Крим напередодні виборів

Павло Казарін

14 вересня Крим обиратиме собі Держраду. У перегонах беруть участь 14 партій, серед яких на п'ять років виберуть 75 депутатів – 50 за закритими списками і ще 25 у мажоритарці. Але, фактично, вибір пропонують робити між Путіним і Путіним.

Останні чверть століття Крим обирав між проросійськими і проукраїнськими силами. Позиції останніх були слабкі, але, як мінімум в публічному просторі, залишалося місце для якоїсь пікіровки. Тепер же в передвиборчих газетах панує повна одностайність, головна теза якої – проти всього «старого» за все «нове». Головним ворогом оголошена корупція і колишні чиновники з Партії регіонів. Вельми сумнівна ставка, якщо врахувати, що ці самі чиновники є в партійних списках більшості фаворитів гонки.

За відсутності ідеологічного конструкту всі апелюють до головної публічної персони – Путіна. Кожна партія бореться за імідж найбільш пропрезидентської сили. На першій сторінці передвиборчої газети КПРФ тільки дві цитати: «Путін про КПРФ» і «Путін про Зюганова», самому Зюганову дали заговорити лише на другій сторінці. А газета партії «Родіна» нагадує, що її співзасновник – це Дмитро Рогозін, який тепер є близьким соратником «самі-знаєте-кого». Втім, у цьому сенсі Крим мало відрізняється від інших регіонів Росії.

На першій сторінці передвиборчої газети КПРФ тільки дві цитати: «Путін про КПРФ» і «Путін про Зюганова», самому Зюганову дали заговорити лише на другій сторінці

Зате Крим відрізняється в іншому. Звичайна історія для російської глибинки – політичні партії дружньо лають головного місцевого боярина (або його опричнину в місцевих Закзборах) і обіцяють донести до царських палат всю правду про кривду. Але в Криму ця матриця зламана. Перші номери списку «Єдиної Росії» – в.о голови республіки Сергій Аксьонов і спікер Держради Володимир Константинов – головні фігуранти «кримської весни». Вони ж – єдині афілійовані з Кремлем кримські політики. Критикувати їх – значить, критикувати нове громадянство півострова. На це не наважується ніхто. Більше того, доходить до абсурду, коли лідер місцевого осередку ЛДПР Сергій Шувайников в інтерв'ю розповідає про те, що він від природи опозиціонер: «як і Володимир Вольфович – я завжди говорив гостро, різко», а абзацом нижче зізнається, що Жириновський взяв його на посаду голови осередку завдяки рекомендації Сергія Аксьонова та Володимира Константинова.

У той же час, на виборах в Криму не представлена ліберальна «Громадянська платформа». В принципі, це закономірно. Для кримчан, котрі радіють новому громадянству півострова, вони занадто ліберальні, а для їхніх опонентів – недостатньо. Умовно кажучи, щоб отримати голоси останніх, «Громадянська платформа» має закликати повернути Крим Україні, чого вона собі дозволити не може. А будь-яка інша риторика з їхнього боку для проукраїнськи налаштованих кримчан буде недостатньо опозиційною.

Але куди більш помітна практично повна відсутність кримських татар у партійних списках партій-фаворитів. У списку «Єдиної Росії» їх троє – Ремзі Ільясов (3-є місце), Лентун Безазієв (19) і Едіп Гафаров (40-е). У списку ЛДПР значиться лише Муса Сеїтмеметов (15-й номер). У КПРФ, «Родіни» і «Справедливої Росії» в списках і зовсім немає жодного кримського татарина. Це виглядає досить знаменно на тлі заяв Сергія Аксьонова про те, що представники кримськотатарської спільноти в органах влади «дозволять більш ефективно вирішувати національні проблеми».

Ще одна прикмета часу – повна відсутність у ЗМІ передвиборчої соціології

Ще одна прикмета часу – повна відсутність у ЗМІ передвиборчої соціології. Якщо вона і є, то лише в закритому форматі. Від того про результати можна тільки гадати: крім ЄдРа шанси на потрапляння в парламент обіцяють КПРФ і ЛДПР. Вважається, що перші пройдуть за рахунок все тих же бабусь, а ЛДПР – як і скрізь у Росії – за рахунок любителів простих рецептів і епатажних обіцянок. Причому на передвиборчих плакатах цих двох сил кримчан агітують загальноросійські лідери – Зюганов і Жириновський. А от Сергій Миронов кримський осередок своєї «Справедливої Росії» увагою обділив.

Втім, з рекламою в ЗМІ все теж не густо. За російськими законами розміщувати політагітацію можна лише в тих виданнях, які зареєстровані за російським же законодавством. У Криму таких немає або практично немає. Від того вся агітація переважно віддана в «наружку».

Втім, особливої уваги до нинішньої передвиборчої кампанії в Криму теж немає. На день голосування заплановані відразу два великих заходи в різних кінцях півострова – військово-історичний фестиваль у Севастополі і джаз-фестиваль у Коктебелі: ті, хто мають намір їх відвідати, навряд чи дійдуть до дільниць у найближчу неділю. Одночасно Сергій Аксьонов закликав опонентів нової реальності «заспокоїтися» і в день голосування «з'їздити на риболовлю».

Півострів розслабився і приготувався отримувати задоволення.

Павло Казарін, кримський журналіст, московський оглядач Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції