Колишній голова російської адміністрації Євпаторії Андрій Філонов залишиться під арештом до 30 листопада 2019 року. Філонова затримали у квітні 2019 року за звинуваченням у перевищенні посадових повноважень. За версією ФСБ Росії, Філонов змінював тип дозволеного використання земельних ділянок для подальшої передачі їх в оренду за заниженою вартістю.
Зокрема, російське слідство вважає, що Андрій Філонов завдав бюджету збитків у 35 мільйонів рублів, змінивши цільове призначення 14 гектарів землі навколо лиману в селищі Заозерному, таким чином, знизивши орендну плату для забудовника. Друга кримінальна справа, яку пізніше приєднали до першої, пов'язана з безоплатною передачею комерційній організації державного майна на суму майже в 44 мільйони рублів.
Під час одного з судових засідань у жовтні Андрій Філонов сказав журналістам, що готовий відстоювати свою репутацію та довести неспроможність претензій силовиків:
«Коли закінчать повне опитування свідків ‒ там 22 слідчих на 15 свідків ‒ і висунуть звинувачення, після цього я почну давати свідчення, пояснювати кожен момент, кожне питання. І я впевнений, що більшість питань знімуться ще у процесі слідства, не сумніваюся в цьому. А з тих питань, які будуть викликати сумніви, ми будемо доводити їхню спроможність і відсутність корупційного чинника в суді. Це питання моєї честі та репутації, цю дорогу потрібно пройти. Це невід'ємна частина процесу, коли ти хочеш довести власну правоту, і в таких масштабах, особливо за ці п'ять років кожного мера за те, що ставиться мені в провину за 2016 рік, можна розстріляти вже по вісім разів. Утримувати ситуацію у перехідний період, займатися тим, щоб приходили інвестиції, щоб люди вкладали гроші ‒ непросте завдання. Я працював п'ять років і пишаюся цим».
Напередодні громадських слухань щодо питання зміни цільового призначення землі в селищі Заозерному, у лютому 2019 року російські силовики затримали Євгена Каракашева ‒ лівого активіста, який дотримується анархістських переконань. Він виступав проти забудови лиману. Офіційно його звинуватили в екстремізмі та публічних закликах до терористичної діяльності за повідомлення в соцмережі в 2014-2015 роках.
Тоді першим про затримання Каракашева повідомив Андрій Філонов, назвавши анархіста та його однодумців провокаторами, «які намагалися розігнати хвилю, зіграти на протестних настроях». Російський адвокат, захисник Євгена Каракашева Олексій Ладін передбачає, що євпаторійський мер міг бути тим, хто ініціював кримінальну справу проти активіста.
Це дає підстави вважати, що колишній мер Євпаторії був одним із ініціаторів кримінальної справи проти КаракашеваОлексій Ладін
‒ Одним із напрямів його громадської діяльності було якраз недопущення забудови на лимані. Хтось може вважати це збігом, хтось ‒ ні, але саме в день громадських слухань Євген Каракашев був затриманий правоохоронними органами, причому співробітниками ФСБ. В цей же день тодішній мер Євпаторії виявив незвичайну обізнаність про затримання Каракашева й розповів, що затримана група провокаторів, які дестабілізують громадську ситуацію в місті. Це дає підстави вважати, що колишній мер Євпаторії був одним з ініціаторів кримінальної справи стосовно Євгена Каракашева. Звичайно, формально Андрій Філонов не має жодного відношення до кримінальної справи. Те, що я сказав ‒ це припущення захисту, засновані на фактах.
У квітні 2019 року, коли вже затримали самого Філонова, Північно-Кавказький окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону визнав Євгена Каракашева винним у справі про заклики до тероризму в соцмережі «ВКонтакте» і засудив його до 6 років колонії загального режиму.
Тим часом в Євпаторії з'явилася ініціативна група, яка збирає підписи під листом до президента Росії Володимира Путіна з вимогою звільнити Андрія Філонова. Автори звернення в соцмережах стверджують, що справа євпаторійського мера має «упереджений характер»:
«Ми були на всіх судових засіданнях, ми своїми очима бачили, як виносяться вердикти, як не беруть до уваги доводи захисту на користь домашнього арешту, не долучають до справи наші з вами підписи, тисячі підписів простих євпаторійців, простих кримчан».
Крим.Реалії зв'язалися з авторами повідомлення, але ті відмовилися від коментарів. Варто зазначити, що Андрій Філонов, у свою бутність головою російської адміністрації Євпаторії, був активний у соцмережах і медіа-просторі. Його команда придумала йому прізвисько «айронмер». У неділю Філонов виходив на пробіжку разом з жителями Євпаторії. Після арешту батька на пробіжку вийшли старші з його п'ятьох дітей ‒ дочка Даша та син Саша.
У 2018 році «айронмер» знявся в «Ералаші» і зіграв у бадмінтон із тодішнім віцепрем'єром Криму Віталієм Нахлупіним ‒ якого через деякий час також заарештували.
Політолог з Криму, кандидат історичних наук Олександр Севастьянов впевнений, що Андрій Філонов постраждав за свою популярність і політичну вагу на місцевому рівні.
‒ Він займався активною публічною діяльністю, створював собі політичний імідж ‒ горезвісний «айронмер». Якби він був абсолютно вмонтованою у систему людиною, яка не продукує політичну активність, а був просто адміністратором, тоді, можливо, на нього взагалі не звернули б увагу. Якби він увійшов у політичне партнерство з кримською владою, він діяв би в її фарватері, був одним з її публічних осіб у кримському масштабі. Однак Філонов вважав за краще діяти самостійно, через свої московські зв'язки. Керівники Криму побачили в цьому певну фронду й вирішили просто позбутися такого перспективного політичного діяча.
Вирішили позбутися такого перспективного політичного діячаОлександр Севастьянов
Олександр Севастьянов вважає, що тільки серйозні зусилля Андрія Філонова з підтримкою ззовні можуть призвести до того, що кримінальна справа розвалиться в суді.
‒ Але при цьому він перестане бути політичною фігурою. У російській системі, якщо людина вже опинилася в пащі у «правоохоронної» системи, то політичне майбутнє надалі важко уявити. При цьому ми в цій умовно-правовій реальності, яку спостерігаємо в Криму, не можемо бути впевненими в тому, наскільки претензії до Філонова взагалі обґрунтовані: засновані вони на конкретних фактах, чи ж це суто сфабрикована справа? Але, безумовно, це була публічна акція, для того щоб всі інші мери зрозуміли, що треба сидіти тихо. Причому це акція з боку кримської влади, а раніше була акція з боку Москви, коли затримували ексмера Ялти Андрія Ростенка.
Ексдепутат Алуштинської міськради Павло Степанченко, який провів у СІЗО три роки за звинуваченням у вимаганні, але не визнав провину й продовжує оскаржувати свій вирок, переконаний, що Андрію Філонову не вдасться захиститися в російських судах Криму.
У Філонова, швидше за все, буде реальний термінПавло Степанченко
‒ Мене з Філоновим утримували в камері СІЗО. Він молодець, тримається, займається спортом. Що стосується матеріалів його справи, я в деталі не влазив, але він, природно, провину свою не визнає, заперечує всі дії, категорично спростовує. Але якщо вже під варту потрапив, звільнитися вкрай складно. У Філонова й через стан здоров'я є свідчення, і сім'я. Він багатодітний батько. Наскільки я розумію, є завдання посадити ‒ його посадять, він буде відбувати термін покарання. Єдина підтримка ‒ засобів масової інформації та громадськості, це може полегшити його долю. Якщо проводити аналогії з Алуштою, аналогічні за тяжкістю злочини, які ставили у провину ексмеру Ігорю Сотову, призвели до того, що він утримується під домашнім арештом. Таке було ухвалене рішення. Ось побачите, термін у нього буде умовним. А у Філонова, швидше за все, буде реальний термін.
(Текст підготував Владислав Ленцев)