Київ – Печерський районний суд Києва 24 червня розглянув клопотання прокуратури АРК про продовження арешту екс-депутата Верховної Ради Криму Василя Ганиша. Суддя Юлія Фаркош ухвалила рішення залишити кримського політика, підозрюваного у держзраді, в СІЗО до 16 серпня. Однак Ганиш мав шанси опинитися на волі завдяки випадковості – судове засідання ледь не зірвалося за 15 годин до того, як закінчувався його термін утримання під вартою.
Біля кабінету судді Фаркош Печерського районного суду триває жвава суперечка за участі співробітників прокуратури АРК, секретаря судді й адвоката Ганиша Андрія Руденка.
– Ви організували доставку підозрюваного? – звертається до прокурора Сергія Хальзева секретар.
З'ясувалося, що доставкою займається полк міліції, прикріплений до обласної прокуратури. Але у кримської прокуратури немає свого міліцейського полку, тому доставляти підозрюваного нікому
– З'ясувалося, що доставкою займається полк міліції, прикріплений до обласної прокуратури. Але у кримської прокуратури немає свого міліцейського полку, тому доставляти підозрюваного нікому. Пропоную організувати його участь через відеозв'язок, – говорить представник прокуратури АРК.
– Але у нас відеозв'язок запитується заздалегідь, – пояснює секретар Хальзева.
– Без явки підозрюваного у засіданні немає сенсу, – підключається до дискусії адвокат.
Секретар заходить до кабінету судді, і суперечка припиняється. Співробітники прокуратури сідають на лавку і починають когось видзвонювати. Вигляд у них напружений. До прокурорів підскакує адвокат.
– Він у міжнародному розшуку? – запитує Руденко.
– Хто? – здивовано відповідає прокурор Хальзев.
– Ганиш!
– Ні.
– Ви розумієте, що це може служити підставою для подання позову до Європейського суду з прав людини, – дає волю емоціям адвокат, – Ганиш має право постати перед судом, а ви його обмежуєте!
– Та ніяк ми його не обмежуємо, – байдуже відповідає на випад адвоката Хальзев.
– Якщо людина не перебуває в міжнародному розшуку, він має право постати перед судом особисто, а не через адвоката, – наполягає Руденко.
Засідання було призначене на 13.30. На годиннику – 14.00. Термін утримання під вартою, призначений судом, у Ганиша спливає 25 червня. Тобто рівно опівночі він має опинитися на волі, якщо суд не ухвалить рішення продовжити арешт.
Екс-депутата Верховної Ради АРК і колишнього віце-мера Феодосії Василя Ганиша затримали 28 квітня, коли він виїжджав з Криму до Херсонської області. Він перебував у списку 76 депутатів і чиновників Криму, які оголошені в розшук і підозрюються прокуратурою України у вчиненні державної зради. За версією слідства, Ганиш працював у незаконних органах влади Криму, створених Російською Федерацією, і тим самим сприяв підривній діяльності держави-агресора.
Секретар запрошує учасників процесу зайти до зали засідань. Через деякий час там з'являється і суддя Юлія Фаркош. Засідання оголошується відкритим. Суддя запитує в обвинувачення і захисту, чи можна розглядати клопотання без підозрюваного. І прокурори, і адвокат заперечують.
– Коли ви можете доставити підозрюваного? – запитує суддя в обвинувачів.
– За дві години.
– Тоді в засіданні оголошується перерва, – говорить Фаркош.
Свідком проходить Анатолій Могильов
За дві години до Печерського суду під'їжджає міліцейський фургон, з якого під конвоєм виводять Ганиша. Його проводять до зали засідань – в камеру для підсудних за склом. Підтримати екс-депутата прийшли його близькі та друзі.
– Як ти? – запитує один з них.
– Душно, – скаржиться Ганиш, розводячи руками. Виглядає він втомленим і багато кашляє.
До зали заходить суддя і відкриває засідання. Вона з'ясовує особи учасників, після чого запитує, чи є у них клопотання у справі. Слово бере адвокат Андрій Руденко і просить викликати до зали суду свідків у справі.
– Ми вважаємо, що необхідно викликати Олександра Янковського – головного редактора Чорноморської ТРК. Справа в тому, що його свідчення є в матеріалах справи. Але його свідчення – це свідчення зі слів інших людей. Ця особа не була свідком тих подій, які ставляться в провину моєму клієнту, проте в протоколі він називає журналіста, який там був присутній, – говорить Руденко.
– Зрозуміло, Янковський – перший свідок. Хто ще? – запитує суддя.
Адвокат просить викликати до суду народних депутатів Мустафу Джемілєва, Георгія Логвинського, а також екс-прем'єра Криму Анатолія Могильова та феодосійського бізнесмена Шевкета Юзбашева, які дали свої свідчення у справі Ганиша.
Прокурор заперечує проти виклику свідків до суду. Він стверджує, що Джемілєв і Логвинський не проходять у справі як свідки, тому їх немає сенсу викликати.
– Свідок Юзбашев живе не в Києві – у місті Львові. Його свідчення є такими, що характеризують Ганиша як особу і ніяких доказів з приводу вчинення ним злочину не містять. Те саме стосується свідка Янковського, – говорить прокурор Хальзев. Чому, на його погляд, не слід викликати до суду Анатолія Могильова, він не сказав.
Суддя відмовляє у задоволенні клопотання адвоката, обґрунтовуючи своє рішення тим, що свідчення є в матеріалах справи.
Починається розгляд основного питання – продовження арешту Василя Ганиша. Прокурор Сергій Хальзев, обґрунтовуючи необхідність залишити підозрюваного в СІЗО, стверджує, що слідству необхідно провести допит екс-депутата й ознайомити його з матеріалами справи.
– У випадку, якщо запобіжний захід буде змінений на менш суворий, обвинувачення вважає, що Ганиш може сховатися від слідства і суду, оскільки він зареєстрований і постійно живе на окупованій території, і зможе чинити тиск на свідків кримінального провадження, – відчеканив обвинувач.
Засвітився на засіданні Держради
Захисник Ганиша вважає, що суду не слід задовольняти клопотання прокуратури, оскільки обвинувачення не надало доказів того, що його клієнт працював у незаконних органах влади в Криму.
Йому ставиться в провину голосування за проведення «референдуму» про приєднання до Росії, але в матеріалах кримінального виробництва відсутні будь-які докази, які підтверджують, що він був присутній у кримському парламенті 6 березня, і що він голосував «за»Андрій Руденко
– Йому ставиться в провину голосування за проведення «референдуму» про приєднання до Росії, але в матеріалах кримінального виробництва відсутні будь-які докази, які підтверджують, що він був присутній у кримському парламенті 6 березня, і що він голосував «за», – стверджує адвокат.
Руденко каже, що в матеріалах справи як доказ провини використовуються відеорепортажі із засідання Держради Криму, що відбулось 11 квітня 2014 року. На думку захисника Ганиша, вони також не підтверджують причетність до злочину його клієнта.
Адвокат має на увазі відеосюжет, присвячений ухваленню «російської конституції Криму». Він є у відкритому доступі, і там зафіксовано, що Ганиш був присутній на цьому засіданні Держради, аплодував, коли конституція була ухвалена, і вставав під час виконання гімну Росії. Варто відзначити, що раніше про присутність Ганиша на цьому засіданні слідство не говорило, а сам підозрюваний стверджував, що не брав участі в засіданнях Державної ради.
Водночас, захисник екс-депутата вважає, що ці відеоматеріали не підтверджують участь його клієнта в незаконній Держраді. Він вважає, що Ганиша варто відпустити з СІЗО не лише через відсутність доказів його провини, а й через серйозні проблеми з серцем і необхідність проведення планової операції.
– 6 березня 2014 року він дав інтерв'ю, в якому сказав, що не мав права підтримати проведення «референдуму». Таким чином, є свідчення, які його добре характеризують і підтверджують, що перед нами патріот України, який краще за мене розмовляє українською мовою, – закінчив свій виступ адвокат.
Ганиш: я все життя боровся за Україну
Слово бере сам підозрюваний. Він вкотре говорить, що арешт став для нього несподіванкою, оскільки прокуратура належним чином не проінформувала його про відкриття проти нього кримінального провадження. Також екс-депутат зазначив, що під час затримання правоохоронці порушували його права: відмовляли в телефонних дзвінках, проводили обшук у присутності особи протилежної статі, не давали спати дві доби.
– Після мого затримання навіть спікер парламенту Криму Володимир Константинов і голова одного з комітетів Сергій Шувайников сказали, що я проукраїнськи налаштована людина і категоричний противник проведення «референдуму», – сказав Ганиш.
Екс-депутат поскаржився на стан здоров'я. Василь Ганиш стверджує, що його проблеми з серцем ще не загострилися тільки тому, що він приймає потрійну дозу ліків. При цьому в СІЗО, як каже підозрюваний, йому не надається нормальна медична допомога.
Я не міг подумати, що на старості років я можу бути заарештований і звинувачений в такому тяжкому злочині проти тієї держави, яку я люблю і за яку я все життя боровся!Василь Ганиш
– Я не міг подумати, що на старості років я можу бути заарештований і звинувачений в такому тяжкому злочині проти тієї держави, яку я люблю і за яку я все життя боровся! – сказав екс-депутат.
Прокурор Сергій Хальзев наголошує, що у нього є низка питань до підозрюваного.
– Коли ви востаннє були в стінах парламенту Криму?
– Я не пам'ятаю, – винуватим тоном відповідає Ганиш.
– Скажіть будь ласка, ви брали участь у засіданні, на якому ухвалювалася нова конституція Криму?
– Я відмовляюся відповідати.
– А яким у вас було місце в парламенті?
– Різні місця були.
– Ви подавали документи про балотування до Феодосійської міськради влітку 2014 року?
– Я відмовляюся відповідати на це питання.
Після того, як усі сторони висловили свою позицію і поставили один одному питання, суддя оголошує перерву і виходить до нарадчої кімнати. Під час невеликої перерви Ганиш спілкується з близькими і навіть встигає неформально обговорити з прокурорами умови утримання в Лук'янівському СІЗО.
Через півгодини суддя Юлія Фаркош повертається з роздрукованим рішенням.
– Наявність обґрунтованої підозри наведена в судовому засіданні прокурором і підтверджується вагомими доказами, достатніми на цьому етапі досудового розслідування для продовження використання запобіжного заходу, – сказала вона, зачитуючи рішення.
Суд продовжив Василю Ганишу арешт до 16 серпня. Причому цей термін арешту більший, ніж запитувала прокуратура, яка просила залишити підозрюваного в СІЗО до 19 липня
Суд продовжив Василю Ганишу арешт до 16 серпня. Причому цей термін арешту більший, ніж запитувала прокуратура, яка просила залишити підозрюваного в СІЗО до 19 липня.
Адвокат екс-депутата Андрій Руденко у коментарі для Крим.Реалії сказав, що не згодний із рішенням суду. Він вважає, що суддя не врахувала його аргументів, і взяла за основу позицію обвинувачення. Захисник Ганиша має намір подати апеляцію, а значить суд другої інстанції вирішуватиме, чи залишиться кримський екс-депутат в СІЗО до середини серпня.