Доступність посилання

ТОП новини

Борги, зміна партій і друзі Януковича: ким були нинішні кримські чиновники 10 років тому


Віктор Янукович і Володимир Константинов у Керчі 2009 року
Віктор Янукович і Володимир Константинов у Керчі 2009 року

У соцмережах набирає обертів флешмоб #10yearschallenge, в межах якого люди згадують, як вони виглядали й чим займалися десять років тому. Ми вирішили нагадати минуле кримських політиків, які сьогодні керують півостровом.

Для участі в акції #10yearschallenge доводиться розшукати свої фотографії в архівах за 2009 рік. Хтось визнає, що фотографій десятирічної давності у них не збереглися, а хтось навмисно приховує сторінки своїх біографій. Крим.Реалії за допомогою колег-фотокореспондентів відтворили історію кримських політиків, які служать у структурах нинішньої влади півострова.

Аксенов: початок політичної кар'єри та борги

Сергій Аксенов, 2009 рік
Сергій Аксенов, 2009 рік

Нинішній глава російського уряду Криму Сергій Аксенов на початку 2009 року займався бізнесом і тільки починав політичну кар'єру. Бізнесмен, власник кількох приватних підприємств тоді став помічником депутата Сімферопольської міськради від «Російського блоку», екс-секретаря міськради Володимира Блінова. І цього року увійшов до керівних органів проросійських організацій. Аксенов був обраний співголовою координаційної ради «За російську єдність у Криму», членом правління громадської організації «Громадянський актив Криму» та співголовою всекримського суспільно-політичного руху «Русское Единство». Пізніше рух «Русское единство» став політичною партією, з якою Аксенов пішов на вибори до кримського парламенту.

Окрім політичних планів, Аксенов обзавівся й мільйонними боргами. У 2008-2009 роках молдавський бізнесмен, екс-міністр промислової політики Криму Микола Кирильчук фінансував «Громадянський актив Криму» в борг Сергію Аксенову. Пізніше Кирильчук надав кримським ЗМІ розписки, згідно з якими Аксенов брав у нього в борг 1 мільйон доларів під 3% річних, які не виплатив у домовлений термін. За роки сума боргу, за версією Кирильчука, зросла до 4,8 мільйона доларів. Аксенов визнавав тільки 3,8 мільйона боргу, а решту називав «невірно нарахованою пенею» і відмовився виплачувати. Яка доля цього боргу ‒ невідомо досі.

Сергій Аксенов, грудень 2018 року
Сергій Аксенов, грудень 2018 року

Невдалими для Аксенова виявилися й вибори до кримського парламенту: його партія «Русское единство» набрала всього 4% голосів при прохідному бар'єрі в 3%. Депутатські мандати тоді дісталися Аксенову та двом членам його команди.

Константинов: бізнес і команда Януковича

Віктор Янукович і Володимир Константинов в Керчі в 2009 році
Віктор Янукович і Володимир Константинов в Керчі в 2009 році

Голова кримського парламенту Володимир Константинов 2009 року ще не мав владних повноважень. На той момент він очолював свою будівельну корпорацію «Укрросбуд» і співпрацював із командою кримських «регіоналів», фінансуючи їхні виборчі кампанії та передвиборні проекти.

Володимир Константинов, 2018 рік
Володимир Константинов, 2018 рік

Ще через рік він стане одним зі спонсорів президентської виборчої кампанії Віктора Януковича. Після чого стане кримським спікером і продовжує залишатися в цьому кріслі досі.

Цеков: депутатство та дружба з «регіоналами»

Нинішній російський сенатор від Криму Сергій Цеков 2009 року вже був відомим політиком і активно обростав зв'язками в Росії, бувши заступником голови президії Міжнародної ради російських співвітчизників.

2009 року Цеков був депутатом кримського парламенту та першим заступником голови кримської організації Партії регіонів. Участь у команді кримських регіоналів дозволила йому стати першим віце-спікером кримського парламенту, депутати якого після російської анексії Криму 2014 роКУ наділили Цекова повноваженнями члена Ради Федерації від представницького органу Криму.

Ковітіді: Севастопольська юстиція та Всесвітня юрассоціація

Ольга Ковітіді 2009 року
Ольга Ковітіді 2009 року

Нинішня колега Цекова щодо членства в російській Раді Федерації Ольга Ковітіді 2009 року, ймовірно, і думати не могла про політичну кар'єру в Росії. На той момент вся її діяльність була пов'язана з Україною. 2009 року Ковітіді очолювала Головне управління юстиції Мін'юсту України в Севастополі та була депутатом кримського парламенту від «Блоку Куніцина».

Також вона була головою Спілки юристів Криму, заступником голови Союзу юристів України, членом Всесвітньої Асоціації юристів і Всесвітнього конгресу юристів українського походження.

Незабаром Ольга Ковітіді покине «Блок Куніцина» та приєднається до команди кримських «регіоналів». А 2014 року почне кар'єру російського політика, знову змінивши партійність.

Поклонська: помічниця прокурора в Євпаторії

Наталя Поклонська, липень 2018 року
Наталя Поклонська, липень 2018 року

Екс-голова російської прокуратури Криму, депутат Держдуми Росії Наталія Поклонська, незважаючи на стрімку кар'єру в нових реаліях, досі не оприлюднила своєї біографії. Тому звичайним кримчанам і російським виборцям інформація про її життєвий шлях недоступна.

Крим.Реалії мають копію біографії, яку Поклонська заповнювала при прийомі на роботу в органи прокуратури України. Згідно з документом, 2009 року Поклонська працювала помічником прокурора Євпаторії. До зради та мандата депутата Держдуми Росії залишалося сім років.

Лубіна: депутатство й українське звання

Нинішня омбудсмен Криму Людмила Лубіна 2009 року була депутатом кримского парламенту від «Блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція» та очолювала постійну парламентську комісію з правових питань, правопорядку та надзвичайних ситуацій. На роботу в парламент вона перейшла після роботи в об'єднанні «Юридична консультація Залізничного району Сімферополя».

2009 рік також був знаковим для Людмили Лубіної ‒ саме тоді їй присвоїли звання «Заслужений юрист України».

Фікс: останній рік в СДПУ(о)

Юхим Фікс 2009 року
Юхим Фікс 2009 року

Перший віце-спікер кримського парламенту Юхим Фікс 2009 року активно займався політичною діяльністю. На той момент він був секретарем Кримського рескому української партії СДПУ(о) і депутатом Верховної Ради Криму. Того ж року політик змінив керівництво парламентською комісією з питань відновлення прав реабілітованих на комісію мандатну, з питань депутатської етики, організації роботи Верховної Ради і ЗМІ.

Юхим Фікс, 2017 рік
Юхим Фікс, 2017 рік

2009 рік був останнім для Фікса в лавах СДПУ(о). Незабаром він залишив партію та приєднався до кримських «регіоналів», а з 2014 року ‒ до «єдиноросів».

Шувайников: президентські плани

Сергій Шувайников 2009 року
Сергій Шувайников 2009 року

Нинішній депутат підконтрольного Росії кримського парламенту Сергій Шувайников 2009 року був депутатом кримського парламенту й очолював Конгрес російських громад Криму. Напередодні президентської виборчої кампанії восени 2009 року Шувайников збирався балотуватися в президенти України, оскільки стверджував, що Віктор Янукович, в той момент лідер фракції Партії регіонів в українському парламенті, не виконує свої проросійські обіцянки. Кримський політик також закликав Януковича до спільних теледебатів «щодо російського питання».

Сергій Шувайников, 2018 рік
Сергій Шувайников, 2018 рік

У результаті Шувайников не став висувати свою кандидатуру в президенти, оскільки не зміг зібрати 2,5 мільйона гривень грошової застави, необхідної при реєстрації кандидата. Свою кар'єру політик продовжив у межах кримського парламенту.

Опанасюк: пік кар'єри

Лариса Опанасюк 2009 року
Лариса Опанасюк 2009 року

Знаковим 2009 рік був і для віце-прем'єра Криму, керівника апарату Ради міністрів Лариси Опанасюк. Тоді вона займала пост першого віце-прем'єра та начальника Головного юридичного управління Радміну (за прем'єрства Віктора Плакіди) ‒ це був пік її кар'єри. Через рік Опанасюк народила сина, третю дитину в родині, та пішла в декрет. Після зміни влади Опанасюк продовжила працювати в структурі кримського уряду, але повернути колишню посаду та колишній вплив так і не змогла.

Лариса Опанасюк, віце-прем'єр підконтрольного Росії уряду Криму, жовтень 2018 року
Лариса Опанасюк, віце-прем'єр підконтрольного Росії уряду Криму, жовтень 2018 року

Професійний шлях інших кримських віце-прем'єрів 10 років тому ніяк не обіцяв їм кар'єрні висоти в уряді півострова. Вони або працювали на пересічних посадах в органах влади, або в бізнесі.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG