Доступність посилання

ТОП новини

Острів, де планували деокупацію Криму: як виглядав Зміїний до війни з Росією


Острів Зміїний до обстрілу та захоплення Росією
Острів Зміїний до обстрілу та захоплення Росією

Російські військові захопили український острів Зміїний у Чорному морі, знищивши на ньому всю інфраструктуру, повідомляє українська влада. 13 українських прикордонників та морських піхотинців ВМС України, які утримували його оборону, загинули 24 лютого. Пів року тому на цьому острові президент України Володимир Зеленський обговорював із кримськими журналістами стратегію деокупації анексованого Росією півострова. Крим.Реалії згадують, яким тоді був Зміїний.

«Зміїний – це острів і це символічно. Будь-який острів будь-якої (площі) території української землі, і ми захищатимемо всією нашою міццю», – заявляв Володимир Зеленський в інтерв'ю Крим.Реалії та журналістам редакцій, що висвітлюють кримську тематику, в серпні 2021 року.

Його слова справдилися 24 лютого, коли російські військові кораблі атакували острів після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив спеціальну військову операцію в Україні.

«Російський корабель, йди на х ...!»

Атака на Зміїний тривала протягом дня 24 лютого. Через обстріл з російських кораблів та авіації на острові не залишилося жодної вцілілої будівлі, яка, в тому числі, служила бойовими позиціями.

«Територія була обстріляна артилерією крейсера «Москва» та патрульного корабля «Василий Быков». Після цього здійснено авіаційний наліт російським «Су-24», – повідомила пресслужба ВМСУ.

Проте українські прикордонники та морські піхотинці Військово-морського флоту Збройних сил України до останнього обороняли острів.

Острів Зміїний у Чорному морі, кадр з борту українського військового гелікоптера, серпень 2021 року
Острів Зміїний у Чорному морі, кадр з борту українського військового гелікоптера, серпень 2021 року

До вечора 24 лютого українська влада оголосила, що Зміїний захоплений Росією. 13 українських прикордонників, котрі його обороняли, загинули.

«Українська правда» опублікувала фрагмент аудіозапису діалогу українських прикордонників на Зміїному та російських військових, які вимагали здатися.

– Я російський військовий корабель. Пропоную скласти зброю і здатися, щоб уникнути кровопролиття та невиправданих жертв. Інакше по вас буде завдано бомбового удару, – двічі повторює командування російського корабля.

– Російський військовий корабель, йди на х..! – відповідають українські прикордонники.

(Обережно, в аудіозаписі чути нецензурну лексику)

Усі хлопці-прикордонники героїчно загинули. Але не поступилися
Володимир Зеленський

«Усі хлопці-прикордонники героїчно загинули. Але не поступилися», – сказав Володимир Зеленський. Він заявив, що має намір надати всім загиблим звання Героїв України посмертно.

У Міністерстві оборони Росії заявили, що частина українських прикордонників на Зміїному здалася. Підтверджень цієї інформації з незалежних джерел немає.

На момент, коли цей матеріал був готовий до публікації, українське інформагентство УНІАН із посиланням на українського радника міністра внутрішніх справ Вадима Денисенка повідомило, що острів Зміїний перебуває під контролем України.

«Два невідомі кораблі підійшли до острова Зміїний, обстріляли пірс. Вимагали від українських прикордонників здатися, але не визначили терміни. Після чого відійшли від острова. Станом на сьогодні острів Зміїний наш», – цитує Денисенка телеканал «Настоящее Время» (створений компанією RFE/RL за участі «Голосу Америки»).​

Наразі немає інформації з інших джерел щодо ситуації з островом Зміїний.

Острів-сусід Криму

Внаслідок російських артобстрілів 24 лютого на Зміїному більше не залишилося нічого, що багато років до цього створювалося там. Крим.Реалії вирішили нагадати, яким він був. Фото острова зроблено у серпні 2021 року кореспондентом Крим.Реалії в рамках поїздки для інтерв'ю з Володимиром Зеленським напередодні першого міжнародного саміту «Кримська платформа», присвяченого питанням деокупації Криму, анексованого Росією у 2014 році.

Острів тоді став майданчиком для обговорення питань відновлення контролю України над своїми територіями, окупованими Росією.

Зміїний сусідить у Чорному морі з анексованим Росією Кримом. Між ними – 300 км.

Острів Зміїний на карті
Острів Зміїний на карті

З нього українські прикордонники контролювали акваторію Чорного моря аж до західного узбережжя Криму, зокрема спостерігали за активністю навколо газодобувних вишок українського підприємства «Чорноморнафтогаз», захоплених Росією.

Таке сусідство Зміїного з Росією українська влада вважала фактором ризику. Тому сценарій відбиття можливої агресії на ньогоу попередні роки включали до програм військових навчань, включно з українсько-американськими «Сі Бриз».

Лінії України та Румунії

На шельфі навколо Зміїного розташовані значні запаси нафти і газу, через які на початку 2000-х років влада Румунії ініціювала питання про делімітацію континентального шельфу та виняткових економічних зон у Чорному морі в Міжнародному суді ООН у Гаазі.

У результаті Міжнародний суд ООН у Гаазі розмежував море між Україною та Румунією приблизно посередині між лініями, на які претендували сторони. Тому захоплення Зміїного Росією тепер може загрожувати не лише Україні, а й Румунії.

Зміїний багато років був найбільш закритою територією України та його південно-західним прикордонною межею.

Прикордонний пост України на острові Зміїний у Чорному морі, фото 2021 року
Прикордонний пост України на острові Зміїний у Чорному морі, фото 2021 року

У радянські роки там розміщувався підрозділ протиповітряної оборони, а акваторію охороняли радянські військові та прикордонники. Після розпаду Радянського Союзу контроль над островом ослабнув і в його акваторії процвітали контрабанда і браконьєрство.

У роки незалежної України Зміїний став об'єктом військової інфраструктури, там був пункт Державної прикордонної служби України.

Селище для військових та пам'ятник російським матросам

Цивільних об'єктів на острові не було. Щоб довести у міжнародному суді право України на 12-мильну економічну зону навколо Зміїного, на острові заснували селище Біле. Воно складається лише з кількох будинків, у яких жили лише українські військові.

Так виглядала будівля селищної ради селища Біле до обстрілів Росії, фото 2021 року
Так виглядала будівля селищної ради селища Біле до обстрілів Росії, фото 2021 року

На Зміїному планували побудувати православний храм на честь святого великомученика Георгія Побідоносця – покровителя воїнів і всіх, хто опинився в зоні військових дій або наражається на небезпеку, про що нагадував пам'ятний знак.

Пам'ятний знак на острові Зміїному, серпень 2021 року
Пам'ятний знак на острові Зміїному, серпень 2021 року

На острові було встановлено пам'ятний знак «25 російським матросам, які загинули смертю хоробрих 1905 року». Ймовірно, йдеться про російсько-японську війну, яку Росія тоді програла.

Пам'ятний знак «25 російським матросам, які загинули смертю хоробрих у 1905 році» на острові Зміїний, серпень 2022 року
Пам'ятний знак «25 російським матросам, які загинули смертю хоробрих у 1905 році» на острові Зміїний, серпень 2022 року

І якщо російські військові на острові знищили все, як повідомляють у ВМСУ, то, ймовірно, знищено може бути і цей пам'ятник.

ДОВІДКА: О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін оголосив про початок воєнних дій на території України. Різні регіони України зазнають масованого обстрілу. Всі головні події сьогоднішнього дня читайте у «живому блозі» на Крим.Реалії, інформація постійно оновлюється.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG