Речниця МЗС: дії Росії – агресія проти України, всього українського

Співробітниця Бібліотеки української літератури стоїть біля книжкових полиць. Москва, 29 жовтня 2015 року

У справі довкола Бібліотеки української літератури в Москві ще зарано ставити крапку – 30 жовтня кількох співробітників бібліотеки викликають на допит. Чи робитиме Україна кроки у відповідь на таку ситуацію? З таким запитанням Радіо Свобода звернулося до речниці українського Міністерства закордонних справ Мар’яни Беци.

– Перш за все, хотіла би наголосити, що МЗС України заявляє рішучий протест у зв’язку з проведенням 28 жовтня 2015 року російською владою обшуків у приміщенні бібліотеки української літератури в Москві, яка є єдиним спеціалізованим закладом (в Росії), покликаним сприяти забезпеченню національних культурних, мовних, інформаційних потреб української громади.

Мар’яна Беца

Ми розцінюємо ці обшуки, а також затримання директора Наталії Шаріної, переслідування працівників української громади як продовження цілеспрямованої антиукраїнської політики Кремля. Ми категорично засуджуємо практику порушення прав людини в Росії та утиски національно-культурних прав українців у Росії.

У зв’язку з цим МЗС використає всі наявні дипломатичні важелі на двосторонньому та багатосторонньому рівнях – насамперед, в рамках міжнародних організацій, таких як ООН, ОБСЄ, Рада Європи, ЮНЕСКО – з метою належної оцінки дій Російської Федерації.

Українська делегація порушила це питання в рамках засідання ОБСЄ на рівні послів, де присутні 57 держав-учасниць, закликавши Росію негайно припинити утиски українських громадян

Українська делегація в ОБСЄ порушила це питання в рамках засідання ОБСЄ на рівні послів, де присутні 57 держав-учасниць, закликавши Росію негайно припинити утиски українських громадян, наголосивши, що такі обшуки є черговим свідченням, черговим проявом російської агресії проти України.

Ми вимагаємо від російської сторони невідкладно припинити антиукраїнську політику, зняти всі перешкоди щодо функціонування Бібліотеки української літератури в Москві, а також відмовитися від практики переслідування громадян України та етнічних українців у Росії.

– Це заяви, а як це може бути на ділі? Які кроки можуть бути вжиті конкретні?

Закликаємо наших міжнародних партнерів підтримати нас у цьому і закликати Росію негайно припинити агресивні наміри проти нашої держави

– Насамперед, дуже важливо здійснювати в політичній площині всі необхідні кроки, тобто чинити політичний тиск на Російську Федерацію. Ми працюємо разом з нашими партнерами. Та ситуація, яка зараз склалася в Росії, – це є продовження російської агресії проти України, проти всього українського і, фактично, ті грубі і невмотивовані дії російської влади підтверджують агресивну політику Росії проти України. Тому ми також закликаємо наших міжнародних партнерів, які вже солідарні з нами, підтримати нас у цьому і закликати Росію негайно припинити агресивні наміри проти нашої держави.

– Російська правозахисниця Зоя Свєтова висловила думку про те, що українська держава недостатньо піклується політичними в’язнями, яких у Росії є 10 чи 11. Чи на Вашу думку, це відповідає дійсності? Чи достатньо уваги приділяє держава українцям, які під слідством чи у в’язницях перебувають у Росії?

– Наразі дійсно є у нас інформація офіційна, що в Росії є 10 політичних в’язнів – громадян України, яких незаконно там утримують. Разом з тим, ми не виключаємо, що ця цифра є набагато більшою, враховуючи ту кількість злочинів, які здійснюються окупаційною владою на території окупованого Криму – це і викрадення, і вбивства, зникнення людей, те саме стосується і тимчасово окупованих територій Донбасу. Тому я думаю, що ця цифра є більшою. Водночас, офіційно ми маємо інформацію про 10 політичних в’язнів.

Your browser doesn’t support HTML5

У Москві затримали директора української бібліотеки (відео)


Зі свого боку, ми вживаємо всіх заходів на щоденній основі, я можу сказати, що це особиста справа кожного дипломата, який працює, і ми порушуємо ці питання, перш за все, як на найвищому міжнародному рівні, найвищому політичному рівні, тобто у політичній площині.

По-друге, в рамках міжнародних організацій, у тому числі і в правозахисних органах постійно українською стороною порушуються питання звільнення незаконно утримуваних на території Росії громадян. І вже завдяки саме зусиллям МЗС України та підтримки наших партнерів, протягом останнього року ухвалено низку важливих рішень, зокрема, в рамках ОБСЄ і Ради Європи, Ради ООН з прав людини. Ось нещодавно було рішення в рамках Парламентської асамблеї НАТО. А також МЗС України вживає заходів у справі забезпечення присутності консульських посадових осіб України в судах під час відкритих засідань. Наші консули надають усе необхідне сприяння.

Політична карикатура Олексія Кустовського

Крім того, ми надаємо сприяння адвокатам наших політв’язнів щодо забезпечення належного адвокатського захисту. Це стосується і сприяння в пошуку правників, які спеціалізуються на веденні такого роду справ, це стосується і забезпечення оплати послуг адвокатів. Ми проводимо низку гуманітарних, іміджевих заходів.

Тому я можу сказати, що ми здійснюємо максимально можливі заходи, які сприятимуть якнайшвидшому поверненню наших громадян на Батьківщину.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода