Старший науковий співробітник Інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України Андрій Федоренко розповів Крим.Реалії, що навала сарани, яку очікують в Криму, безпосередньо пов'язана з посухою на півострові.
«Стадна сарана особливо часто з'являється у спекотні роки, коли скорочується кількість площ, де вона може харчуватися. Зазвичай ці комахи живуть у плавнях річок, по берегах каналів, де багато вологи. Коли її не вистачає, сарана починає розселятися, перелітає на поля і з'їдає все. У Криму з кожним роком все сильніше і сильніше проявляється опустелювання: вологи недостатньо, відбувається засолення ґрунтів. Резервації, де живе сарана, стають меншими. Відповідно, чергова навала сарани стає більш імовірною», – пояснив він в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Федоренко підкреслює, що цьому також сприяють відсутність зрошення в північному Криму і велика кількість непридатних сільськогосподарських земель у різних районах півострова.
Раніше про ймовірність нашестя сарани в Криму попереджав Керівник кримської філії ФГБУ «Россільгоспцентр» Андрій Олексієнко.
«М'яка і безсніжна зима 2020 року сприяла гарній зимівлі сарани. При проведенні весняних контрольних ґрунтових розкопок з'ясувалося, що життєздатність яєць склала 97%», – зазначив фахівець.
За його словами, в 2020 році вже виявлені осередки у Первомайському і Нижньогірському районах Криму.
У Криму через дефіцит води почали закачку з артезіанських свердловин у водогін, що постачає жителів Сімферополя.
Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов стверджує, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
У травні наповнюваність водосховищ Криму знизилася на 7,1 млн кубометрів, визнали в кримському Держкомводогоспі.
У Постійному представництві президента України в АРК повідомили, що постачання води в анексовані Росією Крим і Севастополь через Північно-Кримський канал можливе тільки після деокупації півострова.
11 червня на пресконференції в Києві прем'єр-міністр України Денис Шмигаль сказав, що питання про відновлення поставок дніпровської води в Крим в українському порядку денному немає.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.