Прокуратура Автономної Республіки Крим направила до суду обвинувальний акт стосовно колишнього заступника командира севастопольського спецпідрозділу «Беркут» Олександра Чередниченка ‒ його підозрюють у зраді.
У прокуратурі стверджують, що в 2014 році Олександр Чередниченко перешкоджав в'їзду до Криму представників міжнародних організацій та працівників державних і правоохоронних органів України, організувавши перевірки документів на контрольно-пропускному пункті «Чонгар». Про цю справу та роботу колишнього українського «Беркута» в Криму йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Начальник відділу прокуратури АР Крим Олександр Пікуль розповів Крим.Реалії подробиці звинувачення.
Чередниченко дав вказівку особовому складу прямувати на перешийок ЧонгарОлександр Пікуль
‒ Досудовим слідством встановлено, що Чередниченко, будучи громадянином України, погодився працювати в незаконно створеному органі окупаційної влади на посаді командира спеціального муніципального підрозділу «Беркут», заснованого незаконно обраним керівництвом міста. Чередниченко в ніч з 26 на 27 лютого 2014 року дав вказівку особовому складу, який був озброєний табельною автоматичною вогнепальною зброєю, набоями та спецзасобами, залишити місце дислокації та прямувати на перешийок Чонгар на межі Криму та Херсонської області. Надалі Чередниченко забезпечив потрапляння на територію півострова озброєних осіб з незаконних формувань і заважав тому, щоб до Криму в'їжджали представники міжнародних організацій, державних та правоохоронних органів України.
Олександр Пікуль підкреслює, що санкція статті про державну зраду передбачає покарання від 12 до 15 років в'язниці.
‒ Сьогодні у нас є вже кілька вироків у подібних справах, де обвинувачені засуджені на великі терміни, тому будемо сподіватися на швидкий розвиток справи.
Журналісти Крим.Реалії спробували зв'язатися з Олександром Чередниченком для отримання коментарів щодо висунутого проти нього звинувачення, проте зробити це прямо не вдалося. Ось що відповіли в пресслужбі Росгвардії, у віданні якої перебуває нинішній підрозділ Чередниченка:
«Співробітники спеціальних підрозділів ОМОН, «Беркут» не можуть нічого коментувати і не можуть бути ні в ефірі, ніде. Ми навіть обличчя їх не показуємо, як я можу його контакти дати? По-перше, звинувачення ще треба довести, по-друге, він є співробітником, значить ми не можемо його ніяк розкривати».
У коментарі севастопольському виданню «Форпост» командир севастопольського «Беркута» під час подій на Майдані Сергій Колбін висловив думку, що за допомогою кримінального переслідування Олександра Чередниченка українська влада готується до майбутніх обмінів полоненими з Росією:
Українська влада готується до майбутніх обмінів полоненими з Росією
«Зараз активізувався процес обміну полоненими, Україна віддає громадян, які незаконно утримуються у в'язницях. Для того, щоб створити собі «резерв для обміну», а заодно і продемонструвати свою активну діяльність, всі ці, так звані, кримські прокуратури та інші держоргани заводять справи на співробітників спецпідрозділів, правоохоронних органів, суддів. І в будь-якій, лояльній до України державі, таким чином, людину можна затримати та видати».
Журналіст Центру журналістських розслідувань Євген Лешан, який досліджував події того періоду в Криму, нагадує, як севастопольський «Беркут» перейшов на бік Росії і що саме робив у її інтересах.
Відвели убік, потім навіть вистрілили в повітряЄвген Лешан
‒ Повернулися вони з Києва відразу після участі в подіях Майдану. Судячи з відеозаписів, співробітники кримського «Беркута» могли бути серед тих, хто стріляв і причетний до вбивств на Майдані. Коли в Севастополі їх зустріли з квітами та обіймами, вони не вагалися, на чий бік стати, і перейшли на службу до російських окупантів. Колишній «Беркут» стояв на всіх трьох дорогах, які вели до Криму з материкової України, мобілізували ветеранів спецпідрозділів, росіяни видали їм зброю. Безліччю свідчень підтверджується, що за спинами «Беркута» стояли російські війська: і військові автомобілі, і бронетехніка. Вони підпорядковувалися незаконним органам влади, проводили незаконні затримання, побиття українських активістів. При мені так затримали американського журналіста: його відвели убік, потім навіть вистрілили в повітря. Це було фактично беззаконня.
Євген Лешан вважає, що «Беркут», який перейшов на бік Росії став своєрідним символічним прапором «російської весни» як у Криму, так і на Донбасі.
‒ Нинішні дії «Беркута» у Криму простежити нескладно, тому що вони дуже часто пов'язані з репресіями проти кримських татар. Під час обшуків, затримань надлишково застосовують силу, демонструють її, наганяючи багато бійців. Безумовно, «Беркут», як фахівців, залучають до таких акцій. Я пам'ятаю кадри, які облетіли весь світ, коли ексберкутівця Сергія Кусюка помітили на розгоні масових акцій у Москві. Нічого дивного тут немає: професіонал у галузі насильства та придушення протестів буде затребуваний у країні, яка тільки цим і займається. Поліцейська держава любить поліцейських. Їм надана послуга, і за неї вони будуть дерти горлянки.
Кримський адвокат Едем Семедляєв стверджує, що російські силовики, серед яких є колишні співробітники підрозділу «Беркут», виявляють надмірну жорсткість під час роботи на півострові.
Обов'язково мають виламати двері, навіть якщо господар будинку готовий відкритиЕдем Семедляєв
‒ Дійсно, на обшуки до кримських татар, мусульман приїжджає величезна кількість співробітників ОМОНу, ФСБ. Все це проходить як контртерористична операція: силовики в повній амуніції, з автоматами, пістолетами, ножами. Вони обов'язково мають виламати двері, навіть якщо господар будинку готовий відкрити. Робиться все, щоб налякати людей, шокувати від самого ранку, зіпсувати їхнє майно. У кримських татар упродовж п'яти років було проведено близько 500 обшуків, і ніде не були знайдені ні зброя, ні вибухові речовини. Але силовики все одно вриваються в будинки, де живуть сім'ї з малолітніми дітьми, вагітні жінки. Згідно з нормативними актами, співробітники російських правоохоронних органів мають бути самою люб'язністю, самою тактовністю, але на ділі все навпаки.
Едем Семедляєв зазначає, що реакції російської влади Криму на письмові скарги адвокатів і правозахисників, в яких повідомляється про подібну поведінку російських силовиків, немає.
(Текст подготував Владислав Ленцев)