29 травня у Києві відбувся ІІ Всеукраїнський з’їдз переселенців із Криму. Понад сто присутніх, серед яких – кримчани, які оселилися у різних областях України, активісти та делегати з окупованого півострова – ухвалили програму та план дій вимушених переселенців на наступний рік.
Зокрема, у документі йдеться про пільгове виділення земельних ділянок кримчанам на материку, розробку та ухвалення спеціального закону і державної програми щодо повернення Криму, законів про економічну діяльність на території АР Крим, про статус кримськотатарського народу та інше.
Кримчани звернулися до Кабінету міністрів і прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з вимогою реально працювати над деокупацією Криму
Також кримчани звернулися до Кабінету міністрів і прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з вимогою реально працювати над деокупацією Криму, а не лише робити гучні заяви.
«Від керівництва держави можна почути лише мантру «Крим – це Україна… Уряд місцями не виконує закони та власні постанови, регулярно порушує права кримчан», –йдеться у зверненні..
Один із організаторів заходу, громадський активіст Андрій Щекун зазначив у коментарі Крим.Реалії, що головна відмінність цього зїзду від минулорічного – професіоналізм: «Ті документи, які підготували на розгляд з’їзду – це фактично стратегія з деокупації, реінтеграції Криму. Громадськість вкотре говорить і знає, що робити стосовно тимчасово окупованих територій і щодо вимушених переселенців».
Активіст каже, що держава не вживає достатніх заходів для повернення окупованого півострова, а просвітницька, культурна робота повністю лягла на плечі громадськості.
«Це або непрофесіоналізм, або саботаж. Якщо це саботаж – давайте будемо ініціювати відсторонення таких людей від влади», – заявив Щекун.
Голова Державної служби України з питань Криму Аслан Омер Киримли, який теж був присутній на з’їзді, заявив, що повернення Криму – стратегічне завдання для України.
«Державна служба з питань Криму працюватиме для кожного українця на окупованій території і на материковій частині», – сказав він.
Народний депутат попередніх скликань, кримчанин Андрій Сенченко, коментуючи створення служби, підкреслив, що відомство має починати «не з написання дисертацій», а з реальних дій.
«Давайте дотиснемо питання, щоб припинити цей абсурд із поставками торварів до Криму. Очевидно, що, якщо українська ковбаса приїде туди і буде коштувати на вході до Криму на 30% дешевше, ніж краснодарська, то все одно вона буде продаватися за ціною краснодарської. А за цю різницю будуть фінансуватися банди Аксьонова. Давайте запишемо це як перше прохання до Держслужби» – сказав Сенченко.
Your browser doesn’t support HTML5
На з’їзд переселенців прибули і кримчани, які продовжують жити на окупованій території. Один із них, активіст Леонід Кузьмін, зазначив у коментарі Крим.Реалії, що російська влада у Криму робить і робитиме все, щоб на півострові не залишалося людей з активною громадянською позицією.
«Висловлювати українську позицію у Криму не є безпечно. Ми знаємо, багато активістів виїхали, багато продовжують виїжджати. Але є і такі, які вже звикли, що їх постійно допитують, викликають, обшукують. І вони все одно продовжують виконувати свою роботу», підкреслив він.
На думку Кузьміна, українська влада не має важелів впливу на ситуацію в Криму.
«Міжнародних спостерігачів не пускають, українські правозахисники або виїхали, або бояться. Ми можемо спиратися лише на дані російських правозахисників. Дуже складно коментувати, що може зробити Україна стосовно Криму. Єдине – відкрити пасажирські перевезення. Люди мають спілкуватися і вільно переміщатися, це також сприяє поширенню достовірної інформації», – сказав активіст.
ІІ Всеукраїнський з’їзд переселенців організувала громадська спілка «Координаційна рада організацій вимушених переселенців з Криму». Перший такий з’їзд відбувся 23 травня 2014 року.