У Криму станом на ранок 18 березня зареєстровані 56 нових випадків коронавірусної інфекції, і російська влада повідомляє про зниження захворюваності в цілому. При цьому, за офіційними повідомленнями, російською вакциною «Супутник V» на півострові зробили щеплення вже 58 тисяч осіб.
Незважаючи на тривалу пандемію COVID-19, у Криму 18 березня дозволили масові заходи на честь річниці початку анексії півострова. Разом з тим, за інформацією голови управління Роспотребнадзора Криму та Севастополя Наталії Пеньковської, показники захворюваності на позалікарняну пневмонію перевищили торішні на 300%. Про те, як відбувається вакцинація і про що може свідчити спалах пневмоній, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
На черговій нараді з протидії коронавірусній інфекції 17 березня голова управління Роспотребнадзору Криму та Севастополя Наталя Пеньковська повідомила, що зараз на півострові на перший план виходять звичайні сезонні захворювання:
«Коронавірусна інфекція у нас зберігається, але має стійку тенденцію до зниження. Окрім цього, захворюваність на сезонні вірусні інфекції, у порівнянні з попереднім тижнем, знизилася на 22%. Це нижче ніж рівень епідемічного порогу й нижче ніж рівень попереднього року практично удвічі, тобто тут чітка тенденція до зниження. Вона зберігається практично в усіх адміністративних територіях, але водночас вищими за середній показник залишаються цифри в декількох регіонах: це Керч, Феодосія та Чорноморський район. Показник вірусних інфекцій перевищує середній від півтора до двох разів, і це вимагає пильної уваги, як і поширення нової коронавірусної інфекції. Загалом у нас обсяг проведеної імунізації від COVID-19 ‒ всього 2% від числа контингентів, які підлягають вакцинації».
За словами Пеньковської, темпи вакцинації в останній тиждень знизилися через нестачу російської вакцини.
Голова кримського відділення профспілки медичних працівників «Альянс лікарів» Ірина Данилович розповіла Крим.Реалії, що, всупереч її попередньому занепокоєнню, примусову вакцинацію російська влада не проводить, а препаратів дійсно не вистачає.
‒ Скарг на примусову вакцинацію нам не надходило, але тут я б, напевно, не спокушалася, тому що, швидше за все це пов'язане з тим, що в Криму для цього немає достатньої кількості вакцини. Якщо на початку вакцинації більшість людей скептично поставилися до процедури, то зараз дуже багато хто вже готовий робити щеплення, і з'явилося багато скарг саме на те, що немає доступу до цієї вакцини. Людина записується через портал держпослуг або телефоном у реєстратурі поліклініки, йому обіцяють зателефонувати, але ніхто так і не телефонує. Він іде до поліклініки, починає запитувати, дізнаватися ‒ йому кажуть, вакцини немає, ми вам зателефонуємо. І ось так триває, замкнене коло.
Голова підконтрольного Росії МОЗ Криму Олександр Остапенко на тій же нараді повідомив, що на півострові вже чекають на нову партію вакцин:
«Кількість отриманих доз на сьогодні залишається колишнім і становить 65 232 дози. Функціонують 72 пункти вакцинації та 22 виїзні бригади. У черзі на вакцинацію близько 28 тисяч осіб. Найближчим часом ми очікуємо отримання кількох партій і тут же повідомимо про це на всіх наших інформаційних ресурсах. Якщо ви плануєте записатися зараз через єдиний портал державних послуг, просимо для максимальної зручності в розділі «Персональна інформація» праворуч залишати свій мобільний телефон. Поки, на жаль, ми сьогодні не маємо чіткого графіка й передбачуваної кількості доз у тій чи іншій партії, яка найближчим часом має надійти. Ці цифри змінюються щодня. Поки ми отримали інформацію про 8100 доз до кінця цього тижня».
Кореспондент російської «Нової газети» Іван Жилін в грудні 2020 року одержав першу дозу вакцини в Москві, а тепер завершив курс. За словами журналіста, після другого уколу у багатьох спостерігаються досить сильні побічні ефекти.
‒ Другу дозу вакцини я отримав 15 січня, з невеликим запізненням. Було рекомендовано зробити її ще наприкінці грудня, але у мене не було можливості, тому довелося перенести на січень. Деякий час лікарі вирішували, чи можна робити укол із запізненням приблизно на місяць, але потім зробили висновок, що можна. Тобто якщо хтось пропустив термін, то не страшно. Побічних ефектів після другої дози вакцини у мене, на відміну від багатьох моїх знайомих, не було абсолютно ніяких. Вони говорили, якщо після першої дози у них була ломота й невелика температура, то друга доза виявилася набагато важчою. Була температура більше ніж 38 градусів, яка трималася декілька днів, її було важко збити. У мене нічого такого не спостерігалося. Певно, це зумовлене тільки індивідуальними особливостями організму.
Іван Жилін вважає, що упродовж останніх місяців довіра до російської вакцини «Супутник V» серед росіян зросла.
‒ Коли я робив перше щеплення, взагалі не було жодного охочого, тобто в поліклініці, куди я ходив, просто були порожні коридори. Коли я прийшов на другий укол, вже було осіб 7-8. Можливо, це пов'язане з тим, що пенсіонерам обіцяли розблокувати їх транспортні карти й полегшити пересування містом у разі вакцинації. Найголовніше, на мій погляд ‒ перед вакцинацією проконсультуватися у терапевта про можливі наслідки, розповісти йому докладно про всі наявні захворювання, щоб він зміг оцінити, наскільки безпечна вакцинація саме у вашому випадку. Якщо є схильність до алергічних реакцій, вакцина може бути небезпечною.
Тим часом на материковій частині України вакцинація від COVID-19 просувається повільно, ‒ зазначає український лікар-імунолог Андрій Волянський.
‒ На жаль, сьогодні в Україні щеплені лише 0,2% населення. Але в будь-якому випадку і 2% в Криму, і 0,2% тут ‒ це поки ще не колективний захист, а тільки захист вакцинованих. Про колективний можна говорити, коли буде, скажімо, вже більше ніж 20% вакцинованих. До них ще додається близько 40-50% тих, хто вже перехворів. Байдуже, знають вони про це чи ні, але у них виробився захист. У сумі виходить десь близько 70% ‒ це вже і є колективний захист. Якщо в Криму та в Росії застосовується переважно «Супутник V», то в Україні сьогодні застосовується лише CoviShield ‒ це репліка вакцини від компанії AstraZeneca. Обидві вакцини одного типу ‒ векторні. У «Супутнику V» це людські аденовіруси, причому для двох доз використовуються два різні віруси для посилення імунної відповіді. В англійській вакцині та індійській репліці використовується мавпячий вірус.
Андрій Волянський вважає, що про ступінь ефективності цих вакцин, а також про небезпеку побічних ефектів говорити поки зарано.
‒ У Євросоюзі багато ситуацій, коли виникають якісь серйозні ускладнення, і доводиться з'ясовувати, пов'язані вони з вакциною чи ні. Подібних відомостей щодо Російської Федерації я не бачив, але, може бути, вони закриті. Безумовно, там дуже жорсткий контроль над поширенням негативної інформації про вакцину.
Тим часом Наталя Пеньковська розповіла, що в Криму дуже зросла статистика захворюваності на так звану позалікарняну пневмонію:
«На жаль, ситуація нестабільна, і цифри коливаються в останні тижні від перевищення, від підйомів до деякої стабілізації. Але загалом у Криму показник захворюваності залишається вищим за рівень минулого року за весь період з 1 січня на 300%. Показники в таких регіонах, як Совєцький район, Бахчисарайський, Алушта, Керч і Сімферополь, перевищують середньокримський від півтора до двох разів. Найвищі показники захворюваності за цей період ‒ в Алушті та в Керчі. Наступне рейтингове місце займає Совєцький район, на третьому місці Бахчисарайський і місто Сімферополь. Кількість позалікарняних пневмоній у порівнянні з минулим тижнем зросла з 49% до 59% через бактеріальні пневмонії. Ковідні пневмонії упродовж останнього тижня залишаються на рівні минулого, в межах 27%».
Ірина Данилович переконана, що такі цифри позалікарняних пневмоній свідчать про заниження статистики захворюваності на COVID-19.
‒ Епідемія дійсно зараз іде на спад, і багато ковідних госпіталів уже позакривали. Але мені здається, ось це перевищення на 300% як раз і відображає дійсну статистику захворюваності на коронавірус. Скільки б не говорила пані Пеньковська, що все це пневмонії не ковідної етіології ‒ я вважаю, що це повна брехня. Всі ми знаємо, що хворим з явними симптомами коронавірусу завжди ставився діагноз «позалікарняна пневмонія». Я особисто бачила дуже багатьох людей, які перехворіли на COVID-19 амбулаторно, у них у висновках стоїть діагноз ‒ навіть при виписуванні ‒ «позалікарняна пневмонія».
Андрій Волянський підтверджує, що спалах позалікарняних пневмоній виглядає вкрай дивно.
‒ Взагалі, для позалікарняних пневмоній зростання їх кількості в холодну пору року ‒ це абсолютно зрозуміла щорічна, регулярна річ. Але під час коронавірусної пандемії ми побачили, що захворюваність всієї основної патології різко знизилася. Йдеться і про грип, і про респіраторні вірусні інфекції, і про респіраторні бактеріальні інфекції. Завдяки комплексу різних ізоляційних заходів, іде різке зниження захворюваності на різні інфекції. Тому для мене дійсно вкрай дивно чути, що стався настільки різкий підйом у порівнянні з минулим роком, тобто цього бути не повинно. Я погоджуся, що, мабуть, іде заниження статистики коронавірусу, тому що все це виглядає занадто неймовірно. Все ж близько 50 нових випадків COVID-19 у Криму на день ‒ дуже мало для двохмільйонної популяції.
Раніше про ймовірні маніпуляції зі статистикою захворюваності на коронавірусну інфекцію в Росії та анексованому Криму неодноразово писали російські видання й говорили українські правозахисники.
(Текст підготував Владислав Ленцев)