Міністерство закордонних справ України закликало світову спільноту звернути увагу на факти зникнення і викрадення людей на території анексованого Криму та окупованого Донбасу. Відповідну заяву опубліковано на офіційному сайті відомства з нагоди Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень.
За інформацією МЗС України, Прокуратура АРК розслідує 117 фактів насильницького зникнення, позбавлення волі або викрадення людей на території півострова.
«У переважній більшості випадків були виявлені факти, що свідчать про причетність до зникнень російської окупаційної влади. Зафіксовані випадки залякування родичів зниклих, свідків, а також відсутність ефективного розслідування», – йдеться в заяві.
За даними українського МЗС, «серед жертв насильницьких зникнень в окупованому Криму більшість становлять кримські татари».
Зокрема, у відомстві нагадали про викрадення і вбивство в березні 2014 року кримськотатарського активіста Решата Аметова. Також у МЗС наголосили, що член виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар Ервін Ібрагімов, викрадений 24 травня 2016 року, вважається зниклим безвісти досі.
Крім того, в заяві йдеться про те, що факти насильницьких зникнень українських і кримськотатарських активістів в анексованому Криму відображені в позові України проти Росії у справі про порушення російською стороною Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, який у 2017 році був поданий до Міжнародного суду ООН.
«Світова спільнота повинна тримати такі порушення з боку Росії як держави-окупанта в фокусі своєї постійної уваги та посилювати тиск на РФ у всіх випадках насильницьких зникнень», – вважають у МЗС.
«У зв'язку з цим важливим є посилення міжнародного тиску на Російську Федерацію з метою виконання нею зобов'язань як держави-окупанта», – додали в відомстві.
Після анексії Криму на території півострова стали фіксувати випадки викрадення людей, переважно з числа кримських татар. При цьому в кримському управлінні Слідкому Росії стверджували, що «масових зникнень кримських татар на півострові немає».
За даними активістів, до 2019 року з моменту анексії Криму Росією зникли 44 кримчанина, 15 – вважаються зниклими безвісти.