Доступність посилання

ТОП новини

«Нескінченні дармові гроші»: чи зупинить ФСБ видобуток отруйного піску в Керчі?


Блогер з Керчі Михайло Дніпровський у своєму блозі на «Эхо Москвы» з посиланням на власні джерела в силових структурах повідомив про те, що управління «П» ФСБ Росії почало перевірку за фактом незаконного видобутку піску на Нижньо-Чурбашському хвостосховищі в Керчі. Управління «П» бореться з корупцією в промисловій сфері, офіційних коментарів його представників щодо цього немає.

Місцеві активісти вже кілька років намагаються завадити видобутку піску на хвостосховищі, де зберігалися токсичні відходи підприємства «Камиш-Бурунський залізорудний комбінат». Незважаючи на те, що у травні 2017 року підконтрольна Кремлю Керченська міжрайонна природоохоронна прокуратура заборонила вести тут такі роботи, на дамбі продовжували регулярно бачити важку техніку, що відвантажувала пісок. Про це йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Начальник управління з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Міністерства з питань тимчасово окупованих територій Сергій Мокренюк розповів Крим.Реалії, що, за його інформацією, отруєний пісок із дамби розійшовся на об'єкти всього півострова.

За нашими оцінками, цей токсичний пісок пішов на будівництво траси «Таврида» та Керченського мосту
Сергій Мокренюк

‒ Це велика територія в кілька гектарів, відокремлена від моря насипною греблею з піску. З 1968-го до 1993 року туди скидали відходи Керченського залізорудного комбінату. За найскромнішими оцінками, вміст деяких хімічних елементів там перевищує норми у 500-600 разів ‒ наприклад, сурми. Після окупації Криму Росія дала фактичний дозвіл на те, щоб це хвостосховище було розроблене для видобутку будматеріалів і розвезене по всьому півострову. За нашими оцінками, цей токсичний пісок пішов на будівництво траси «Таврида» та Керченського мосту. Потрібно розуміти, що вони абсолютно свідомо використовували небезпечні речовини. Дані космічної зйомки показують, що найбільша небезпека в тому, що дамба між хвостосховищем і морем стала вкрай вузькою, може статися прорив. Якщо це трапиться, речовини потраплять прямо в Чорне море.

Сергій Мокренюк
Сергій Мокренюк

Блогер Михайло Дніпровський у своїй публікації стверджує, що у видобутку піску замішане російське керівництво Криму:

«Навесні 2016 року прокуратура Криму провела перевірку із залученням фахівців Мінприроди, Кримтехнагляду та керченської інспекції Росриболовства. За видобуток піску з тіла дамби до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 300 тисяч рублів були притягнуті організації ТОВ «Генінвест» і ТОВ «Магістраль Буд», що працювали за договором підряду з власником гідротехнічної споруди ‒ АТ «КБ ЗРК». Трохи пізніше розкрилися обставини можливої причетності високопосадовців до діяльності фірм, задіяних у видобутку піску з огороджувальної дамби шламосховища. Як з'ясувалося, заступника гендиректора ТОВ «Генінвест» та міністра екології Криму Геннадія Нараєва поєднують родинні зв'язки. Про це раніше писали ЗМІ. Тепер діяльність деяких високопоставлених кримських чиновників перевіряє ФСБ Росії».

Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук вважає, що видобуток піску в цьому місці дуже вигідний, щоб порушників зупинили штрафи.

Я думаю, що й після перевірки ФСБ жодних наслідків для цих людей не буде
Володимир Гарначук

‒ У Росії що людина захищає, то й краде, так що тут нічого дивного немає. Для будівництва доріг, житла у Криму потрібна величезна кількість піску. Брати його можна або з дна моря в Євпаторії, як це робили за України, або розробляючи такі хвости шламосховищ. Питання чистої економіки, тому що призначені штрафи менші, ніж заробіток цих товаришів за один день. Тому ніхто не розслідує ці факти. Нікому це не цікаво, і видобуток триває, просто тому що це нескінченні дармові гроші. Немає шансів, що цей злочин проти екології буде розслідуваний. Я думаю, що й після перевірки ФСБ жодних наслідків для цих людей не буде.

Володимир Гарначук
Володимир Гарначук

Кримський еколог Маргарита Литвиненко розповіла про загрози від видобутку піску.

Там містяться фосфор, ванадій, хром, сурма ‒ весь набір таблиці Менделєєва
Маргарита Литвиненко

‒ Там містяться дуже отруйні речовини, зокрема, сполуки миш'яку. Небезпечні для навколишнього середовища саме вони, а не сам елемент. Там містяться фосфор, ванадій, хром, сурма ‒ весь набір таблиці Менделєєва. Якщо все це потрапить у море, постраждають і місцеві екосистеми, і люди, які там купатимуться. Наскільки мені відомо, поруч розташований міський пляж. Мене дивує, що тільки зараз ФСБ почала цим займатися ‒ якщо це так ‒ тому що в їхніх повноваженнях було відкрити цю справу раніше. Підприємство, яке там працювало, мало дозвіл тільки на розробку відходів збагачення залізних руд, втім почало займатися іншими роботами. Пісок з дамби почали брати вже потім, проте рішення прокуратури про заборону серйозних наслідків не мали.

Прокурор відділу української прокуратури АРК Андрій Гонтар зазначає, що його відомство дистанційно займається цією справою.

‒ Під час моніторингу ЗМІ слідчий відділ поліції Автономної Республіки Крим і Севастополя виявив факт потрапляння отруйних відходів у Чорне море з Нижньо-Чурбашського хвостосховища в Керчі. Під час проведення досудового розслідування допитали низку свідків, направлено понад десять доручень оперативним підрозділам з метою встановити обсяги видобутку піску та причетних до цього правопорушення. Зараз слідство збирає інформацію, яка дозволить оцінити збиток навколишньому середовищу, його конкретну суму. Після експертизи буде вирішуватися питання про повідомлення про підозру відповідальним особам. На жаль, більше інформації надати не можу через таємницю слідства. У разі, якщо експертиза буде максимально негативною, це означатиме покарання до 8 років позбавлення волі для винних осіб.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG