У Керчі падіння гілки з дерева в звичайному житловому масиві вбило літню жительку міста. Через кілька днів жінка померла в лікарні від набряку мозку. Її рідні звинувачують у трагедії комунальні служби і мають намір скаржитися до російських правоохоронних органів. Чому ця трагедія стала можливою, з'ясовували Крим.Реалії.
Інцидент із падінням дерева в житловому масиві на вулиці Островського трапився ще 7 січня. Літня жінка ввечері поверталася від рідних і у дворі житлового будинку на неї впала важка гілка. Постраждалу доставили в реанімацію, а 10 січня стало відомо, що від отриманої травми вона померла.
Місцеві журналісти з'ясували, що родичі загиблої мають намір з'ясувати причини події і шукати відповідальних, які допустили це.
«Бабусю вбило дерево»
Як розповіла внучка загиблої керчанки Віта (прізвище не уточнюється), її бабуся після падіння на неї гілки з дерева померла від набряку мозку внаслідок крововиливу. «У Різдво, 7 січня, впала гілка на голову моєї бабусі, через що вона отримала черепно-мозкову травму, і 10 січня померла в реанімації. Дуже важко приймати те, що мою 71-річну бабусю вбило дерево. Ще важче усвідомлювати, що ця трагедія може повторитися з кожним, хто живе або є гостем в нашому районі», – розповідає вона.
За словами Віти, на вулиці Островського чимало аварійних дерев, які місцеві комунальники не поспішають прибирати. Тому вона вважає, що на місці її загиблої бабусі може виявитися будь-хто, в тому числі і діти, оскільки на цій вулиці розташований дитячий майданчик.
Сильний вітер, негода – і трагедія може повторитисяВіта
«Усі дерева сухі і старі. Після бурі величезні гілки застрягли в деревах. Їх потрібно спилювати. Сильний вітер, негода – і трагедія може повторитися. Комунальна служба гілки прибрала тільки з проїжджої частини. Весь дитячий майданчик у гілках, центральна вулиця Островського в гілках. Людям страшно ходити! Дуже хочеться, щоб комунальні служби взялися за свої прямі обов'язки, і через них не гинули люди», – каже Віта.
Кореспондент Крим.Реалії з'ясував, що на території, де сталася трагедія, проводяться слідчі дії. 15 січня на місці працювали російські силовики.
Частина території у дворі будинку обгороджена.
Також у районі вулиці Островського почалися роботи з обрізки дерев, які постраждали в результаті налипання мокрого снігу під час рясних снігопадів 7 січня.
Мільйони на зелені насадження
Ми вивчили російський портал держзакупівель і з'ясували, що щорічно керченські чиновники витрачають кілька мільйонів рублів на послуги з догляду за зеленими насадженнями в місті. Але ця робота проводиться досить специфічно.
Наприклад, минулого року в управлінні житлово-комунального господарства адміністрації Керчі заплатили майже 10 мільйонів рублів за послуги з догляду за зеленими насадженнями, інвентаризацію, облік та паспортизацію дерев, а також висадку нових. Але, згідно з умовами контракту, всі ці роботи передбачалися лише в парках і скверах Керчі. У житлових масивах нічого подібного не передбачалося.
Цього року на ці ж цілі чиновники мають намір витратити ще 9 мільйонів рублів. Управлінням житлово-комунального господарства адміністрації міста вже оголошений тендер.
Торгів, що стосувалися б інвентаризації та вирубки аварійних дерев у житлових районах міста, ми не знайшли ні за цей рік, ні за попередні.
Зносити дерева керченські комунальники вважають за краще біля берегової лінії і в зелених зонах міста, розповідають місцеві жителі.
«Щоб зрозуміти, чого більше немає в Керчі, потрібно всього півгодини прогулятися містом. Немає Вишневої алеї вздовж стежки, немає клумби з трояндами між смугами руху на Айвазовського, і 60-річні туї переполовинили. Немає зрошувальних фонтанчиків на газонах набережної, тому трава суха і гинуть дерева і чагарники. Немає більше паркової частині набережної – тепер там приватна власність – смуга перешкод, частину дерев спиляли, частина загнулася або загинається. Засихають туї та блакитні ялини біля театру», – розповідає керченська активістка на умовах анонімності.
Отримати роз'яснення начальника управління житлово-комунального господарства підконтрольної Росії адміністрації Керчі В'ячеслава Карпова нам не вдалося. У його приймальні, дізнавшись, хто дзвонить, заявили, що Карпов «найближчим часом буде зайнятий на нарадах і виїздах».
У свою чергу, заступник голови адміністрації Керчі Євген Адаменко, який курирує сферу ЖКГ у місті, повідомив, що трагедія сталася на території, підконтрольній приватній керуючій компанії. Тому кадрові та адміністративні висновки підуть тільки після з'ясування всіх обставин того, що сталося.
З'ясовуватимемо, наскільки це вина цієї керуючої компанії, тому що фактор важких погодних умов теж присутнійЄвген Адаменко
«Сьогодні це (загибель керчанки – КР) відбулося на території, яку обслуговує комерційна керуюча компанія. Дерево відноситься до загальнобудинкового майна, відповідальність за нього лежить на керуючій компанії. Але зараз з'ясовуватимемо, наскільки це вина цієї керуючої компанії. Тому що фактор важких погодних умов теж присутній. Все це відбулося після урагану, обмерзання, снігопаду. Треба у всьому розібратися. Слідчі органи працюють», – заявив Євген Адаменко Крим.Реалії.
Дерева на дорогах, автомобілях і газовій трубі
Жителі Керчі стверджують, що аварійних дерев у місті дуже багато і вони доставляють чимало проблем, але комунальні служби не поспішають реагувати на скарги. Підтвердження їхніх слів можна знайти на сайті адміністрації міста. У розділі «Черговий у місті» регулярно з'являються повідомлення про необхідність обрізки і видалення дерев у різних частинах міста.
Наприклад, в один день можуть фіксувати по чотири скарги і прохання обрізати сухі дерева. Подібні скарги повторюються і від різних адресатів.
Нерідко місцеві комунальники вживають заходів, вже коли настали незворотні наслідки. «Кіровський район. Суха тополя впала на припаркований автомобіль, просять обстежити інші дерева і, за необхідності, провести обрізку або знесення. <...> Орджонікідзевський район. Обрізка дерев, потрібна вишка («Аршинцево)», – йдеться в одному з повідомлень.
Історій, пов'язаних із падінням дерев в Керчі, чимало. У ЗМІ щоразу з'являються розповіді про псування майна місцевих жителів і блокування руху на дорогах. Тільки з початку цього року через негоду дерева падали відразу на кількох вулицях, у тому числі і біля зупинки громадського транспорту, перегородивши проїжджу частину.
А у дворі житлового будинку на вулиці Сурова впало дерево вибило з опор і погнуло газову трубу. Фахівці пошкоджень не виявили.
Про те, як січневий снігопад валить дерева в Керчі, можна подивитися на відео, що опублікувало місцеве видання Kerch.fm.
Незважаючи на частоту падіння дерев, про смертельні випадки поки не повідомлялося. Загибель 71-річної керчанки стала першим серйозним «дзвінком» місцевим комунальникам.