Доступність посилання

ТОП новини

«Силовики борються з незадоволеними»: обшуки в Євпаторії та арешт за старий пост


Колаж
Колаж

Російський Євпаторійський міський суд заарештував на три доби Абдуллу Ібрагімова за адміністративною статтею через «публічну демонстрацію атрибутики або символіки екстремістських організацій». Причиною став пост від 2013 року з символікою партії «Хізб ут-Тахрір» на сторінці Ібрагімова «ВКонтакте».

Кримчанина затримали вранці 22 липня після обшуків у будинку його батька, 57-річного Алі Ібрагімова, та в магазині, що належить родині. Як повідомила правозахисниця Лутфіє Зудієва, співробітники російського Центру з протидії екстремізму в цивільному одязі спершу забрали Абдуллу та іншого сина Алі Ібрагімова, 27-річного Мустафу, у невідомому напрямку.

Українська прокуратура Автономної Республіки Крим та Севастополя порушила кримінальне провадження за фактом обшуків, які у відомстві вважають незаконними. Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова закликала міжнародну спільноту відреагувати на неправомірні дії російських силовиків.

Про новий прецедент з обшуками й арештами на півострові йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

‒ Ось як Мустафа Ібрагімов розповів активістам «Кримської солідарності» про події 22 липня:

Мустафа Ібрагімов
Мустафа Ібрагімов

«Я був удома, вони намагалися спочатку увірватися, дуже агресивно поводились, кричали: «Кувалду діставайте, ламаємо ворота». Я кажу, почекайте, я відкриваю. Відкрив хвіртку ‒ вони забігли зі щитами, з автоматами, кричали, намагалися штовхати, скрутити мене, заламати, але я не дався й просто присів. Потім один зі співробітників ОМОНу штовхнув мене в потилицю, від чого я вдарився об тротуарну плитку головою. Батька й матір вони не чіпали, але на молодшого брата одягли наручники й поклали на підлогу... У принципі, в магазин, де були мій двоюрідний брат і середній брат Абдулла, вони зайшли нормально, тільки налякали покупців, тому що там теж був ОМОН. Вони крикнули всім вийти з магазина, і це ж продуктовий, де продаються сири, тому, звісно, є ножі ‒ вони відразу прибрали ножі в бік, не знаю чому, і зачитали постанову».

‒ Зі слів Мустафи, у цій постанові йшлося, що ось таким чином відділ боротьби з екстремізмом і тероризмом шукає причетних до заборонених організацій, але що цікаво, разом із силовиками прийшли також і співробітники Роспотребнадзору:

Швидше за все, все це залякування за стандартною схемою, нічого більше в голову не приходить
Мустафа Ібрагімов

«Вони оглядали наші продукти на предмет санкційних товарів ‒ м'ясну продукцію, молочну продукцію. Їх цікавило, чи є моє індивідуальне підприємство в системі «Меркурій» і чи проходить нею весь товар. Але тут постійно змінюються умови, правила, тому цей товар через «Меркурій» не проходив. Вони сказали, що немаркована продукція нібито буде вилучена, але врешті-решт, у принципі, нічого не вилучили. Описали деяку продукцію ‒ масло, домашні сири, деякі ковбаси ‒ і все це запакували в кілька мішків, опечатали до з'ясування обставин. Все це досі в магазині, торгувати не заборонили. Швидше за все, все це залякування за стандартною схемою, нічого більше в голову не приходить. Мабуть, магазину варто очікувати штрафу».​

Кримські татари прийшли до будинку Алі Ібрагімова, де російські силовики проводили обшук. Євпаторія, 22 липня 2021 року
Кримські татари прийшли до будинку Алі Ібрагімова, де російські силовики проводили обшук. Євпаторія, 22 липня 2021 року

‒ З нами на зв'язку експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов ‒ як ви оцінюєте ці події з обшуками в Євпаторії та арештом Абдулли Ібрагімова?​

Відомі випадки, коли вранці вони вривалися до людини з обшуком, а потім вона виявлялася свідком у справі
Олександр Сєдов

– Його звинувачували в межах статті адміністративного кодексу, і для цієї мети привозити ОМОН, Центр «Е» та інших силовиків, щоб провести обшук у двох приміщеннях ‒ це точно перебір. Хоча в Криму це не рекорд: відомі випадки, коли вранці вони вривалися до людини з обшуком, а потім вона виявлялася свідком у справі. В цьому випадку використання обшуку вже стає стандартною процедурою, якщо силовики приходять до когось у будинок ‒ без цього практично ніколи нічого не обходиться. Їхня мета ‒ залякати активістів, кримських татар, а також, можливо, спровокувати їх. Уже не раз у межах адміністративних справ проводили обшуки відразу в декількох будинках, і людей, які обурювалися, також садили на кілька діб за протидію поліції та за проведення несанкціонованих масових заходів.

Олександр Сєдов, експерт Кримської правозахисної групи
Олександр Сєдов, експерт Кримської правозахисної групи

‒ Тобто провести обшук для російських силовиків ‒ самоціль, по-вашому?​

Людині інкримінують публікацію в соціальній мережі, яку він зробив до окупації Криму. Тут цілий букет порушень
Олександр Сєдов

– Вони прийшли, щоб затримати людину, а тут раптом ще щось знайдуть. Узагалі, якщо обшук проводиться в межах якоїсь справи, він має залишатися в цих межах ‒ а не так, що приведімо для перевірки всіх: Роспотребнадзор, пожежників. Який стосунок це має до притягнення до відповідальності за публікацію в соціальній мережі? Однак уже сам факт проведення подібного обшуку за адміністративною статтею порушує право на свободу приватного та сімейного життя, оскільки підстав для таких дій у силовиків не було. Вони також не пустили адвокатів на проведення обшуку ‒ це порушення права на захист. Та й сама суть обвинувачення: людині інкримінують публікацію в соціальній мережі, яку він зробив до окупації Криму. Тут цілий букет порушень.

Нові обшуки в Криму: російські силовики прийшли в будинок кримських татар в Євпаторії (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

‒ А саме? Ви маєте на увазі ретроактивне застосування російського законодавства?

‒ По-перше, сам факт переслідування за публікацію в соцмережі порушує свободу вираження думок. По-друге, те, що публікація зроблена до окупації, порушує право на покарання тільки на підставі закону. Тобто Абдуллу Ібрагімова покарали за дії, які на час їхнього вчинення не були злочином. Це усталена практика російських судів: якщо людина не видалила пост, то вона нібито продовжує скоювати злочин. Роспотребнадзор періодично оновлює базу заборонених матеріалів, і виходить, що людям треба перевіряти всі свої статті та публікації на наявність цих матеріалів, інакше вони підпадають під адміністративне переслідування. По-третє, в цьому випадку порушуються норми міжнародного гуманітарного права, які забороняють застосовувати законодавство держави-окупанта на окупованій території.

Російські силовики біля будинку кримського татарина Алі Ібрагімова
Російські силовики біля будинку кримського татарина Алі Ібрагімова

– Яку мету, по-вашому, в такому разі ставлять собі російські силовики?​

Категорично не рекомендую що-небудь публікувати «ВКонтакте», тому що ця соцмережа, судячи з усього, активно співпрацює з ФСБ
Олександр Сєдов

– Російська Федерація на окупованій території не ставить собі за мету боротися з екстремізмом або тероризмом. Вони борються з незадоволеними, з тими, кого необхідно переслідувати у межах політичної доцільності. Можуть затримувати адвокатів, як, наприклад, було з Емілем Курбедіновим, можуть затримувати активістів, у яких виявили якийсь старий пост. Саме «Хізб ут-Тахрір» ‒ дуже зручний привід, причому експерти ФСБ не з'ясовують тонкощі. Наприклад, прапори деяких ісламських держав містять символи, схожі на символіку «Хізб ут-Тахрір», але людей усе одно переслідують за це. Загалом, це просто інструмент боротьби з активістами ‒ було б бажання. Я категорично не рекомендую що-небудь публікувати «ВКонтакте», тому що ця соцмережа, судячи з усього, активно співпрацює з ФСБ і надає силовикам серйозні інструменти для пошуку не тільки в публікаціях, а й у коментарях.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG