Доступність посилання

ТОП новини

Російський податок на майно в Криму: за що платити, як рахувати, чи можна виправити помилки?


Багатоквартирний будинок на проспекті Острякова в Севастополі. Ілюстративне фото
Багатоквартирний будинок на проспекті Острякова в Севастополі. Ілюстративне фото

У Криму почали стягувати податок на майно, який російська податкова служба нараховує з січня 2020 року. При цьому передбачені податкові відрахування, низка пільг, а в перші три роки ‒ знижувальні коефіцієнти.

Про те, як саме він розраховується, які особливості має і кому його можна не платити, в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин з'ясовував разом із податковим консультантом з Краснодарського краю Росії Тетяною Суфіяновою та власницею хостела в Судаку Наталією Кириченко.

‒ Пані Тетяно, за що нараховується цей податок та за якою схемою?

Суфіянова: Платниками цього податку є тільки ті громадяни, в яких у власності є об'єкт нерухомості. Це може бути житловий будинок, квартира або кімната, гараж, машино-місце, інші будівлі, будинки чи споруди. Причому будинки та житлові споруди, розташовані на дачних земельних ділянках, теж належать до житлових будинків. Податок рахується від кадастрової вартості: у нас є об'єкт нерухомості, у нього є кадастрова вартість, і ми множимо кадастрову вартість на нашу податкову ставку, що становить 0,1% для житлових будівель, 0,5% для іншої нерухомості та 2% для комерційної нерухомості.

‒ Що за податкові відрахування та знижувальні коефіцієнти?

Для Республіки Крим цей податок новий, і перші три роки, окрім відрахувань, діють знижувальні коефіцієнти
Тетяна Суфіянова

Суфіянова: Це так звані неоподатковувані квадратні метри: наприклад, у людини є у власності кімната на 70 квадратних метрів. Припустімо, у неї кадастрова вартість півтора мільйона рублів, але цей громадянин платитиме податок не з усіх 70 квадратних метрів, а тільки з 50, тому що діє податкове вирахування 20 квадратних метрів на квартиру. Коли ми застосували податкові відрахування, дивимося на знижувальні коефіцієнти. Для Республіки Крим цей податок новий, і перші три роки, окрім відрахувань, діють знижувальні коефіцієнти. У результаті сума податку буде невисока.

‒ Потрібно самому все це прорахувати?

Суфіянова: Ні, розрахунки проводить податкова інспекція, самій людині не потрібно нікуди йти. І що найкраще, кожен може зареєструватися в особистому кабінеті платника податків на сайті податкової служби, причому абсолютно безкоштовно. На цьому сайті людина побачить, яке у неї майно взагалі є на обліку в податковій інспекції, як щодо нього розраховується податок, за якою формулою, які там відомості. І якщо раптом громадянин з розрахунком не згодний, він має повне право звернутися до податкової інспекції і попросити виправити помилку або внести якісь правки. Це робиться дуже швидко, прямо при вас, і ви отримуєте виправлене податкове повідомлення. Тобто якщо прийшла неправильна, з вашої точки зору, сума, лякатися не варто ‒ все можна виправити. До речі, уточнити кадастрову вартість можна шляхом замовлення виписки кадастрової вартості ‒ або в кадастровій палаті, або через багатофункціональний центр. Як показує практика, кадастрова вартість рідко дуже відрізняється від ринкової. Вона регулярно оновлюється на сайті kadastr.ru ‒ там теж можна дізнатися вашу кадастрову вартість за адресою.

‒ Чи є якісь пільги при нарахуванні цього податку?

Пенсіонер має право не платити податок на майно за один об'єкт нерухомості одного виду
Тетяна Суфіянова

Суфіянова: Так, для інвалідів I та II групи, для пенсіонерів. Тут вже потрібно пільгу заявляти. Наприклад, пенсіонер має право не платити податок на майно за один об'єкт нерухомості одного виду. Припустимо, у вас дві квартири й два гаражі, ви пенсіонер. Ви маєте право заявити пільгу щодо однієї квартири та одного гаража. Щоб це зробити, потрібно подати заяву в податкову інспекцію, в якій можна поставити термін на цю пільгу: або на один рік, або термін взагалі не вставляти. Так пільга стане необмеженою в часі, і щороку не треба її подавати.

‒ Торік Голова комітету російського парламенту Криму з бюджетно-фінансової, інвестиційної та податкової політики Ольга Виноградова в ефірі телеканалу «Вести Крым» розповіла докладніше про знижувальні коефіцієнти:

«На перший податковий період, тобто перший рік, у 2021-му ми отримаємо квитанції лише на 20% від суми податку, наступного року вже буде 40%, потім 60%. Тобто у перші три роки законодавець дає пільгу для того, щоб введення податку було плавним, без великих потрясінь. Базово ми завжди наводимо цифру щодо міста Сімферополя: на трикімнатну квартиру податок складе близько 400 рублів».

‒ Пані Наталю, ви як власниця хостелу маєте якісь труднощі з податком на майно?

Кириченко: У кримчан виникає дуже багато запитань у зв'язку з новим податком, тому що один з видів заробітку ‒ можна сказати, навіть основний для нас ‒ це оренда власних приміщень. Тобто ми здаємо кімнати у приватних будинках, які зведені на землі під індивідуальне житлове будівництво. І як тепер цей податок позначиться на нашому бізнесі, на нашій роботі? Від якої суми він буде вираховуватися, що впливатиме на розрахунок цього податку саме для тих людей, які здають свої приміщення в найм, в оренду? Це й індивідуальні підприємці, це й самозайняті.

Тільки дві системи оподаткування звільняють ІП від податку на майно: спрощена система та патент
Тетяна Суфіянова

Суфіянова: Якщо ви самозайнятий, то є просто звичайна фізособа, яка зареєструвалася відповідно, і здаєте вашу, наприклад, квартиру або одну з квартир в оренду, то в цьому випадку податок на майно сплачується. Податок на професійний прибуток не замінює податок на майно, у кодексі про це нічого не сказано. Якщо ж йдеться про підприємця, який зареєструвався як ІП і який застосовує або патент, або спрощену систему оподаткування, то відносно того майна, яке застосовується в його підприємницькій діяльності, податок на майно не сплачується. У тому випадку, якщо підприємець працює на загальноприйнятій системі оподаткування, зі сплатою ПДФО 13%, зі сплатою ПДВ, він не звільняється від податку на майно. Тобто тільки дві системи оподаткування звільняють ІП від податку на майно: спрощена система та патент. І це тільки щодо того майна, яке якраз застосовується в його підприємницькій діяльності.

‒ Є ще уточнення, Наталю?

Кириченко: Так, я хотіла запитати: з якої суми нараховуватиметься цей податок? З квадратних метрів, з кадастрової вартості, з ринкової вартості?

Суфіянова: Припустимо, у вас є нерухомість 70 квадратних метрів, її кадастрова вартість півтора мільйона рублів. Застосовуємо відрахування 20 метрів і для решти 50 метрів пропорційно знаходимо кадастрову вартість. Уже її множимо на нашу ставку податкову й на знижувальний коефіцієнт. Якщо йдеться про комерційну нерухомість, там відрахування не передбачене, тому ми беремо нашу кадастрову вартість і множимо на ставку для комерційної нерухомості ‒ 2%, плюс знижувальний коефіцієнт. Якщо раптом ви цим майном почали володіти не з початку року, а з середини року, то тут необхідно відповідно зменшити суму податку, в цьому випадку ‒ розділити навпіл. Коли ви отримуєте повідомлення, там дуже докладно все розписано: і квадратні метри, і кадастрова вартість, і ставка, і знижувальний коефіцієнт.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG