Засуджений у «справі «українських диверсантів» Андрій Захтей 11 грудня зможе подати заяву про умовно-дострокове звільнення. Про це кореспонденту Крим.Реалії розповіла його дружина Оксана Захтей.
На її думку, якщо можливий черговий обмін утримуваними особами між Україною і Росією «просуватиметься такими ж темпами, як зараз», то найімовірніше її чоловік вийде на свободу за УДЗ.
«Мій чоловік Андрій Захтей сидить у в'язниці у справі диверсантів уже чотири роки. На сьогодні з кримських диверсантів він найдовше перебуває у в'язниці. Через пів року в грудні Андрій вже зможе подати заяву на умовно-дострокове звільнення. Якщо обіцяний президентом обмін просуватиметься такими ж темпами, як зараз, то мій чоловік швидше вийде з умовно-дострокового, ніж за обміном», – розповіла Оксана Захтей на акції, яку 21 травня під Офісом президента України в Києві провели родичі українців, які перебувають в російському ув'язненні.
Учасники акції також намагалися зв'язатися телефоном із прессекретарем українського президента Юлією Мендель, однак вона не взяла слухавку.
А в Офісі президента раніше повідомили, що Зеленський має намір домагатися повернення українських політв'язнів, які перебувають на території Росії та в анексованому Криму, після завершення епідемії COVID-19.
У російському ув'язненні, за даними уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, перебувають від 113 до 115 громадян України. У списку Кримськотатарського ресурсного центру значаться 86 кримських політв'язнів. Такі ж цифри – у Кримської правозахисної групи.
ФСБ Росії в серпні 2016 року оголосила про затримання в анексованому Криму групи «українських диверсантів», які нібито готували теракти на півострові. Затриманих деякий час утримували в московському СІЗО в Лефортово, після – повернули до Криму.
Російські спецслужби заявляють, що затримані у цій справі Євген Панов і Андрій Захтей планували здійснити теракти на об'єктах туристичної та соціальної інфраструктури півострова.
13 липня 2018 року підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму засудив Панова до 8 років колонії суворого режиму. Він відмовився від угоди зі слідством. Євген Панов повернувся в Україну з російського ув'язнення в рамках обміну у вересні 2019 року.
Захтей підписав досудову угоду зі слідством. Його засудили до 6 років і 6 місяців колонії суворого режиму, а також штрафу 220 тисяч рублів (близько 105 тисяч гривень).
Влада України заперечує російські звинувачення на адресу українців і називає їх провокацією російських спецслужб.
«Великий обмін» утримуваними особами між Україною і Росією
7 вересня відбувся обмін утримуваними громадянами між Україною і Росією. Літак із 35 українцями приземлився в київському аеропорту «Бориспіль». В Україну повернулися 24 моряки, захоплені ФСБ Росії восени 2018 року в районі Керченської протоки, кримчани Едем Бекіров, Володимир Балух, Олександр Кольченко, Олег Сенцов, затриманий і засуджений в окупованому Криму Євген Панов, а також українці Роман Сущенко, Павло Гриб, Станіслав Клих, Микола Карпюк, Артур Панов, Олексій Сизонович.
Посольство Росії в Києві опублікувало групову фотографію осіб, звільнених Україною в межах обміну, але на ній – лише 24 людини із заявлених 35. Офіційного списку осіб, переданих Росії, досі немає. Відомо, що Росії, зокрема, були передані підозрюваний у справі літака рейсу MH17 Володимир Цемах і головний редактор «РИА Новости Украина» Кирило Вишинський.