Київ – Представники кримськотатарської діаспори Туреччини запропонували провести Всесвітній конгрес кримських татар на території цієї країни. Їхні співвітчизники в Криму цю ідею підтримують, але занепокоєні через можливе перешкоджання з боку російських силовиків. Голова фонду «Майдан закордонних справ», екс-генконсул України в Стамбулі Богдан Яременко в інтерв'ю для Крим.Реалії висловив свою думку про доцільність такого з'їзду, і розповів про те, що вже сьогодні українська влада може зробити для корінного народу Криму.
– Богдан Васильович, наскільки це взагалі вдала ідея – проводити Всесвітній конгрес кримських татар на території Туреччини?
– Я думаю, що це не та ситуація, коли можна вибрати між ідеальним і кращим. Тобто вибираєш між гіршим і найгіршим. Справа в тому, що ідеально було б проводити його в Криму, який є територією, що належить Україні. Де діє право і всі свободи: свобода совісті, свобода висловлювання і так далі.
Але очевидно провести в Криму цей з'їзд неможливо з абсолютно зрозумілих причин. Туди навіть не всі зможуть потрапити з тих, хто має там бути присутнім. Зокрема, лідери народу: і Мустафа Джемілєв, і лідер Меджлісу Рефат Чубаров.
Наскільки я знаю, на ранніх етапах цієї ідеї звучало дві пропозиції – Київ і Стамбул. Але зрозуміло, що існує абсолютно виправдане, як на мене, занепокоєння, що ті кримські татари, які з Криму поїдуть на подібне зібрання на територію материкової України, можуть мати величезні проблеми і з поверненням до Криму, і зі своєю власною безпекою після повернення. На них, очевидно, буде чинитися найстрашніший тиск.
Тому вибирали між тим, що є реальним. Вибрали Туреччину, наскільки я розумію, місто ще не визначене. Але Туреччина виглядає абсолютно нормальним логічним вибором у цій ситуації. Тому що це країна, в якій проживає найчисельніша кримськотатарська громада, і лідери якої говорять про нібито наявну у них політичну волю посприяти у вирішенні проблем кримськотатарського народу.
Так складається політична ситуація в Україні та Росії, що найкращим місцем для такого з'їзду виявляється Туреччина
Тобто збігається і воля, і бажання центральної влади цієї країни та можливості кримських татар. Так складається політична ситуації в Україні та Росії, що найкращим місцем для такого з'їзду виявляється Туреччина. Я вважаю, що це досить зважене, правильне рішення, хоча воно не знімає всіх проблем. Думаю, що на учасників з'їзду, які братимуть участь в ньому з території Криму, все одно буде чинитися тиск щодо повернення. Вони стануть об'єктами переслідування і тиску з боку ФСБ, інших федеральних структур, місцевої влади. Але, тим не менше, ці загрози значно менші, якби це було, скажімо, в Києві.
Плюс підключається інший гравець – Туреччина, який декларує свою готовність допомагати кримським татарам. Очевидно, тепер ми зможемо переконатися в тому, наскільки насправді президент Туреччини Ердоган і міністр закордонних справ готові допомагати кримським татарам, зокрема й уникнути переслідувань з боку федеральної влади Росії за участь у такому з'їзді на території Туреччини.
– На думку деяких членів Меджлісу, в ситуації, що склалася для кримських татар є перевагою те, що Туреччина є близьким економічним і політичним партнером Росії. До позиції Євросоюзу Кремль ставиться упереджено і насторожено, а Туреччина, як партнер, може стати своєрідним посередником між кримськими татарами і Москвою. Чи підтримуєте ви таку думку?
– У кримськотатарською співтоваристві є і залишаються такі диваки, які вважають, що і з Росією можна домовитися, що це партнер, цивілізована країна, з якою можна порозумітися. Я дуже скептичний з приводу того, наскільки Туреччина готова глибоко жертвувати власними інтересами для того, щоб допомагати кримським татарам. Але на сьогоднішній день факт того, що Туреччина заграє з Росією, сприяє тому, щоб реакція Росії на учасників з'їзду не була такою категоричною, якою вона могла бути, якби він проводився в Україні.
– Чи говорить недавній приїзд президента Ердогана і його заяви про підтримку кримських татар про те, що Туреччина зайняла більш дружню позицію стосовно України?
– Туреччина на рівні декларацій, політичних заяв, у яких вона приєднується до ООН або в НАТО, повністю підтримує територіальну цілісність України. Але водночас уряд цієї країни не робить абсолютно нічого для того, щоб перешкодити транспортному сполученню з Кримом, яке відбувається з турецьких портів. А також для того, щоб перешкодити авіаційному сполученню між Туреччиною і Кримом, хоча це суперечить не тільки зобов'язанням Туреччини в рамках її діяльності в ООН і НАТО, але і рішенням IKAO, членом якої є Туреччина, як авіаційна держава.
Так що в позиції Туреччини ще багато чого, що нам ще належить перевірити на практиці. Поки що є декларації і є деякі дії, які не завжди між собою узгоджуються.
– Але, до речі, кримським татарам набагато зручніше, вигідніше і безпечніше вирушати до Туреччини безпосередньо морем або на літаку. Чи можна порушити норми українського законодавства для того, щоб полегшити потрапляння представників кримськотатарського народу на конгрес?
Якщо ми хочемо позбавити кримських татар від незручностей, нам потрібно забрати Крим в Росії
– Природно, не можна. Це не тільки норми українського законодавства. Є рішення міжнародної організації цивільної авіації, яке підтверджує, що повітряний простір над Кримом є повітряним простором України. І без України там не можуть здійснюватися ніякі перельоти, поки там немає української влади. Відповідно Україна не може гарантувати або давати дозвіл на будь-які польоти й перельоти на територію півострова, звідки б вони не здійснювалися: або з Туреччини, або з Росії, або з України, або з будь-якої іншої держави світу.
Але Крим – це все-таки не інша планета. Неподалік існують міжнародні аеропорти. Так, це певні незручності. Але незручності пов'язані не з тим, що складно доїхати до аеропорту, а з тим, що Крим окупований Росією. Так що, якщо ми хочемо позбавити кримських татар від незручностей, нам потрібно, відповідно, забрати Крим в Росії, от і все! І всі незручності відразу зникнуть!
– На ваш погляд, як довго зможуть зберігатися структури національного самоврядування кримських татар, враховуючи величезний тиск з боку російської влади на них? Наскільки ймовірний сценарій, при якому Росія зруйнує Меджліс або перепідпорядкує його собі?
– Я думаю, що якраз конгрес і має давати відповіді на ці питання: наскільки такі органи можуть існувати в умовах анексії, чим і як займатися, як мають працювати керівні органи.
Спроби розколоти кримськотатарський рух здійснювалися і українською владою. Потрібно це визнати. Це була неправильна, ворожа політика з приводу цього народу. Як правило, вона асоціювалася з представниками Партії регіонів. Я сподіваюся, що після повернення Криму до складу України, така політика більше ніколи не буде проводитися українською владою. Навпаки, Україна взяла на себе зобов'язання в рамках відповідних конвенцій ООН надати відповідні статуси і Курултаю, і Меджлісу. Думаю, що цим шляхом Україна буде рухатися й далі.
– Зараз в Україні готується новий проект Конституції України. президент Петро Порошенко і Рефат Чубаров оголосили про те, що в розділі про Автономну Республіку Крим там мають бути враховані права кримських татар. Поки про це говорять абстрактно, і незрозуміло, що мається на увазі. Але можливо буде йтися про створення національної територіальної автономії в Криму. На ваш погляд, наскільки своєчасно яким-небудь чином змінювати статус Криму, поки півострів непідконтрольний Україні?
Є політичний процес повернення Криму, він вже почався
– Абсолютно своєчасно. Україна має створити всі механізми та необхідні центри для врегулювання кримського питання. Те, що ми не контролюємо цю територію, зовсім не свідчать про те, що ми можемо відкинути будь-які спроби втручатися у кримські справи. Є громадяни України, що залишилися на окупованій території, у яких є маса проблем, з якими ми маємо працювати. Є політичний процес повернення Криму, він вже почався. Тобто всім цим Україна має займатися.
І рішення кримськотатарського питання – це одне із складних питань, які необхідно, на мою думку, вирішити до повернення Криму до складу території України.
Ми маємо зрозуміти, в якому статусі повернеться Крим: або в тому, в якому він був раніше, або це буде все-таки національна кримськотатарська автономія. Якщо це буде кримськотатарська національна автономія, нам необхідно вирішити питання функціонування російської та української мов на це території. Все-таки ці групи за чисельністю будуть не меншими, ніж кримськотатарське населення.
«Майдан закордонних справ» – це один з ініціаторів вирішення питання таким чином. Можливо, варто створити пілотний проект на території материкової України до повернення Криму. Це може являти собою, скажімо, комбінований статус для кількох районів у місцях компактного проживання кримських татар.
Ми обов'язково маємо створювати цю систему, інакше ми повернемося в ту саму систему координат, в якій ми втратили Крим. Цього не можна допустити! Це буде злочином не тільки проти кримських татар. Це буде злочином проти України!
Нам потрібно створити орган, який би заміняв кримський парламент
Для цього нам потрібно не тільки працювати над Конституцією, а й створити якісь легітимні структури, які мають повноваження вносити зміни до Конституції України. Тому що поки не зрозуміло, хто буде ініціювати ці питання. Очевидно, нам потрібно створити орган, який би заміняв кримський парламент. Нам знову ж потрібний центральний орган виконавчої влади, який займається цим проблемами.
Такий підхід сповідує багато громадських організацій. Така вимога є. Також є і протидія цій ідеї. Але я думаю, що іншого виходу, ні з точки зору політики, ні з точки зору моралі в України немає. Ми повинні повертати Крим, чітко розуміючи, що це буде кримськотатарська національна автономія.
– Лідери кримських татар уже не раз говорили про можливе створення в окремих районах Херсонської області національної територіальної автономії. Я спілкувався з представниками Херсонського регіонального Меджлісу, і вони сказали, що після цих заяв у них погіршилися стосунки з місцевим населенням. Росіяни і українці подумали, що їх правам щось загрожує. У зв'язку з цим питання: чи не відштовхне Україна росіян і українців Криму, якщо зараз буде ухвалене рішення про створення кримськотатарської автономії на півострові?
Я взагалі не бачу в Україні жодних проблем з російським населенням.
– Я взагалі не бачу в Україні жодних проблем з російським населенням. Я не думаю, що тут існує проблема в етнічної приналежності тих, хто виступає проти цієї ідеї. Є нерозуміння того, що це означає. Є хвилювання за свої права.
Значить треба відповідати на ці питання! Потрібно пояснити, яким чином будуть гарантуватися права російськомовних і україномовних груп, і яким чином буде здійснюватися управління в тих районах, які матимуть своєрідний статус.
Законодавство не передбачає ніяких можливостей для того, щоб що-небудь віддавалося будь-якій етнічній групі, якщо йдеться про об'єкти власності, нерухомості. Тобто всі права громадян зберігаються в будь-якому випадку, якою областю або районом це би не було. Так що ці страхи абсолютно передчасні і не мають під собою жодних підстав. Тому що ми ще не маємо ні чіткого уявлення, як це зробити, ні чіткого плану дій, ні задумок, ні, скажімо проектів документів. Я думаю, що це спекуляції, що виникли або від незнання або, можливо, спеціально розігруються, щоб розпалювати ворожнечу.
Але ще раз скажу: ми зобов'язані цьому народу. Це малий народ, який абсолютно незаслужено ображений. І якщо ми бачимо своє майбутнє в цивілізованій Європі, то ми маємо певні зобов'язання в рамках конвенції Ради Європа про повагу до таких етнічних груп. Ми маємо думати, як ми будемо забезпечувати їх самобутність. Йдеться тільки про те. Про те, щоб забезпечити малому народу, який знаходиться на межі виживання, можливість підтримувати свою самобутність, не загубитися, не заблукати, чи не зникнути. Не йдеться про те, щоб обмежити в правах тих, хто говорить українською або російською. Це повний нонсенс!