі три сторони зможуть знайти практичне вирішення, щоб російські компанії не втрачали економічно від зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, – треба шукати компроміс, вказує видання.
Росія продовжує попереджати, що розширить торговельні обмежувальні заходи проти України, якщо глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі запрацює менше, ніж за місяць.
За даними українського уряду, обсяг торгівлі України з Росією знизився на 58 відсотків у доларовому еквіваленті за перше півріччя цього року порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Представники ЄС кажуть, що можуть бути чергові переговори на технічному рівні наступного тижня, і що Брюссель буде відкритим до переговорів і після 1 січня, але це буде можливим в разі не запровадження Росією нових торговельних обмежувальних заходів проти України.
«НАТО каже, що Росія навряд чи встигне виконати мирну угоду з Україною до крайнього терміну» – це заголовок статті агентства Reuters.
В матеріалі йдеться, що чільний командувач НАТО попередив: є мало шансів на те, що Росія до кінця цього року – себто, до крайнього терміну – виконає умови мирних угод, і спокійніша ситуація не означає, що кінець конфлікту вже поруч.
Командувач військами НАТО в Європі Філіп Брідлав заявив, що Росія продовжує надавати допомогу сепаратистам у Східні Україні, і що послаблення або посилення насильства є демонстративним виявом сили Росії.
«Росія все ще підтримує сепаратистів у Східній Україні. Не виглядає малоймовірним, що ми не отримаємо усього, чого потребуємо відповідно до Мінська до кінця цього року», – сказав Брідлав у Брюсселі, маючи на увазі Мінську мирну угоду з 12 пунктів, узгоджену у лютому цього року в білоруській столиці.
Росія заперечує свою допомогу сепаратистам, але Брідлав стверджує зворотне, посилаючись на дані західних розвідок.
«Росія цілковито контролює те, що відбувається уздовж лінії розмежування, і вони будуть використовувати це і в майбутньому», – каже Брідлав.
«Ми бачимо численні конвої, які йдуть на Донбас, які маскуються під гуманітарні конвої. Ми знаємо, що це неправда», – додав командувач НАТО.
Англомовна газета Kyiv Post пише про заяви держсекретаря США Джона Керрі під час дводенної зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Брюсселі цього тижня.
Керрі, який у Брюсселі зустрівся з українським міністром Павлом Клімкіним, зокрема, заявив про підтримку України і закликав Росію зупинити свою війну проти Києва.
«Якщо Москва хоче позбутися санкцій – це реально… Втільте в життя Мінськ, і цього можна буде досягти», – заявив глава американської дипломатії.
Він додав, що «нескінчена» війна в Україні залишається одним із головних викликів для НАТО.
Керрі ще раз закликав Росію відвести важке озброєння, дозволити проведення виборів на окупованих територіях і дозволити безперешкодну роботу міжнародних спостерігачам, а також вивести всіх іноземних бойовиків, звільнити всіх заручників і передати Україні контроль над неконтрольованої нею наразі ділянкою кордону з Росією протяжністю 400 кілометрів.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода