Доступність посилання

ТОП новини

«Заклеїти, зафарбувати абзаци»: у Криму позбуваються скандального розділу в підручнику історії


Скандал навколо підручника «Історія Криму. 10 клас», у якому міститься розділ про «кримських татар-колаборантів» у роки Другої світової війни, отримав продовження. У Міністерстві освіти, науки та молоді російського уряду Криму вирішили вилучити з підручника окремі абзаци, але не шляхом перевидання, а канцелярським способом.

Двотомний підручник «Історія Крим. 10 клас» був надрукований і представлений у лютому цього року. Його підготувала група з десяти кримських учених у межах російського федерального проекту «Історія Росії через історію регіонів». Але вже перша частина видання викликала скандал і дискусію щодо того, які наслідки вона може мати.

Йдеться про зміст розділу «Національна політика окупантів. Колабораціонізм», де кримським татарам несправедливо приписують «активну й часто добровільну колабораціоністську діяльність» у роки Другої світової війни в порівнянні з представниками інших національностей. Розповідь про депортацію кримськотатарського народу з Криму 1944 року в цьому підручнику теж не відповідає розповідям очевидців. Усупереч свідченням про те, що багато кримських татар у засланні й дорогою з Криму помирали від голоду й нестерпних умов життя, автори підручника зобразили більш «гуманну» картину депортації.

Після скарг кримськотатарських активістів і депутата Держдуми Росії від Криму Руслана Бальбека представники Міністерства освіти Криму вилучили підручник зі шкіл, і вивчивши, вирішили вирізати з нього скандальну інформацію.

«Творчий підхід до вирішення проблеми»

На початку травня прес-служба Міносвіти, науки та молоді Криму повідомила російському інформагентству РИА «Новости», що з підручника вилучать весь розділ, присвячений колабораціонізму в Криму в роки Другої світової війни. Після коригування підручників чиновники планують знову передати їх кримським школам.

З метою зняття соціальної напруги було ухвалене рішення прибрати з підручника весь розділ, присвячений вимушеній чи свідомій взаємодії з фашистами представників різних національностей

«З метою зняття соціальної напруги було ухвалене рішення прибрати з підручника весь розділ, присвячений вимушеній чи свідомій взаємодії з фашистами представників різних національностей, які проживали на території Криму в роки війни», ‒ цитує видання прес-службу кримського міністерства.

Водночас, у Міністерстві освіти, науки та молоді Криму у відповідь на звернення кримського юриста Ленури Єнгулатової повідомили, що робоча група міністерства вирішила вирізати не розділ, а лише окремі його абзаци.

Вирішили вирізати, заклеїти, зафарбувати окремі абзаци, сторінки, де викладений матеріал, який викликав неоднозначну оцінку окремих жителів Криму
Міносвіти Криму

«Матеріал, викладений на сторінках навчального посібника, викликав неоднозначну реакцію окремих жителів Криму. У зв'язку з тим, що в міністерство надійшли звернення громадян з цього питання, а також для недопущення соціальної напруженості в суспільстві, всі екземпляри цих навчальних посібників зараз не використовуються в навчальних закладах... Робочою групою (сформованою для вивчення скарг на підручник ‒ КР) ухвалене рішення вирізати, заклеїти, зафарбувати окремі абзаци, сторінки, де викладений матеріал, який викликав неоднозначну оцінку окремих жителів Криму», ‒ відзначили в кримському міністерстві.

За словами Ленури Єнгулатової, вона просила надати їй протоколи та рішення робочої групи щодо подальшої долі підручника, але документів вона не отримала, тому наразі залишається неясним, що саме буде вилучене з підручника: глава чи окремі її абзаци.

«Що порадувало, так це творчий підхід до вирішення проблеми. До вересня школи Криму отримають пап'є-маше з підручника з «Історії Криму» для 10 класу. Пропоную міністерському клубу «Очманілі ручки» надіслати їм поштою клей, фломастери, кольорові олівці, розмальовки та інший канцелярський антураж для творчого підходу та напрацювання моторики рук», ‒ коментує юрист рішення кримського Міносвіти.

Що порадувало, так це творчий підхід до вирішення проблеми. До вересня школи Криму отримають пап'є-маше з підручника
Ленура Єнгулатова

Прес-секретар Міносвіти, науки та молоді Криму Антон Гаркавець не зміг розповісти про те, чи дійсно в міністерстві хочуть коригувати підручники шляхом зафарбовування та заклеювання. Однак він повідомив Крим.Реалії, що вилучити з підручника передбачається все-таки весь розділ «Національна політика окупантів. Колабораціонізм», а не його окремі абзаци.

«Було ухвалене рішення, з метою зниження соціальної напруженості, вилучити цей параграф із навчальних посібників до початку навчального року (2019-2020 років ‒ КР). Яким чином це робитиметься, поки думають. Але ця робота буде виконана до початку нового навчального року», ‒ повідомив Антон Гаркавець.

«Видання має використовуватися в навчальному процесі»

Автор розділу підручника, навколо якого розгорівся скандал, ‒ проректор Кримського федерального університету імені Вернадського, завідувач кафедри політичних наук і міжнародних відносин, член Експертно-консультативної ради при голові російського уряду Криму Сергій Юрченко відмовився говорити з кореспондентом Крим.Реалії про заплановане вилучення його роботи зі шкільного підручника. Він повідомив, що перебуває на конференції, і попросив зателефонувати пізніше. Але потім не відповідав на дзвінки.

Сергій Юрченко
Сергій Юрченко

Раніше Сергій Юрченко в інтерв'ю прес-службі Кримського федерального університету висловлювався проти вилучення цього підручника зі шкіл.

«Позиція авторів навчального посібника, зокрема й моя, полягає в тому, що видання виконане з дотриманням всіх наукових і методичних канонів, тому воно може й повинно використовуватися в навчальному процесі. Ми прагнули дати зважену оцінку складного явища. Те, що цей матеріал може викликати різні реакції, напевно, справедливо, але для мене справедливо й те, що виховати молоде покоління на основі неуваги до деяких важливих історичних сюжетів неможливо», ‒ наголосив він.

Колега Сергія Юрченка, співавтор підручника, кримський вчений Олександр Герцен раніше припускав в інтерв'ю Крим.Реалії, що тему, яка викликала протести, «можна було написати якось інакше, і на окремих моментах не акцентувати проблему на якийсь один конкретний етнос». Інші співавтори підручника, з якими зв'язався кореспондент Крим.Реалії, від коментарів утрималися.

Кримінальне продовження скандалу

Кримська влада вважає вилучення частини тексту єдиним варіантом виправити допущену в підручнику помилку. Чиновники поки не побачили в виданні ознак порушення російського законодавства, фактично чинного після 2014 року на території Криму. Хоча раніше представники Ради кримських татар, створеної при підконтрольному Росії кримському уряді, просили перевірити зміст підручника в межах статті 282 КК Росії (розпалювання ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності).

«Безвідповідальність та слабка громадянська позиція авторів навчального посібника, членів науково-редакційної ради, координатора проекту, рецензентів і комісій, які рекомендували його до використання в освітньому процесі, на наш погляд, спричинили порушення статті 282 Кримінального кодексу Росії. Тому Рада кримських татар ухвалила рішення звернутися до депутата Держдуми Руслана Бальбека з проханням ініціювати проведення низки експертних досліджень, за результатами яких вирішити питання про притягнення до відповідальності всіх причетних до цього факту осіб», ‒ йдеться в заяві Ради кримських татар.

Про те, що підручник «сприяє розпалюванню міжнаціональної та релігійної ворожнечі серед нового покоління», говорили Заслужений працівник освіти АРК, глава Об'єднання кримськотатарських працівників освіти «Мааріф» Сафуре Каджаметова та низка кримськотатарських активістів. Але поки російські слідчі органи цих прохань не почули.

Тим часом у Києві Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом розпалювання міжнаціональної ворожнечі щодо кримськотатарського народу за частиною 1 статті 161 Кримінального кодексу України.

«Зараз вживаються заходи щодо встановлення осіб, причетних до скоєння вказаного правопорушення та вирішується питання про призначення лінгвістичної експертизи навчального посібника», ‒ повідомили у відомстві.

За українським законодавством, санкція статті про розпалювання міжнаціональної ворожнечі передбачає покарання у вигляді штрафу або виправних робіт на період до трьох років, або обмеження волі до п'яти років з позбавленням права займатися певною діяльністю на той самий період. Автори та ініціатори створення підручника «Історія Криму» для 10 класу перебувають на анексованому півострові, і наразі недоступні українським слідчим.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG