Після вимкнення електропостачання сучасна людина виявляється досить безпорадною – порушена комунікація, втрачені блага цивілізації. Крим.Реалії зібрали поради експертів і «бувалих», які пережили вимкнення електроенергії, як вижити на «темній стороні».
Гаджети
Щоб врятувати або хоча б продовжити життя своєму телефону, ноутбуку чи планшету, людство винайшло кілька способів. Перший і найпростіший з них – перевести пристрій в економний режим споживання енергії, він є у всіх сучасних пристроїв. Це істотно збільшує час роботи пристрою, варто тільки трохи покопатися в налаштуваннях. Можна зробити ще простіше – зменшити яскравість екрана.
Power Bank – це портативна батарея резервного живлення, яка збереже запас енергії і передасть його вашому пристрою у критичний момент падіння заряду.
«Це джерело живлення, яке містить частинку енергії в собі. Маленького Power Bank достатньо для двох повних зарядів звичайного смартфона, є і потужніший – на 10 тисяч міліампер, з їхньою допомогою можна заряджати ноутбуки. Але ми все одно прийдемо до того, що потрібна буде електроенергія, щоб зарядити сам Power Bank, на це знадобиться в залежності від ємності і джерела заряду від 2 до 10 годин», – говорить засновник проекту ІгроПарк Артем Бойко.
Сонце в допомогу
«Є ще Power Bank на сонячних батареях, там є спеціальна панель, варто винести пристрій на сонячне світло – і воно допоможе зарядити телефон, процес довгий – упродовж усього світлового дня, але телефон буде заряджений. І буває ще штука, що нагадує динамо машину – Lux-0202, наприклад. Але доведеться крутити ручку близько двох годин, щоб заряду вистачило на 15 хвилин розмови телефоном. Ця річ, дійсно, хороша для ліхтариків», – розповів експерт мобільних технологій Михайло Кузьма.
Заряд гаджету може подарувати й автомобіль, потрібний лише спеціальний шнур і сам залізний кінь.
Продукти та їжа
Продукти може врятувати консервація, побутовий автоклав впорається із великими обсягами заготовок. Бабусина порада – обернути холодильник у товсту ковдру, це допоможе зберегти холод, але не варто накривати отвори для вентиляції.
Якщо плитка у квартирі електрична, можна скористатися похідними методами виживання.
«Часто на природі виручає газовий пальник. Це невеликий пристрій із балонами, які можна замінити. Думаю, його цілком можна використовувати в домашніх умовах. Такий невеликий балон безпечний, якщо, звісно, використовувати його за інструкцією. Ціна пристрою невисока, а готувати можна на велику компанію все – від чаю до супів і каші», – ділиться похідник Євген.
Альтернативна енергія
І все ж найкращим замінником електроенергії з розетки стане генератор. Для квартири фахівці рекомендують інверторні генератори на бензині, вони менш шумні й більш економні, а їхні габарити цілком дозволяють уживатися в квартирі. Щоправда, розміщувати їх краще на свіжому повітрі.
«Якщо використовувати в квартирі, то краще ставити його на балконі, перекидаючи в квартиру тільки кабель і закривши двері в квартиру. Якщо є можливість, то краще вивести трубу назовні (продаються спеціальні пластикові труби для забезпечення виведення диму), якщо такої можливості немає – відкривайте вікна ширше і пам'ятайте, що чадний дим може нашкодити здоров'ю людини», – попереджає Ігор Гулько, консультант з продажу електрогенераторів.
Економити паливо в генераторі не вийде, тому фахівці рекомендують використовувати його тільки при крайній необхідності і звертати увагу на особливості при купівлі пристрою.
«Обов'язково потрібно дізнатися витрати палива при максимальному навантаженні й уточнити, хто виробник цього товару. Проблема дешевих китайських генераторів у тому, що часто показники витрати палива й видавана потужність не відповідають зазначеним параметрам. Також зверніть увагу на датчик мотогодин (він допоможе вчасно робити заміну масла), а електрозапуск допоможе вам легко заводити генератор, особливо це актуально для жінок і людей похилого віку», – уточнює фахівець із продажу генераторів Володимир Синельник.Проблема дешевих китайських генераторів у тому, що часто показники витрати палива й видавана потужність не відповідають зазначеним параметрамВолодимир Синельник
Дорогим, але надійним і перспективним рішенням може стати сонячна енергетика.
«Сонячна енергетика – це варіант для приватних будинків, у кого є така можливість, проте це питання вирішується не за один день. Це можна здійснити і в багатоквартирному будинку, якщо мешканці зможуть домовитись і налагодять співпрацю, в основному у фінансовому плані, заради загального блага. Це доволі дороге задоволення – близько трьох тисяч євро на одну установку, яка забезпечить середній приватний будинок. Генератори, свічки й ліхтарики – це швидкий вихід для тих, кого задовольняє мінімальний комфорт», – вважає експерт із енергоефективності Роман Зінченко.
Від тих, хто пережив
Карена Мадояна «темний період» життя застав на початку 90-х у Грузії. Тоді люди опинились у центрі страшного експерименту «спробуй виживи без газу і світла», згадує Карен.
«Ті люди, які могли собі це дозволити, купували генератори й мали хоч якесь світло в квартирі. Обігріватися нам доводилось із допомогою гасниць, гасових грубок, на таких печах ми примудрялися готувати й їжу. Ті люди, у яких не було коштів на гас, а були й такі, обігрівалися дровами. Уявіть ситуацію: Тбілісі – мільйонне місто, спальний мікрорайон, дев'яти-шістнадцятиповерхівки, і з верхніх поверхів валить дим, горять дрова, топляться грубки», – згадує медіаексперт Карен Мадоян.
Тбілісі повністю занурювався в темряву із заходом сонця, взимку температура в будинках і квартирах опускалася до 10 градусівКарен Мадоян
Тоді редакція інформаційного агентства, де працював Карен, працювала на електрогенераторі, люди годинами просиджували в метро в результаті віялових вимкнень, місто повністю занурювалось у темряву із заходом сонця, взимку температура в будинках і квартирах опускалася до 10 градусів, а господині купували їжу тільки на один прийом, про запаси й заморожування можна було забути. Така була звична картина життя для Грузії дев'яностих років, і тривало це цілих десять років.
У той момент допомагала вижити вправність і вигадка, сьогодні є більш цивілізовані системи для обігріву квартири й нагріву води для купання і прання, але й перевірені методи досі актуальні.
«Все, що я можу порадити кримчанам сьогодні, – це придбати пристрої, які допоможуть обігрівати квартири, і купити гасниці, на яких можна й готувати», – говорить Карен.