Київ – Переважна більшість жителів України, для яких відпочинок у Криму був багаторічною звичкою, в цьому сезоні не поїдуть на півострів. За оцінками експертів, кількість курортників з материкової частини країни буде мінімальною у зв'язку зі скасуванням пасажирського сполучення, загрозою безпеці та небажанням їхати на територію, захоплену іншою країною. Як вважають представники турбізнесу, замість Криму українці віддадуть перевагу курортам Одещини та Херсонщини. А за межами України заміну півострову складуть Болгарія й Туреччина.
Говорячи про перспективи курортного сезону в анексованому Криму, слід зазначити, що туристична сфера України зараз переживає глибоку кризу. Кількість туристів на внутрішньому ринку країни значно зменшилася ще в минулому році. І, за прогнозами експертів, показники цього року будуть ще нижчими.
«Лютий був катастрофічним для всіх туроператорів, які створюють турпродукт і просувають його на території України. У лютому цього року обсяги не перевищували 20 відсотків тих показників, які були в лютому 2014 року, коли в Києві відбувалися трагічні події. У березні ситуація змінилася через настрої і певну стабільність у країні», – сказав віце-президент Асоціації лідерів туризму України Аркадій Маслов.
За його словами, на ринок виїзного туризму і внутрішній туристичний ринок України негативно впливає девальвація гривні, постійні, непрогнозовані стрибки ціни на іноземну валюту, а також нестабільна політична ситуація.
«Не відпочиваю з чужими чоловіками і на окупованих територіях»
За прогнозами експертів, ті туристи, які раніше віддавали перевагу відпочинку в Криму і цього року мають можливість провести відпустку на курортах, в основній своїй масі не поїдуть на півострів. Найпоширеніша причина – небажання відпочивати на території власної країни, яка була захоплена чужою державою.
Блогер з Києва Олександра Смілянська розповіла кореспонденту Крим.Реалії, що до анексії вона відпочивала в Криму упродовж 30 років.
«Кожного серпня великою компанією більше сотні людей їздили під Керч, в район Аджимушкая тридцять років поспіль. Тобто, я себе фактично не пам'ятаю без цього місця. Це точно така сама батьківщина, як вулиця Гоголівська в Києві, якою я ходила до школи», – зізналася вона.
Після того, як Росія проголосила півострів територією своєї країни, Олександра та її друзі були змушені відмовитися від багаторічної традиції.
«Причина не поїхати тільки одна: я не краду гроші, не сплю з чужими чоловіками і не відпочиваю на окупованих територіях», – пояснила вона.
Тепер Олександра відпочиває під Одесою, де, за її словами, можна непогано провести час, але там все одно не залишають мрії про те, що вона зі своїми друзями зможе повернутися до Керчі.
Представники турбізнесу стверджують, що небажання їхати на окуповану територію – це не єдина причина відмови українців відпочивати в Криму в цьому сезоні. Також багатьох зупиняє скасування пасажирського сполучення з півостровом і можлива загроза безпеці
Представники турбізнесу стверджують, що небажання їхати на окуповану територію – це не єдина причина відмови українців відпочивати в Криму в цьому сезоні. Також багатьох зупиняє скасування пасажирського сполучення з півостровом і можлива загроза безпеці. Віце-президент АЛТУ Аркадій Маслов вважає, що зважаючи на ці обставини відпочивати в Крим з материкової України практично ніхто не поїде. На його думку, більшість з тих, хто традиційно відпочивав на півострові, цього року віддадуть перевагу курортам на континентальній частині країни.
«У нас є Одеса, у нас є Херсон, в нас є Миколаїв. У нас є можливості Чорного моря, за типом відпочинку, і за принципом відпочинку ці території схожі на Крим», – зазначив Маслов.
У Болгарії не дорожче, ніж у Криму
Голова асоціації розвитку туризму півдня України Тетяна Волинець стверджує, що вибравши курорти, розташовані на материку, замість Криму українці не тільки підтримають вітчизняний турбізнес, а й будуть приємно здивовані цінами.
«Ще до подій, що відбулися рік тому, ціни в Криму були завищені. Багато клієнтів говорили про те, що якість послуг не відповідає ціновій політиці. У той же час ціни в прибережних областях материкової України більш адекватні, як у дитячому оздоровленні, так і в пансіонатах і базах відпочинку», – зазначила Волинець у коментарі для Крим.Реалії.
Найбільш низькі ціни на туристичні послуги цього року будуть встановлені в Херсонській області. Мінімальна плата за проживання в прибережній зоні там складе 120-150 гривень на день з людини
За її словами, найбільш низькі ціни на туристичні послуги цього року будуть встановлені в Херсонській області. Мінімальна плата за проживання в прибережній зоні там складе 120-150 гривень на день з людини.
«Щоправда, якщо говорити про Миколаївську область, вони дуже підняли ціни. Не знаю, з чим це пов'язано. Але якщо починає активно працювати ринок, то ціни знаходять свою нішу. Коли бізнесмен відчуває, що він не продається, він починає демпінгувати. Тобто, я думаю, що до початку сезону і там ціни вирівняються», – сказала Волинець.
За її оцінками, в середньому туристи з України на відпочинок у південних регіонах материкової частини країни в цьому сезоні витратять 3,5-4 тисячі гривень. Як вважає Волинець, це значно менше, ніж вони витрачали в Криму.
Також експерти відзначають, що певна частина туристів, які раніше відпочивали на півострові, вирушать за межі країни – в першу чергу, в Болгарію і Туреччину.
«Щодо Болгарії – розвиватимуться автобусний та авіаційний напрямки. Плюс поїдуть в Туреччину. Це ті дві країни, які в своєму нижньому тризірковому сегменті складуть конкуренцію Криму. На півострові в середньому турист витрачав 200-300 доларів на тиждень, приблизно ту ж суму в євро він витратить в Болгарії», – сказав у коментарі для Крим.Реалії директор з маркетингу та продажу туроператора TUI Ukraine Тарас Демура.
Деякі відпочивальники з України, за його словами, віддадуть перевагу Чорногорії та Грузії, але курорти цих країн будуть куди менш популярними, ніж Туреччина і Болгарія.
Лієв: загальна кількість туристів буде менша за мільйон
Екс-міністр курортів і туризму Криму Олександр Лієв вважає, що українці, які раніше оздоровлювалися в кримських санаторіях, цього року будуть шукати установи санаторно-курортного комплексу, подібні до них.
«Найбільш відповідні здравниці можна буде знайти в Карпатах. Я думаю, що карпатські здравниці вже відчули анексію Криму припливом курортників, які традиційно їздили в Криму. Це вже помітні цифри», – сказав Лієв у коментарі для Крим.Реалії.
На думку екс-міністра, кількість туристів, які віддають перевагу пляжному відпочинку, цього року в Україні різко скоротиться. Серед тих українців, у яких буде можливість вирушити на море, більшість, як вважає Лієв, замість Криму вирушить в Одеський регіон.
«Минулого року цей регіон не показав великого попиту, але зберіг свій туристичний потік на рівні позаминулого року. Але розуміючи, що в цілому турпотік у країні зменшувався, то Одеса, зберігши показники на рівні позаминулого року, показала, що туристичний потік Криму все-таки на неї перерозподілився», – зазначив Лієв.
За його інформацією, за минулий рік Крим відвідали близько мільйона туристів з України, більша частина з яких приїхала з Дніпропетровської, Луганської, Донецької та Харківської областей.
Цього року влада Криму розраховує прийняти 4,3 мільйона відпочивальників. У місцевому міністерстві курортів і туризму прогнозують, що більша частина з них приїде з Росії, але також, як вважають кримські чиновники, півострів відвідають курортники з Європи і навіть Китаю.
Олександр Лієв вважає, що очікування у нинішньої влади Криму надмірно завищені.
Кримський сезон цього року поб'є антирекордні показники, і кількість туристів, за моїми прогнозами, складе менше мільйона осібОлександр Лієв
«Кримський сезон цього року поб'є антирекордні показники, і кількість туристів, за моїми прогнозами, складе менше мільйона осіб. Виходячи з пропускної спроможності аеропорту і порома можна говорити, що це буде близько 700 тисяч осіб», – сказав він.
При цьому Лієв зазначив, що зменшення туристичного потоку з материкової частини країни в Крим не тільки не грає на руку Україні, але й суперечить її інтересам. Екс-міністр вважає, що якщо українці не будуть приїжджати на відпочинок до Криму, це буде ще більше розривати гуманітарні зв'язки з півостровом і зменшувати шанси на повернення анексованої республіки.