Київ – Російська прокуратура Криму порушила кримінальну справу стосовно голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова і погрожує оголосити його в розшук. А 2 червня в аеропорту столиці Киргизії близько трьох годин утримували народного депутата України Мустафу Джемілєва та його помічника. На думку українських експертів, обидва ці випадки пов'язані зі спробами Кремля натиснути на лідерів кримських татар і продовжити знищення органів національного самоврядування корінного народу Криму.
Повідомлення про порушення кримінальної справи відносно Рефата Чубарова з'явилося 29 травня. Російський прокурор Криму Наталія Поклонська повідомила, що голову Меджлісу звинувачують у закликах до порушення територіальної цілісності Російської Федерації. Мабуть, вона має на увазі, що Чубаров порушив закон, оскільки публічно називає Крим частиною України, а не Росії.
«Слідчий підрозділ управління ФСБ Росії у Республіці Крим порушив кримінальну справу стосовно Чубарова, який висловлювався із закликами до дій, спрямованих на зміну територіальної цілісності держави. Кримінальна справа у виробництві, слідчими в рамках розслідування будуть ухвалені процесуальні рішення щодо громадянина Чубарова», – процитувало Поклонську інформагентство Крыминформ.
Вона додала, що голова Меджлісу буде оголошений у розшук.
Наступна жертва – Меркель?
У відповідь на висунуті звинувачення Чубаров зазначив, якщо слідувати логіці ФСБ, то фігурантом кримінальної справи може стати не тільки він, а й лідери понад ста країн світу, які визнають Крим територією України.
«Якось особливо тривожно стало за пані Меркель, яка під час нещодавньої зустрічі з Путіним зауважила, що Крим залишається частиною незалежної України», – написав він на своїй сторінці в Facebook.
У Меджлісі з тривогою поставилися до новини про порушення справи відносно їхнього лідера. Член представницького органу кримських татар Ексендер Барієв сказав, що цей крок – це частина поетапних дій, спрямованих на заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.
Владі Криму необхідні нові й нові кримінальні справи, для того щоб постійно тримати кримськотатарський народ під ковпаком кримінальних справЕскендер Барієв
«Це метод залякування та тиску на активістів кримськотатарського народу. Утиски тривають, владі Криму необхідні нові й нові кримінальні справи, для того щоб постійно тримати кримськотатарський народ під ковпаком кримінальних справ», – наголосив він.
А за версією організації «Рух опору кримських татар», кримінальна справа проти голови Меджлісу небезпечна ще й тим, що в подальшому правоохоронні органи Росії можуть надіслати звернення в Інтерпол про оголошення Чубарова в міжнародний розшук і його подальшу екстрадицію.
«Турецька Республіка, виконуючи свої міжнародні зобов'язання перед Інтерполом, зобов'язана арештувати й екстрадувати Рефата Чубарова, що прямо і побічно негативно позначиться на скликанні й проведенні Всесвітнього конгресу кримських татар. Відмова офіційної Анкари виконати вимоги про екстрадицію Чубарова також дозволить Росії поставити під питання легітимність проведення конгресу, а його рішення – під сумнів», – вважають в організації.
У той же час, екс-голова Національного центрального бюро Інтерполу України Кирило Куликов стверджує, що Росія не має жодних шансів оголосити Чубарова в міжнародний розшук.
Росія не має жодних шансів оголосити Чубарова в міжнародний розшукКирило Куликов
«Генеральний секретаріат Інтерполу однозначно розцінить цей вид кримінального переслідування як політичний. Тому тут ніяких питань щодо міжнародного розшуку Чубарова бути не може. Єдина проблемна зона для нього – це територія Російської Федерації», – сказав Куликов.
За його словами, з точки зору принципів діяльності Інтерполу для Чубарова не існує ризику бути затриманим навіть у тих країнах, які є тісними політичними союзниками Росії.
Непорозуміння чи провокація?
Через чотири дні після появи інформації про порушення справи проти Чубарова в столиці Киргизії Бішкеку стався дивний інцидент за участі уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу, народного депутата Мустафи Джемілєва. Його разом з помічником Рустемом Умеровим близько трьох годин утримували і не віддавали паспорти. Більше того, киргизькі прикордонники сказали помічникові Джемілєва, що той може бути заарештований. Однак після трьох годин очікування прикордонники повернули паспорти, сказавши, що сталася помилка, і лідер кримських татар, і Умеров поїхали на засідання комітету парламентської асамблеї Ради Європи, яке проводилося в Бішкеку.
У МВС Киргизії пояснили затримання помічника Джемілєва тим, що ім'я, прізвище і рік народження прибулого в Бішкек Рустема Умерова виявилися схожими з відомостями про розшукувану правоохоронними органами людину.
«Мустафа Джемілєв і Рустем Умеров прибули до аеропорту о 5.00 ранку. Висадка з літака тривала близько години. Після цього Умерова затримали і доставили в опорний пункт. Співробітники ГУУР прибули до аеропорту приблизно через півгодини. Коли з'ясувалося, що сталася помилка, міліціонери вибачилися і відпустили Рустема Умерова», – повідомила прес-служба МВС.
Однак, сам Джемілєв вважає, що пояснення киргизьких силовиків – це вигадка.
«Ми з'ясували, що ніякого там непорозуміння не було. Через свої канали ми дізналися, що це була вказівка від старшого московського брата. Я так і не зрозумів, чого вони цим домагалися. Можливо, це була демонстрація того, що вони тут господарі, це зона впливу Москви. Буду ще з'ясовувати», – сказав Джемілєв у коментарі Радио Азаттык.
Your browser doesn’t support HTML5
Спочатку киргизька сторона вибачилася перед Джемілєвим і Умеровим за заподіяні незручності, проте наступного дня після події, у відповідь на заяви кримськотатарського лідера МЗС Киргизії виступило з нотою протесту, в якій відомство висловило «здивування з приводу образливих заяв» українського депутата.
«У зв'язку з тим, що досі Джемілєв не спромігся вибачитися за свої висловлювання і введення в оману громадськості, міністерство закордонних справ уповноважене повідомити, що опубліковані в інтернеті Мустафою Джемілєвим репліки є образливими щодо суверенітету Киргизької Республіки», – йдеться в ноті.
Також у цьому документі стверджується, що Джемілєв «зловживає місцевою гостинністю», і це може завдати шкоди двостороннім відносинам між Киргизстаном і Україною.
Покарання за нелояльність
Багато українських експертів сходяться на думці, що інцидент в аеропорту Бішкека – це спланована акція киргизької влади, а не випадкове непорозуміння. Так, на думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса те, що трапилося, є наслідком того, що Киргизстан зараз перебуває в орбіті Росії, і керівництво цієї країни прагне демонструвати лояльність Кремлю.
«Тому поведінка киргизьких прикордонників на кордоні відносно його помічника свідчить про прогин, який робить Киргизстан. Очевидно, що вони роблять все для того, щоб показати Росії свою лояльність», – зазначив експерт у коментарі для Крим.Реалії.
Голова фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко вважає, що Україна у відповідь на подію має вимагати від киргизької сторони вибачень і докладних пояснень того, що стало причиною інциденту з Джемілєвим.
«Я думаю, що перший же представник провладної сили в киргизькому парламенті має хвилина в хвилину провести таку ж кількість часу на лінії паспортного контролю в будь-якому аеропорту України», – вважає Яременко.
Кримінальна справа, відкрита в Криму проти Чубарова, не матиме для нього особисто серйозних наслідків
При цьому експерти вважають, що кримінальна справа, відкрита в Криму проти Чубарова, не матиме для нього особисто серйозних наслідків. Так, Богдан Яременко вважає, що якщо голова Меджлісу й буде оголошений в розшук у Росії, це не створить йому жодних проблем за кордоном. Зокрема, на думку експерта, Чубаров зможе вільно відвідувати Туреччину, де запланований Всесвітній конгрес кримських татар.
«Справа проти Рефата Чубарова у Криму буде, швидше за все, мати протилежне значення, ніж, можливо, розраховують у Москві. Туреччина закриє на це очі і не надасть цьому ніякого значення абсолютно. Мені складно уявити, щоб турецьке правосуддя спробувало якимось чином переслідувати Чубарова за надуманими кримінальними справи з боку Російської Федерації», – сказав Яременко.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос також вважає, що за межами Росії у Чубарова не буде жодних проблем з правоохоронною системою у зв'язку з відкритою у Криму справою. На думку експерта, кримінальне переслідування голови Меджлісу спрямоване на внутрішню аудиторію і на кримських татар, щоб показати їм, яким може бути покарання за нелояльність.